בראשונה בת"א: חברת נדל"ן גדולה ללא בעל שליטה

אחרי 25 שנה יחדל אליעזר פישמן לשמש יו"ר כלכלית, והשליטה בחברה תעבור מעשית למנהליה. אברהם ביגר מועמד להתמנות ליו"ר כלכלית, ולצדו יתמנו שלושה דירקטורים

מיכאל רוכוורגר

לאחר מגעים של כשבוע וחצי הגיע שלשום בערב בנק לאומי להסכמות עם משפחת פישמן על פינוי מקומם בדירקטוריון של חברת הנדל"ן כלכלית ירושלים. מדובר באליעזר פישמן, שני ילדיו אייל פישמן וענת מניפז, וכן רונית אבן, מנהלת בכירה בקבוצת פישמן. כלכלית היא מחברות הנדל"ן הגדולות והבולטות במשק, המחזיקה בנכסים בישראל ובעולם בשווי של כ–20 מיליארד שקל.

כדי למנוע מצב של שינוי שליטה בחברה סיכמו הצדדים כי משפחת פישמן ואבן יפנו את מקומם בדירקטוריון באופן ייזום, ובמקומם ימונו ארבעה דירקטורים חדשים מטעם לאומי: אברהם ביגר (לשעבר מנכ"ל חברת מכתשים אגן ושופרסל); פרופ' אריה גנץ, שמשון הראל, מבעלי חברת הנדל"ן אמריקה ישראל; ומירי כץ, לשעבר יו"ר רשות ניירות ערך ולשעבר דירקטורית בלאומי.

אליעזר פישמן

מבין ארבעת הדירקטורים החדשים שייכנסו לדירקטוריון בתקופה הקרובה עם כינוס אסיפה כללית של כלכלית, לביגר יש את הסיכוי הגבוה ביותר להתמנות ליו"ר הדירקטוריון במקומו של אליעזר פישמן, שכיהן בתפקיד זה יותר מ–25 שנה. לאומי מבצע את המהלכים, מכיוון שארבע החברות הפרטיות של פישמן חייבות לבנק 2.04 מיליארד שקל, כש–32.25 מיליון מניות של פישמן בכלכלית משועבדות לבנק.

אמנם כדי למנוע מצב שחלק מהמלווים ומחזיקי האג"ח של כלכלית ירושלים לא יעמידו את חובותיה (חוב של כ–3 מיליארד שקל לבנקים ובעלי אג"ח) לפירעון מיידי, באופן פורמלי פישמן הוא עדיין בעל השליטה בחברה, אך מבחינה מעשית לאחר הנפקת מניות שביצעה כלכלית בשבוע שעבר - היא הפכה לחברה ללא גרעין שליטה. מי שמוביל עתה את החברה הוא המנכ"ל דודו זבידה.

לאומי פרטנרס, זרוע ההשקעות הריאליות והבנקאות להשקעות של לאומי, היה קרוב להשלים את העסקה למכירת המניות האלו של כלכלית (שעד לאחרונה היו 39.7% מהון המניות של החברה) לקבוצה בראשות האחים ג'ו, רפי ואבי נקש תמורת כ–370 מיליון שקל. זאת עם אפשרות לקבלת סכום נוסף אם תוצאות כלכלית ישתפרו בעתיד.

ואולם קבוצת נקש, שחתמה בסוף אוגוסט עם לאומי על הסכם מחייב, פוצצה לפני כשבועיים את העסקה, שאמורה היתה להיסגר ב–15 בנובמבר. זאת בטענה כי לא התקיימו כמה תנאים מתלים, וכן בטענה כי מצבה הפיננסי של כלכלית עלול להידרדר עוד. קבוצת נקש כוללת גם את אבי חורמרו ומנהלים־שותפים בקבוצת אמפא, שלומי פוגל, שוקי וולף ותולי צדר.

בעקבות פיצוץ העסקה לאומי צפוי לתבוע את קבוצת נקש־אמפא לא רק בגובה הקנס של 35 מיליון שקל, אלא בסכומים גבוהים יותר, בשל הנזק שנגרם לבנק. עם זאת, נכון להיום לא ברור מה הסיכויים של לאומי לזכות במשפט, ומה גובה הפיצוי שהבנק יקבל.

אברהם ביגר
אברהם ביגרצילום: אייל טואג

אחרי ביטול העסקה עם נקש פנה לאומי לבית המשפט, וביקש למנות את עוה"ד אייל רוזובסקי ורונן מטרי ככונסי נכסים על מניות השליטה בכלכלית המשועבדות לבנק. ואולם, כמה ימים לאחר מכן לאומי התפשר עם פישמן, והסכים כי רוזובסקי ומטרי ישמשו מנהלים מיוחדים ללא כל יכולת התערבות בנעשה בחברה.

יומיים לאחר מכן לאומי גילה עד כמה שגה בהחלטה זו, כשכלכלית ביצעה הנפקת מניות בזק בהיקף של כ–200 מיליון שקל ובהנחה של 16% לעומת מחיר המניה בבורסה, שכבר אז היה ברמות שפל. השווי של כ–450 מיליון שקל לכלכלית לפני הכסף, שלפיו בוצעה ההנפקה, היה נמוך בהרבה מהונה העצמי (המיוחס לבעלי המניות), שהסתכם בסוף יוני ב–1.94 מיליארד שקל. הון זה כולל בתוכו גם חשיפה של כ–400 מיליון שקל לרוסיה ואוקראינה, וכן סימני שאלה לגבי השווי של הנכסים בקנדה, גרמניה וצרפת.

לאומי, שיכול היה למנוע הנפקה זו אילו העמיד לכלכלית אשראי של עד 190 מיליון שקל תמורת ביטחונות בלי קשר לביטול עסקת נקש־אמפא, בחר שלא להעמיד את הביטחונות. בעקבות ההנפקה אחזקותיו דוללו ל–28%. אם המשקיעים יממשו אופציות של כ–50 מיליון שקל שהוקצו להם בהנפקה, אחזקות לאומי ידוללו בעוד כמה אחוזים. שווי השוק של הבטוחה שבידי הבנק הוא 214 מיליון שקל, שכן שווי שוק של כלכלית הוא 545 מיליון שקל.

כעת חוזרת מחדש לאומי פרטנרס לחפש קונה למניות כלכלית ירושלים המשועבדות לבנק. לאומי עדיין מחזיק בחבילה הגדולה ביותר של מניות כלכלית, אך בעקבות פיזור המניות של החברה לאחר ההנפקה, לא בטוח שניתן יהיה לקבל פרמיית שליטה כפי שדובר בעבר.

כעת, אחרי שקופת כלכלית התמלאה בכ–200 מיליון שקל, כשהחברה חסכה כ–100 מיליון שקל בעקבות החלפה של 270 מיליון שקל ערך נקוב מאג"ח ו' הקצרות באג"ח י' הארוכות, ועם הכנסה לקופתה 100 מיליון שקל באמצעות הרחבת אג"ח י' ללאומי פרטנרס והראל - החברה הבטיחה את עמידתה בהתחייבויות של כ–450 מיליון שקל בסוף 2015. כלכלית גם הרוויחה זמן לטיפול במימושים ובהשבחת נכסים.

רקפת רוסק עמינח
רקפת רוסק עמינחצילום: עופר וקנין

בפני כלכלית עדיין עומדים אתגרים פיננסיים ותפעוליים גדולים. בתוכנית העסקית שהציגה לפני כשבוע וחצי, החליטה כלכלית לממש עד סוף 2018 נכסים שלה ושל החברות הבנות - מבני תעשייה (78.3% ) ודרבן השקעות (100%) - בהיקף של 3.7 מיליארד שקל; עסקות שאם יצליחו הן אמורות להניב לקבוצת כלכלית תזרים פנוי של 2.2 מיליארד שקל. עיקר המימושים יהיו בחו"ל, בין השאר, בגרמניה, קנדה, שווייץ, פלורידה (ארה"ב) וצרפת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker