המניה שקרסה ב-40% - ותעודות הסל שלכם חייבות להשקיע בה 450 מיליון שקל

מניית מנקיינד צללה היום בתל אביב ב-19% - בעקבות תוצאות עסקיות שהצביעו על הפסד, שריפה של 90 מיליון דולר ב-9 חודשים ובלימה בשיווק התרופה שלה לסוכרת

אסא ששון
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ביום ראשון הקרוב, ב–15 בנובמבר, אמורה מניית מאנקיינד, שנמצאת בשליטת המיליארדר והפילנתרופ אלפרד מאן, להיכנס למדדי ת"א 100 ות"א 75. לכאורה, מדובר ביום חג לחברה ולבורסה, אבל התנהגות מניית מנקיינד בימים האחרונים רחוקה מלבטא חגיגה. מנקיינד הודיעה בראשונה על רישומה למסחר בתל אביב ב–23 באוקטובר, והמסחר בה בתל אביב החל ב–28 באוקטובר.

מהלך הרישום בתל אביב גרם לקפיצה של 29% במחיר המניה בתוך שבועיים בנאסד"ק — מ–2.93 דולרים ל–3.78 דולרים. ואולם, מאז שהחלה מנקיינד להיסחר בתל אביב מנייתה נמצאת בצלילה מתמשכת. חלק מהירידה החדה מיוחס לתוצאות העיסקיות המאכזבות שפירסמה החברה שלשום. היום צנחה מניית מנקיינד בתל אביב ב–19.1%. בארה"ב היא נסחרה היום סביב מחיר של 2.2 דולרים. בכך השלימה מניית מנקיינד צלילה של 40% מאז רישומה למסחר בתל אביב.

סגן נשיא מנקיינד, מתיו פפר (שני משמאל, פותח את המסחר בבורסה בתל אביב
סגן נשיא מנקיינד, מתיו פפר (שני משמאל) משתתף בפתיחת המסחר בבורסהצילום: קובי קנטור

למנקיינד, שפיתחה תרופה חדשנית לסוכרת (מתן אינסולין דרך משאף), לא היו הכנסות כלשהן ברבעון השלישי או מתחילת השנה. הפסד שלה ברבעון השלישי הסתכם ב–31.8 מיליון דולר, וההפסד בתשעת החודשים הראשונים של השנה הסתכם ב–91.4 מיליון דולר. החברה צרכה מתחילת 2015 כ–90 מיליון דולר, ובקופתה נותרו בסוף ספטמבר 33 מיליון דולר. בנטרול החוב, המזומן הפנוי של מנקיינד הוא כ–8 מיליון דולר בלבד. שריפת המזומנים המואצת מסבירה מדוע דחוף כל כך למנקיינד לגייס הון בתל אביב.

נכון להיום שווי השוק של מנקיינד נע סביב 950 מיליון דולר. עם שווי כזה משקלה במדד ת"א 100 יהיה כ–1%, ובת"א 75 — כ–4%. הכניסה של מנקיינד למדדים המובילים מחייבת את תעודות הסל הישראליות על המדדים האלה לרכוש את מניית מאנקיינד בסכומים המוערכים בכ–450 מיליון שקל. קרנות הנאמנות העוקבות אחר מדדים יידרשו לרכוש אותה בהיקף של כ–30 מיליון שקל.

הרישום בישראל מנוצל בידי מנקיינד כדי לגייס הון טרי שנחוץ לה כאוויר לנשימה. החברה דיווחה היום כי היא מתכננת הנפקה של עד 50 מיליון מניות שיוצעו לגופים המוסדיים, בעיקר לתעודות הסל והקרנות המחקות. על פי המחיר הנוכחי של המניה, מדובר בגיוס הון של כ–115 מיליון דולר (כ–450 מיליון שקל). המחיר בהנפקה ייקבע בהתאם למחיר הסגירה של המניה ביום חמישי בתל אביב, ויכלול הנחה של 3%.

הרישום של מנקיינד בישראל נעשה בעידודו ובתמיכתו של מנכ"ל הבורסה של תל אביב, יוסי ביינארט. ביינארט סבור שרישום של חברות זרות בתל אביב, וכניסתן למדדים יעודדו את המסחר בתל אביב, וישפיעו לטובה גם על המסחר במניות ישראליות.

היום פנתה רשות ניירות ערך למנהלי קרנות הנאמנות הישראליות, והבהירה להם כי הם לא יוכלו לרכוש את מניות החברה בהנפקה. ברשות מודעים כי רכישת המניות בהנפקה תמנע מעמיתי הקרנות ליהנות מההנחה שהציעה מנקיינד, והבהירו למנהלי הקרנות כי אם ישונו תנאי ההפקדה תוסר ההתנגדות להשתתפות הקרנות בהנפקה.

מנהל בכיר בתחום הקרנות ציין היום כי "הרשות מנעה מאתנו להשתתף בהנפקה בלבד. ברור שכאשר מנקיינד תיכנס למדדים נהיה חייבים לרכוש אותה עבור הקרנות העוקבות. בקרנות מנייתיות אחרות אין לנו כל כוונה לרכוש אותה".

מנהלי תעודות הסל מחויבים להחזיק את מנקיינד בהתאם למשקלה במדדים אחרת הם חשופים לסיכון. ההנחה שהם יקבלו בהנפקה תיצור להם רווח שמוערך בכ–15 מיליון שקל. זהו רווח שיגיע למנהלי התעודות ולא למחזיקי התעודות. זאת בניגוד לקרנות העוקבות, שבהן ההנחה על מחיר הרכישה מגולגלת לעמיתי הקרנות, בעוד הקרנות המדדיות נהנות רק מדמי הניהול.

מנקיינד סבלה בשנה האחרונה מביצועים עסקיים ירודים, ומנייתה איבדה מאז יוני 65%. היקף יתרות השורט על המניה הגיע באחרונה ל–124 מיליון מניות, 30% מהון המניות המונפק של החברה ו–45% מהסחורה הצפה. .

באתר חדשות הפיננסים Thestreet ניסה היום האנליסט אדם פורסטיין להסביר את הצניחה של מנקיינד במצבה הפיננסי המעורער: "בשנה הבאה תשתחרר סנופי מהמשקולת שנקראת Affreza. אם התרחיש זה אכן יקרה, מנקיינד תזדקק לכל סנט כדי להימנע מפשיטת רגלן.

"מי שעקב אחרי המניה בתקופה האחרונה יודע כי אין קופצים רבים על מניותיה. לצערה הרב הכסף שתגייס בישראל לא יספיק לה לזמן רב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker