סקירת המסחר

ת"א 25 עלה ב-0.2%; מנקיינד צנחה ב-19%

ביוטיים, אפריקה ונבידאה הובילו את הירידות בת"א 100 ■ אופקו קפצה ב-5.4% לאחר דו"חות כספיים ■ השקל נחלש מול הדולר

שלי אפלברג
שלי אפלברג

הבורסה ננעלה כמעט ללא שינוי של המדדים המובילים, עם נטייה לעליות - על רקע הירידות בוול סטריט בימים האחרונים בציפייה להעלאת ריבית בארה"ב. 

מדד ת"א 25 טיפס ב-0.2% וננעל על 1,564 נקודות; ת"א 100 נסגר כמעט ללא שינוי על 1,354 נקודות. מדד הבנקים עלה ב-0.5%; מדד נדל"ן 15 עלה ב-0.4% ומדד ת"א תקשורת ננעל ללא שינוי. מדד הנפט והגז ירד ב-1.5%. מחזור המסחר במניות הסתכם ב-1.385 מיליארד שקל.

מניות שבלטו במסחר: מניית ביוטיים איבדה 5%, נבידאה ירדה ב-4.2%. כלכלית ירושלים נחלשה ב-3% והשלימה צניחה של 8% ביומיים. אופקו קפצה ב-5.4% לאחר שדיווחה על רווח נקי חיובי בעקבות החזרי מס שקיבלה. טבע ירדה ב-1%. רדהיל זינקה ב-11%. מנקיינד צנחה ב-19%.

מדדי תל בונד (20, 40, 60) תיקנו את הירידות של אתמול ועלו ב-0.08%-0.22%. מדד תל בונד שקלי עלה ב-0.12% ותל בונד צמודות הוסיף 0.13%.

בגזרת איגרות החוב הממשלתיות נרשמות עליות שערים חדות. איגרת חוב שקלית ל-10 שנים מסוג שחר עלתה ב-0.49% והתשואה עליה ירדה ל-2.16%. איגרת חוב צמודה ל-10 שנים מסוג גליל התחזקה ב-0.36% והתשואה עליה ירדה ל-0.70%.

מגמה מעורבת נרשמה הבוקר במסחר במט"ח: הצפי לעליית ריבית בארה"ב חיזק את הדולר ב-0.2% ל-3.9210 שקלים. היורו נחלש ב-0.3% ל-4.2075 שקלים. היורו נחלש כעת מול הדולר ב-0.5% ונסחר ברמה של 1.07 דולרים.

"השקל יתחזק"

רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות IBI, טוען בסקירתו כי "אין ספק כי בבנק ישראל קיבלו בחיוב את התפנית המהירה בשווקים שהובילה להסתברות גוברת להעלאת הריבית בארה"ב בדצמבר. התפתחות זו מפחיתה את ההסתברות לנקיטת צעדים נוספים מצד בנק ישראל עד לנקודה בה הציפיות להעלאת הריבית בארה"ב יתמתנו מחדש. החלטת הריבית האחרונה בה הכניס הבנק לשימוש את ההכוונה העתידית הייתה במקומה שכן היא ממתנת את ההערכות לגבי שינוי מקביל במדיניות המוניטארית המקומית ומשכך תומכת בהחלשת השקל".

לדברי גוזלן, "פרוטקול הריבית האחרון הראה כי ההחלטה לנקוט בהכוונה עתידית שיקפה אמנם את ההערכות לדחייה מסוימת בהעלאת הריבית בארה"ב ולנקיטת צעדים מרחיבים באירופה, אך גם הושפעה מהחשש לפגיעה של המצב הביטחוני בצריכה הפרטית, התפתחות שעלולה להוביל לקצבי צמיחה נמוכים של המשק בהתחשב בחולשת היצוא שצפויה להימשך גם בשנה הקרובה".

לדברי עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים, "דו"ח התעסוקה החזק בארה"ב מעלה את ההסתברות להעלאת הריבית בארה"ב בדצמבר. המשמעות המיידית עבור השוק הישראלי הוא פיחות של השקל ועליית עקום התשואות מאחר שמהלך כזה סוגר כמעט לחלוטין את האפשרות שנראה ריבית שלילית בישראל או הפעלה של כלים לא קונבנציונאליים אחרים שהשוק לקח בחשבון כאפשרות ריאלית. אבל בטווח הקצת יותר ארוך, חשוב לזכור (והבנק האמריקאי עוד יחזור ויזכירו לנו) שהצמיחה העולמית עדיין מדשדשת, אין אינפלציה משמעותית והריביות יישארו נמוכות מאוד (כן, גם בארה"ב) עוד זמן רב.

"מכאן שבסופו של יום (אחרי שהשוק יסיים את ההתאמה שלו לאינפורמציה החדשה) השקל צריך לחזור ולהתחזק - כתוצאה מהגורמים המבניים הפועלים במשק בהם: עודף גדול בחשבון השוטף של מאזן תשלומים, המשך זרימת השקעות ישירות לישראל, העלייה בהסתברות להעברת מתווה הגז ופיתוח לוויתן ומעל לכל, ובניגוד לעבר בשל כך שהאינפלציה בישראל נמוכה מהאינפלציה בארה"ב - ומכאן שהריבית הריאלית בישראל נשארת גבוהה יותר".

במרכז המסחר

חברת אדמה, שנמצאת בשליטת כמצ'יינה הסינית ודסק"ש מקבוצת אי.די.בי, הציגה היום (ג') בדו"חותיה הכספיים לרבעון השלישי הפסד נקי של 4.6 מיליון דולר בהשוואה לרבעון המקביל בשנה שעברה, אז נהנתה מרווח נקי של 24 מיליון דולר. ההפסד ברבעון הנוכחי נגרם בשל ירידת שערי המטבעות בעולם מול הדולר.

סרגון נטוורקס, הפועלת בשוק רשתות תמסורת אלחוטית, חתמה על הסכם עם Statoil ASA - חברת הנפט והגז הגדולה בנורווגיה.

מניית כלל ביטוח יורדת ב-1.5% לאחר שאתמול זינקה ב-8% בעקבות ההצעות לרכישת המניות בהן מחזיקה אי.די.בי פיתוח בחברת כלל ביטוח על ידי 3 קבוצות סיניות. כלל שנסחרת בתל אביב לפי שווי של 3.2 מיליארד שקל, קיבלה הצעות שונות שמשקפות לה שווי של 4.5-5 מיליארד שקל.

מאיר סליטר מבנק ירושלים כתב בסקירתו על אפריקה ישראל  כי החברה "נמצאת על פרשת דרכים עוד מאז הסדר החוב הקודם, אך ההידרדרות בכלכלה הרוסית החמירה את המצב. עם זאת, התשואות באגרות החוב, אשר נעות בסביבה של 25%-27% אינן משקפות את מצב החברה, ויוצרות הזדמנות להשקעה, בסיכון גבוה כמובן".

אלון רבוע כחול, שתומכת בחברה הבת מגה קמעונות המדממת, תאלץ את אלון דלק מקבוצת אלון להגדיל את נזילותה באמצעות מימוש אחזקות. אלון דלק מכרה לגופים פיננסיים בארה"ב נתח בסכום של כ-25 מיליון דולר (כ-100 מיליון שקל) מתוך הלוואת מוכר של כ-145 מיליון דולר שהעניקה לפני כחצי שנה לדלק US. ההלוואה ניתנה בעסקה למכירת אחזקותיה של אלון דלק (48%) באלון USA לדלק US, שהיקפה הכספי הגיע לכ-572 מיליון דולר, ואשר כללה, נוסף על הלוואת מוכר, תשלום במזומן לאלון דלק של כ-200 מיליון דולר והקצאה של כ-6 מיליון מניות של דלק US לאלון דלק.

חברת טבע אשר חוזרת עם ארביטראז' שלילי קיבלה סיווג של "טיפול פורץ דרך" ל–SD-809, שהיא תרופה המיועדת לטיפול בחולים עם דיסקינזיה מאוחרת (הפרעת תנועה) ברמה בינונית עד חמורה. העיכול. כיום לא קיימים טיפולים מאושרים בארה"ב עבור דיסקינזיה מאוחרת, והם רלוונטיים לכ-500 אלף איש בארה"ב. נוסף על כך, טבע עורכת ניסויים לטיפול בתרופה גם בהפרעות תנועה נוספות כמו תסמונת טורט ופרקינסון.

לגל ההנפקות של חברות נדל"ן מארה"ב מצטרפת גם חברת נדל"ן קנדית בשם אורבנקורפ שתנסה לגייס כ–150 מיליון שקל באמצעות הנפקת סדרת אג"ח חדשה. בשבועות הקרובים צפויה החברה לקבל דירוג לאג"ח. אורבנקורפ פועלת אך ורק במרכז טורונטו, ועוסקת בפיתוח, שיווק ומכירה של פרויקטים למגורים, בהשכרה של נכסים מניבים וכן בייזום והפעלה של מערכות גיאותרמיות בבנייני מגורים שבנתה ויזמה.

הבנק הערבי ישראלי מקבוצת לאומי סיים את ינואר־ספטמבר עם רווח נקי של 70.2 מיליון שקל - עלייה של 0.7% לעומת התקופה המקבילה אשתקד - כך עולה מהדו"חות הכספיים שפירסם אתמול הבנק. הרווח בינואר־ספטמבר מגלם תשואה על ההון של 14.7% לעומת 16.7% בתקופה המקבילה אשתקד. המאזן של הבנק הסתכם בסוף ספטמבר בכ-8.2 מיליארד שקל. הבנק, הנמצא תחת ניהולו של דני גיטר, אמור להתמזג עם לאומי בסוף השנה.

חוקרי חברת צ'ק פוינט הישראלית איתרו מחשבים ששימשו קבוצת ריגול סייבר הקשורה למשמרות המהפכה של איראן לביצוע מתקפות הסייבר. קבוצת האקרים - שהוכתרה בשם "רוקט קיטן" (Rocket Kitten) על ידי מומחי האבטחה שניסו לעלות על עקבותיה מאז ראשית 2014 - ביצעה מתקפות סייבר נגד אישים בולטים בפוליטיקה ובבטחון העולמיים מאז אותה עת.

ת"א 25
ת"א 100
מדד הבנקים
ת"א נדל"ן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker