פריגו: "האמירה של קורי שמיילן תשקול שינויים בממשל התאגידי - טקטיקה נואשת"

יו"ר ומנכ"ל פריגו ג'ו פאפא ל-TheMarker: "לאחר צמיחה חדה בשנים האחרונות, אין סיבה שבעלי המניות יחשבו שמיילן תנהל את החברה טוב יותר"

עמרי זרחוביץ'

"האמירה של מיילן כי תשקול שינויים בממשל התאגידי היא טקטיקה נואשת ואינה משקפת את תפישותיה האמיתיות" - כך כתבה הנהלת פריגו, לבעלי מניותיה במכתב שפירסמה אתמול.

שתי החברות נמצאות בישורת האחרונה של מאבק השליטה בפריגו שהחל לפני כמה חודשים. ההנהלות של שתי החברות מנסות לשכנע את בעלי המניות בכך שניהול תחתן יציף ערך. בעלי המניות של פריגו אמורים לקבל החלטה עד יום שישי ב-8:00 בבוקר (שעון ארה"ב).

צילום: עופר וקנין

יו"ר ומנכ"ל פריגו, ג'ו פאפא, בטוח כי בעלי המניות ייתנו אמון בהנהלה הנוכחית. "לאחר צמיחה חדה בשנים האחרונות, אין סיבה שבעלי המניות יחשבו שמיילן תנהל את החברה טוב יותר", אמר אתמול פאפא ל-TheMarker.

יו"ר מיילן, שמנייתה התחילה להיסחר בבורסת תל אביב ביום רביעי, ערך כנס עם אנליסטים וסיפק ראיונות לכלי התקשורת שבהם אמר כי קיימת סינרגיה בפעילות החברות, שיכולה להביא לחיסכון של 800 מיליון דולר בשנה בתוך ארבע שנים מהמיזוג. ואולם בפריגו סבורים כי הסינרגיה בין שתי החברות תהיה קשה לביצוע, מכיוון שהמודל העסקי שלהן שונה. חלק משמעותי מפעילות פריגו היא אספקה של תרופות גנריות ללא מרשם תחת המותגים של רשתות קמעונות. מיילן מתמקדת בייצור תרופות גנריות, בעיקר תרופות מרשם הנמכרות בעיקר לבתי חולים ובתי מרקחת. 

"בתהליך הייצור אין כמעט חפיפה בין שתי החברות. כדי להביא לחיסכון כזה בתוך כמה שנים, תהליך הסינרגיה צריך להיות אגרסיבי. יכולות להיות לכך גם השפעות שליליות על פעילות פריגו", הוסיף פאפא ונתן כדוגמה את פעילות ההפצה של פריגו לתרופות של אחת החברות אירופיות. השותפות עלולה להיפסק, אם מיילן תחזיק בשליטה בפריגו, מכיוון שהחברה האירופית היא אחת ממתחרותיה. עם זאת, פעילות זו קטנה יחסית ואינה בתחום הפעילות המסורתי של פריגו שמפיצה בדרך כלל את התרופות שהיא מייצרת.

בהתייחסו לאחת הטענות של יו"ר מיילן, רוברט קורי, שלפיה האסטרטגיה של פריגו תלויה יותר מדי ברכישות, אמר פאפא: "הצמיחה האורגנית שלנו גבוהה, ואנחנו לא תלויים ברכישות ובמיזוגים כדי לצמוח. למשל, השקה של תרופות גנריות חדשות ושיווקן היא אחד ממנועי הצמיחה שלנו".

סמנכ"לית הכספים של פריגו, ג'ודית בראון, הוסיפה: "פריגו היא חברה יותר מוטת צרכנות. אנחנו מבוססים על הפצה מורכבת שמתאימה לכל לקוח את האריזה. אופי הפעילות של מיילן שונה, וזה יקשה על ביצוע סינרגיות".

לידר: ממליצים לא לקבל את הצעת מיילן

לפי הערכות, כ-10% מבעלי המניות של פריגו הם מוסדיים ישראליים, וזאת גם אחת הסיבות לכך שמיילן משקיעה מאמצים בישראל. ואולם אתמול הוציא בית ההשקעות לידר שוקי הון המלצה להתנגד לעסקה.

האנליסטית סבינה לוי כתבה: "אנו חוששים מהסיכון התפעולי הגלום בעסקה, בייחוד לאור העובדה שמדובר בעסקה לא ידידותית, ומהממשל התאגידי השנוי במחלוקת של מיילן, שבא לידי ביטוי, בין השאר, בהתנהלותה בקשר לניסיונה של טבע לרכוש את החברה. לאור העובדה שלא מדובר, להערכתנו, בפרמיה משמעותית, אנו לא בטוחים שעסקת מיילן היא האופציה המועדפת עבור בעלי המניות של פריגו".

בלידר מציינים כי לפי מיילן, העסקה מדללת את בעלי המניות הקיימים, אבל בעלי המניות של פריגו עשויים ליהנות מהצפת ערך מיידית. הסיבה לכך היא שהעסקה מגלמת פרמיה של 10% על מחיר מניית פריגו בשוק, ושהם מקבלים את מחיר מניית מיילן בזול - בדיסקאונט של כ-40% ביחס למחירה בשוק, ובדיסקאונט של כ-60% ביחס לממוצע מחירי היעד של האנליסטים בשוק.

"אנו חולקים על ניתוח זה, שכן מדובר במחיר תיאורטי בלבד שלא משקף את המציאות", כתבו בלידר. "הטענה הזאת עלולה להתפרש כבעייתית, מכיוון שבעלי המניות של פריגו היום הם בעלי המניות הפוטנציאליים של מיילן מחר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker