הפועלים ממזער נזקים: מניות פישמן בידיעות עשויות להימכר לנוני מוזס ב-150 מיליון שקל

העסקה נדונה באחרונה בין מוזס לבנק הפועלים, שיש לו שעבוד על 34% ממניות קבוצת ידיעות אחרונות שבהן מחזיק אליעזר פישמן ■ פישמן רכש את המניות לפני 18 שנה בכ-900 מיליון שקל

בנק הפועלים מחפש דרכים למזער נזקים מהחשיפה הגבוהה שלו לאליעזר פישמן, שחובותיו לבנק מוערכים ב–2 מיליארד שקל. אחת הדרכים שנבחנת בימים אלו היא מכירה של 34% ממניות קבוצת ידיעות אחרונות, שמחזיק פישמן, ואשר נרכשו על ידו בעבר תמורת כ–900 מיליון שקל בעזרת חוב שנלקח מהפועלים.

בכירים במערכת הבנקאות ובענף התקשורת אומרים כי הפועלים, המנוהל בידי ציון קינן, מנהל שיחות עם נוני מוזס, בעל השליטה בקבוצת ידיעות אחרונות, בניסיון לגבש עסקה למכירת מניותיו של פישמן למוזס. חבילת המניות של פישמן בעסקה כזו מוערכת בכ–150 מיליון שקל. את המימון לעסקה עשוי פועלים לתת בעצמו.

מימין לשמאל: אליעזר פישמן, שרי אריסון, הבעלים של בנק הפועלים, וציון קינן, מנכ"ל בנק הפועלים
מימין לשמאל: אליעזר פישמן, שרי אריסון, הבעלים של בנק הפועלים, וציון קינן, מנכ"ל בנק הפועליםצילום: מוטי מילרוד

פישמן קנה את מניותיו בידיעות לפני כ–18 שנה מבני משפחתו של מוזס, ובעיקר מזאב מוזס. באותן עסקות הוערך שווי ידיעות אחרונות בכ–700–800 מיליון דולר. ידיעות אחרונות נמנע לאורך השנים מלחלק דיווידנדים, דבר שהקשה על פישמן לשרת את ההלוואה. גם שווי המניות של פישמן בידיעות ירד מאז בשיעור ניכר בעקבות הירידה ברווחיות של עיתון "ידיעות אחרונות", והחוב לפועלים רק תפח.

מוזס עשוי, לפיכך, לנצל את המצוקה הפיננסית של פישמן כדי לרכוש את מניות המיעוט בקבוצה במחיר נוח יחסית. מלבד מניותיו בידיעות, מנסה הפועלים למכור נכסים אחרים של פישמן, ובהם השליטה בחברת הדלק טן. כ–70% ממניות טן משועבדות להפועלים, וערכן מוערך בכ–100–150 מיליון שקל. בבנק החליטו להמתין עם מכירת חברת הקמעונות של פישמן הום סנטר, ש–90% ממנה משועבדים לבנק. הום סנטר ביצעה באחרונה הסדר לפריסת חובותיה לבנקים ובעלי אג"ח בהיקף של כ–400 מיליון שקל.

השליטה של נוני מוזס בידיעות מקשה על בנק הפועלים למכור את המניות של פישמן לגורם חיצוני. עם זאת, למוזס עשוי להיות עניין ברכישת מניות המיעוט, שיאפשרו לו לבצר את שליטתו, ואולי גם לחלק דיווידנד, שממנו הוא יהיה הנהנה העיקרי. חלוקת דיווידנד כזה עשויה להיות אפשרית בעקבות רווחי ההון שנוצרו לקבוצה ממכירת הנדל"ן לקבוצת עזריאלי.

פישמן רכש ב–97' 38% ממניות ידיעות אחרונות יחד עם חיים בראון המנוח בשתי עסקות לפי שווי חברה של 725 מיליון דולר. שנתיים לאחר מכן מכרו בני משפחת מוזס, עודד מוזס ומרים נופך־מוזס יחד 31.5% ממניות ידיעות אחרונות לפי שווי של 800 מיליון דולר. אלא שלקראת 2003, עם צמיחת הזירה הדיגיטלית, השווי של עסקי העיתונות הכתובה התחיל לרדת. פישמן, השולט גם ב"גלובס", נאלץ למכור 4% מאחזקותיו בידיעות בגלל הוראת רשות ההגבלים העסקיים. הוא עשה זאת תמורת שווי של 500–700 מיליון דולר.

בענף התקשורת העריכו אתמול כי מניות פישמן בידיעות אחרונות לא יימכרו ביותר מ–100 מיליון שקל. לירידה התלולה בשווי יש כמה סיבות. העיתונות המודפסת מתקשה להרוויח, ואינה בעלת פוטנציאל לטווח הארוך.

ארנון (נוני) מוזס, בעלי ידיעות אחרונות
ארנון (נוני) מוזס, בעלי ידיעות אחרונותצילום: ניר קידר

חלק מרכזי בעסקי ידיעות מבוסס על העיתון המודפס ומגזינים, אך פעילות זו הולכת ומתכווצת עקב מעבר תקציבי פרסום לזירה הדיגיטלית וצמצום במספר המנויים.

לצד זאת, בשוק הישראלי חלו שינויים ונוצרה תחרות אגרסיבית, בעיקר מ"ישראל היום" של שלדון אדלסון.

הפעילות הרווחית והצומחת של ידיעות מגיעה כנראה מתחום האון ליין, באמצעות אתר ynet הפופולרי. בישראל נעשו כמה עסקות בתחום אתרי האינטרנט בשנים האחרונות, כמו תפוז ונענע 10, לפי שוויים נמוכים מאוד של מיליוני שקלים בלבד.

העסקה האחרונה בתחום הפורטלים הגדולים היתה כשבזק רכשה מידי קבוצת הארץ את מניותיה באתר וואלה לפי שווי חברה של 260 מיליון שקל.

לקבוצת ידיעות יש פעילויות נוספות שפחות מוכרות, ובהן ידיעות טכנולוגיות, הוצאת הספרים ופעילות טלוויזיה באמצעות אתר one. לצד זאת, הקבוצה מכרה את מניותיה ב–HOT, וכן את בית ידיעות אחרונות תמורת 374 מיליון שקל לקבוצת עזריאלי ב–2013. חלק מסכום זה מיועד לבניית בית ידיעות אחרונות בראשון לציון, אליו צפויה הקבוצה לעבור ב–2016. מלבד נכסים לקבוצה יש כנראה גם חוב לבנקים.

השווי של אמצעי מדיה אינו נמדד רק על פי הפעילות הכלכלית שלו, אלא גם לפי יכולת ההשפעה שלו. עסקות בתחום המדיה נעשו לפי שוויים גבוהים. כך, למשל, קבוצת RGE רכשה ב–2015 את השליטה (51%) בערוץ 10 בהשקעה של כ–50 מיליון דולר — פי שניים מהסכום שהתכוון להשקיע בערוץ המשקיע השני בתור, אילן שילוח, על בסיס בדיקת נאותות שעשה.

בבנק הפועלים סירבו להגיב לידיעה.

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ