קורי: "פריגו תקועה עם אסטרטגיה איומה. המחיר של מיילן - הזדמנות מטורפת"

יו"ר מיילן, רוברט קורי, מתכוון לבקש עמלה מאלרגן על העסקה המצוינת שסידר לה עם טבע, מאמין שממשל תאגידי הוא ערימה של 
שטויות, ושתאוות הבצע של וול סטריט תגרום לכולם לשכוח במהירות את ההסתייגויות שלהם מסגנון הניהול שלו

יורם גביזון
יורם גביזון

רק לפני שלושה חודשים נראה היה שמזלו של רוברט קורי, יו"ר חברת מיילן, אזל. מניית החברה התמוטטה ב–15% כמה שעות לאחר שחברת טבע נסוגה מהצעתה לרכוש את מיילן תמורת 40 מיליארד דולר, אחרי שש שנים של עליות כמעט רצופות. מניית מיילן המשיכה לרדת אחר כך בעוד 20%, כחלק מחולשת המגזר כולו ומכירות גואות בחסר של מניות החברה. קורי עמד אז בפני הרגע המביך, שבו יצטרך להסביר למשקיעיו מדוע דחה את ההצעה הנדיבה והשמיד בתוך כך ערך של 17 מיליארד דולר לבעלי המניות, לטובת ניסיון שנוי במחלוקת לרכוש בהשתלטות עוינת את חברת התרופות פריגו.

אלא שאז התחילו כל החלקים בפאזל המורכב שבנה קורי להסתדר במקומם, כמעט לפי הזמנה, וכך הוא נכנס לשבוע האחרון של אחת מהצעות הרכש העוינות הגדולות בשנים האחרונות כשהמומנטום לגמרי לצדו. בעלי המניות של מיילן הצביעו בסוף אוגוסט 2015 בעד הניסיון לרכוש את פריגו, אחת המניות הלא זולות בענף, שכרוך, בין השאר, בוויתור מצדם על 40% מהערך שייווצר בעסקה, אם בכלל, לטובת בעלי מניות פריגו.

רוברט קורי, יו"ר חברת מיילן
רוברט קורי, יו"ר חברת מיילןצילום: עופר וקנין

אחר כך דחה בית המשפט בישראל את ניסיון פריגו למנוע ממיילן להירשם למסחר כפול בישראל כדי לקבל מרשות ניירות ערך פטור, בדיעבד ובאופן חסר תקדים, מפרסום תשקיף, ובית משפט בניו יורק דחה את תביעת פריגו להוציא צו מניעה נגד השלמת הצעת הרכש, בטענה שמיילן ניפחה את החסכונות שהיא צפויה להפיק בעקבות רכישת פריגו. קורי לא האמין למזלו הטוב כשבתוך 24 שעות הודיעה חברת סנופי שמתחרה במוצר הדגל של מיילן, Epipen, שהיא מפסיקה את שיווק המוצר שלה בשל בעיית איכות; וטבע שמפתחת גרסה גנרית ל–Epipen, מוצר שמספק למיילן 20% מרווחיה, הודיעה שה–FDA אינו צפוי לאשר לשווק את גרסתה הגנרית ב–2015, ודחתה את השקת המוצר בשמונה חודשים לפחות.

מפל האירועים החיוביים רק הגביר את ביטחונו העצמי הגדול ממילא של קורי, והוא הצהיר, כשדיבר בפני המשקיעים והתקשורת בביקורו בישראל ביום חמישי האחרון על ביטחונו, בהצלחתה של הצעת הרכש. קורי שהמטיר עלבונות על טבע, החברה הגדולה ביותר שצמחה בישראל ומניית העם לשעבר, לא נראה נבוך מביקורו הראשון במגרש הבית של המתחרה הנצחית. הוא מכריז על הפסקת אש ועתיד גדול ליחסיו עם ארז ויגודמן, מנכ"ל טבע, אך לא יכול היה להתאפק מעקיצה מזדמנת. לא פחות מחמישה מנכ"לים התחלפו בטבע בתקופת כהונתו של קורי, והוא מכיר היטב את חזקותיה, ובעיקר את חולשותיה.

ברור שקו פרשת המים בכל הקשור להערכתו את המנכ"לים שהכיר עובר בישראל מקוב ("חכם, אסטרטג, ואחד מאנשי הביצוע הטובים בתעשייה"), שהוחלף בשלמה ינאי, האיש שהחמיץ בפער קטן, את רכישת חברת Merck הגרמנית ב–2007, העסקה ששינתה את מיילן וסיפקה לה את Epipen, הקופקסון של מיילן, ואת תזרימי המזומנים להמשך ההתרחבות הבינלאומית שלה. קורי נהנה לבזוק מנה נדיבה של מלח על פצעי טבע, שהחמיצה את העסקה ההיא, באמרו שאינו בטוח שתוצאת ההתמחרות על מרק היתה דומה אילו מקוב היה נשאר בתפקידו.

קורי, שילוב של איש חזון, אסטרטג, איש מכירות ודרשן בכנסייה, מודע לכל החוזקות והחולשות של מיילן. את הראשונות, לדוגמה אסטרטגיית צמיחה עקבית שמיושמת בקפדנות ובהצלחה, הוא מבליט וחוזר עליהן שוב ושוב. את החולשות, כמו הממשל התאגידי הבעייתי, הוויתור על המחיר הגבוה שהציעה טבע, הוא מצניע, ומטאטא הצדה, כמו את השאלות הקשות שעולות בנוגע לאליהן, כפי שהוא עושה לשאלה הראשונה שהוא נשאל.

טבע הציעה לבעלי מניות מיילן 82 דולר למניה, וכיום מיילן נסחרת ב–45 דולר. טבע הציעה 41 דולר במזומן ו–41 דולר במניות טבע. טענת שמניית טבע היא נייר חסר ערך כי מדובר בחברה נעדרת אסטרטגיה ויכולת ביצוע. אז נניח שהיא שווה רק 30 דולר ולא 60 דולר, עדיין מדובר בפרמיה של 58% על מחירה הנוכחי של מניית מיילן. האם אתה באמת חושב שעסקת פריגו תייצר לבעלי מניות מיילן ערך כזה?

קורי: "מאז שאני בחברה יש לנו תוכנית לשלוש־חמש השנים הקרובות שאנחנו דנים בה, ומאריכים את תוקפה בשנה נוספת בכל פעם שמתקיים דיון על תקציב החברה לשנה הבאה, כך שאנחנו יודעים מה השווי של החברה בהתבסס על תוכנית עבודה שכבר מתבצעת. אלמלא היתה לי תוכנית כשטבע פירסמה את כוונתה לרכוש את מיילן, אז הדירקטוריון היה צריך לדון בעניין בצורה אחרת לגמרי.

הדירקטוריון היה צריך לשאול את עצמו אם לסמוך על ההנהלה. ברור שלמיילן יש אסטרטגיה ברורה, וברור גם שטבע מזגזגת בעודה מנסה להגדיר מחדש את זהותה: אני בגנריקה, לא, אני מחוץ לגנריקה, לא, אתה יודע מה, אני רוצה לחזור לגנריקה. כולם רואים מה קורה שם. דבר אחד אומר לזכותו של ויגודמן - הוא ברור לגמרי בנוגע לצורך בהגדרה מחודשת של אסטרטגיה. אמרתי לו שאני יכול רק לאחל להם בהצלחה, כי אלמלא היו בעסק הייתי משתעמם. הם אחד המתחרים הטובים ביותר".

הטובים ביותר? הרי לא הפסקת לדבר על ביצועי החסר של מניית טבע לעומת מיילן.

"לא התכוונתי במובן של מחיר המניה. אני מאמין שהנהלה צריכה להיות ממוקדת ברווח ובהגדלתו, ולתת לשווקים לטפל במכפיל ובמחיר המניה, משום שברגע שאתמקד במחיר המניה ובדברים שאין לי שליטה עליהם, לא אתרכז באסטרטגיה ובביצועה. מה שהתכוונתי הוא שמבחינה תפעולית טבע היא אחת הטובות ביותר".

טבע נסוגה בסוף יולי מהצעת הרכש למיילן, ורכשה את אלרגן גנריקה תמורת 40.5 מיליארד דולר. מה דעתך על העסקה הזו? האם זו עוד אחת ממה שכינית "עסקות משמידות ערך"?

"אני מתכוון לגבות ממנכ"ל אלרגן עמלה על העסקה, כי לדעתי מיילן היא אחד הגורמים העיקריים למחיר שהוא קיבל. טבע לא קיבלה את הנכסים העיקריים של אלרגן גנריקה. היא לא קיבלה את היהלומים שבכתר - לא את הביוסימילרס (גרסות גנריות לתרופות ממקור ביולוגי), ולא את מערך ההפצה, שהם להערכתי מנועי הצמיחה של החברה. אז קשה לי להצדיק את המחיר ששולם על העסקה, אבל לטבע זו עשויה להיות עסקה טובה מאוד רק מפני שזו עסקה פיננסית".

זה גשר?

"כן, זה גשר פיננסי, ולפחות הם הבהירו את זה. עכשיו ברור מדוע אי־אפשר היה להשתמש במיילן כגשר. ברור מדוע לאלרגן הרבה יותר הגיוני למכור את זה לטבע, משום שהגנריקה היתה חטיבה באלרגן, והמיקוד העסקי של אלרגן עבר לתרופות המיוחדות והמקוריות - כך שהגיוני יותר שהנכס הזה יהיה בידי טבע כגשר פיננסי עד שתתניע את חטיבת התרופות המקוריות והמיוחדות שלה.

למיילן, לעומת זאת - עם האסטרטגיה שלה כחברה עצמאית, עם הרקורד שלה, עם הביצועים שלה, עם ההזדמנויות העסקיות שפיתחה ועם העתיד שלה - אתם (טבע) לא באים בלי לדפוק בדלת, ואומרים אנחנו רוצים להשתמש במיילן כגשר פיננסי כדי לייצור סינרגיות ב–2 מיליארד דולר. לא, לא, לא. לכך התכוונתי כשאמרתי שאין הגיון תעשייתי במיזוג בין טבע למיילן".

מתי הפעם האחרונה שבה טבע הציעה לך להירכש בדרך היותר מקובלת?

"הייתי אומר שבתקופת ינאי".

סירבת לטבע ארבע פעמים, בדיעבד בצדק, מה גרם לך לומר בכל פעם "לא"?

"ייצגתי את מיילן כיועץ פיננסי לפני שהפכתי למנכ"ל. כולם רצו לקנות את מיילן, ואחת הדרכים שבאמצעותם למדתי על הענף היתה כשבכל פעם שחברה גילתה עניין ברכישת מיילן וביצעה בדיקת נאותות על מיילן, אני עשיתי בדיקת נאותות על הרוכשת הפוטנציאלית - כך שבמהלך שנותי כיועץ למדתי להכיר את הענף, אף שאיש לא ידע על העניין והייתי אנונימי כשנכנסתי לתפקיד המנכ"ל.

היו לי סיבובים עם נוברטיס, טבע, באר, ווטסון, איווקס ואנדרקס, כך שלמדתי להכיר את התעשייה, ומה שאתה צריך לעשות בנסיבות כאלו הוא להשוות מה שהחברה רוכשת רוצה לעשות עם החברה שלך, לעומת האסטרטגיה שלך כחברה עצמאית. מה שהוכח הוא שהאסטרטגיה שלנו לא רק מצליחה לשמור עלינו כחברה עצמאית, אלא לייצר ערך.

"עוד לא התקרבנו אפילו לערך שאנחנו יכולים להגיע אליו. טבע רק הביעה עניין, אבל אילו היתה הצעה מחייבת שכולה במזומן, המצב היה שונה. מזומן הוא מזומן, ומי אני שאפריע לבעל מניות לקבל מזומן. זה לא נראה לי ראוי. אבל אם המטבע שמציעים הוא נייר, כלומר מניות, ואני כבר רואה את הבעיות בחברה שרוצה להנפיק לי את המניות בהשוואה לערך של המניה שלי. אתה עושה צחוק? אם מישהו היה בא עם הצעה שכולה מזומן או שילוב של מזומן ומניות, ואני חושב שלמניה שמוצעת לי יש יותר ערך בשל האסטרטגיה של החברה שמציעה לי להירכש, אז ברור שאצטרך לשקול את זה.

"אנחנו חברה ציבורית. אנחנו אנושיים, אנחנו מזדקנים, מתים ונרקבים, מוסדות הרבה יותר חזקים מאינדיבידואלים. אם באמת אכפת לנו מהאנשים שאנחנו מייצגים, שהם לא רק בעלי מניות, אלא העובדים והתעשייה, אנחנו צריכים להיות למכירה בכל יום ויום, והחברה צריכה להיות ערוכה לחילופי מנהלים בכל יום ויום. התחלתי לטפל בחילופי מנהלים מיום כניסתי לתפקיד. אני חושב שזו אחריות כבדה. החברה היתה לפני ותהיה אחרי".

מיילן היא חברה מצוינת, אך אינה נסחרת במכפיל שהיא אמורה להיסחר לפי ביצועיה. האם זה בגלל הממשל התאגידי שלכם? האם זה מפני שחברת הייעוץ למשקיעים מוסדיים ISS נתנה לכם את הציון הנמוך ביותר האפשרי לממשל התאגידי?

"אני חושב שהמחיר שבו נסחרת מיילן צועק הזדמנות, כך שאם נמשיך ביישום האסטרטגיה שלנו, ותזכור את הלחץ המלאכותי על המניה בגלל שחקני הארביטראז', יש לנו הזדמנות אמיתית לייצר ערך עצום על פני זמן. יש נוסחה שתקפה בוול סטריט מאז תחילת ההיסטוריה: תאוות הבצע של וול סטריט תגבר תמיד על הכעס והטינה האישיים.

"הזיכרון של אנשי וול סטריט קצר מאוד, כך שביחס למכפיל הרווח שלפיו נסחרת מיילן, אני רואה נקודת כניסה פנטסטית, במיוחד לבעלי המניות של פריגו, שלהם אנחנו מוכרים את המניות בחצי חינם. אני רואה, בתנאי שנמשיך ליישם את האסטרטגיה שהתווינו, הזדמנות לתשואות גבוהות משמעותית מתשואות מדדי היחס, לבעלי המניות באמצעות עליית המכפיל. זאת בניגוד לאסטרטגיה העצמאית של ג'ו פאפא, יו"ר ומנכ"ל פריגו. הוא תלוי בשמירה על המכפיל הגבוה שלפיו נסחרת פריגו. זו אסטרטגיה מסוכנת בהרבה מזו של מיילן, כי אם המכפיל מתכווץ המניה נופלת אתו".

"פאפא ופריגו תלויים יותר מדי ברכישות"

"לגבי הממשל התאגידי. נהוג לומר שממשל תאגידי פגום גורם למניה להיסחר במחיר נמוך, אבל היו מחקרים רבים בהולנד שעניין הממשל התאגידי הוא ערימה של שטויות. מה שעשיתי בהצהרה האחרונה שלי כשהבעתי בשבוע שעבר נכונות לבצע שינויים בממשל התאגידי, הוא להוכיח להם שממשל תאגידי אינו הנושא העומד לדיון. ראשית, איש לא התווכח עם המתימטיקה של המיזוג, משום שהוא יניב ערך עצום, אבל אמרו שהממשל התאגידי של מיילן בעייתי. אז עכשיו אחרי שהצהרתי שאני מוכן לעשות בו שינויים, מה תעשו? חשוב על בעלי המניות לטווח ארוך מה הם יאמרו: 'קורי ביאס אותי כשמנע ממני 30 דולר נוספים שטבע הציעה, אז ננקום בו בכך שנשאיר על השולחן 40–50 דולר שעסקת פריגו תייצר, רק משום שאיני אוהב את הממשל התאגידי שלו'. אז הורדתי את זה מהשולחן.

"מה יגידו גופים כמו בלקרוק לאנשים שנתנו להם כסף להשקיע עבורם: 'השיקולים שלי כל כך אישיים שאיני מוכן לקבל את העלייה בערך שרוברט מסדר לי, כי אני לא אוהב את הממשל התאגידי שלו. עכשיו עשיתי להם את החיים הקשים, ולכן ההודעה שלי מסוף השבוע היתה כל כך חשובה".

אך אינך עונה על השאלה.

"אוקיי, אנסה שוב".

האם לפני ההודעה שלך היתה אפשרות ריאלית להחליף אותך ואת הת'ר ברש אילו בעלי המניות חשבו שאתם כבר לא עושים את העבודה המצוינת שאתם עושים עד עכשיו?

"ברור שיש. כשטבע איימה ללכת לבית הדין ההולנדי לעניינים מסחריים, חשבתי לעצמי שזה הולך להיות מעניין. כי מה טבע היתה מספרת לבית המשפט המסחרי ההולנדי: 'מר בית המשפט המסחרי, בוא אומר לך על מה אני מתלונן. יש כאן חברה שכל מנועי הצמיחה שלה פועלים, יש כאן חברה שמגדילה את הרווח למניה ב–27% בכל שנה. אה כן, ועוד משהו, אני מבקש את עזרתך להיפטר ממנהליה'. השופטים היו מסתכלים על טבע ואומרים לה 'תגידו, אתם עושים צחוק'?

"אם ברש ורג'יב מאליק, כי אני כבר לא בתפקיד תפעולי, היו מתחילים לזייף, אתה לא חושב שהיתה להם קודם כל בעיה אתי? אתה לא חושב שהיתה להם בעיה עם הדירקטוריון? זה דבר שונה לגמרי כשאתה מתלונן על חברה שמתפקדת היטב, לעומת מצב שבו אתה מתלונן על חברה לא מתפקדת. אנחנו מעולם לא עמדנו בתרחיש כזה, כך שמי שטוען טענות על בסיס הנחות היפותטיות של 'מה היה קורה אילו', כשכלל לא הגענו למצב הזה - אני עונה שתפקיד הדירקטוריון הוא לפקח שההנהלה מבצעת את האסטרטגיה שהיא אמורה לבצע".

אתה אומר שהאסטרטגיה של פריגו פגומה.

"איומה. אני חושב שזו חברה שמייצרת תזרים מזומנים חזק, אבל אני פשוט לא רואה איך היא תצמח מלסמוך על אסטרטגיה של +++, כלומר להישען על רכישות עתידיות ומכפיל גבוה".

אוקי, אתה אומר שהאסטרטגיה של פריגו איומה ולא תייצר את הערך שהיא אמורה לייצר לבעלי המניות, והשאלה היא איך חברה שמנוהלת, לדבריך, כל כך רע, ויש לה אסטרטגיה גרועה מייצרת כל כך הרבה ערך למשקיעים ונסחרת במכפיל כה גבוה. האם המשקיעים בוול סטריט עד כדי כך מטומטמים?

"אילו יכולנו לקנות עסקים על בסיס ביצועי עבר זה היה נחמד. מעולם לא אמרתי שפאפא ויתר חברי ההנהלה לא עשו עבודה טובה עד עכשיו. אילו יכולתי לקבל ערבות שתוצאות עבר הם אינדיקציה לביצועים בעתיד, זה היה שונה. אני אוהב מה שהם עשו עד עכשיו, ואשמח להביא את פאפא וכמה ממנהליו למיילן. הבעיה שלי היא שכאשר אני מסתכל על האסטרטגיה שלהם לצמיחה עתידית".

הם תקועים?

"כן. פאפא רוצה לחיות בעבר. למה שאקנה עסק לפי מכפיל EBITDA של 19–20, אם איני חושב שאוכל לשפרו. איך אפשר לומר שאני גונב את החברה, כמו שג'ו מנסה לומר? אני משלם לו את המחיר הגבוה ביותר שמישהו היה מוכן לשלם לו, ואני הולך לבעלי המניות שלי ומשכנעם לוותר על 40% מהעסק. זה לא היה קל. הם חברה מצוינת, ופאפא וההנהלה עשו עבודה טובה, אך איני מאמין באסטרטגיה שלהם כחברה עצמאית מכאן ואילך. אני רואה כמה הם פגיעים. מה שאני מציע לבעלי מניות פריגו הוא להקטין את הסיכון שגלום במניות שהם מחזיקים".

מה הסיכון, ואיך תעשה את זה?

"אם פריגו לא תאתר את יעד הרכישה הבאה, או לא תצליח להטמיע את החברה שתרכוש, או שלא תצליח לשמור על מכפיל הרווח הגבוה שלהם, אז המניה תיחתך. בוא נניח שהמכפיל שלהם יירד מהרמות הגבוהות הנוכחיות שלו. הדרך היחידה שלהם לפצות על כך היא לייצר גידול חזק ברווח למניה. הבעיה היא שפאפא הוכיח לפני זמן קצר שהדרך היחידה שלו לשמור גם ב–2016 על הרווח הצפוי למניה ב–2015 היא לקצץ בהוצאות, לפטר 800 איש, ולבצע רכישה חוזרת של מניות ב–500 מיליון דולר.

"פאפא ופריגו תלויים יותר מדי ברכישות. זה מסוכן מדי, וזו הנקודה שבה אתה צריך להעמיד את עצמך למכירה, ולומר לעצמך 'נגמרה לי האנרגיה'. זה יכול לקרות לכולם. גם לנו יכולה להיגמר האנרגיה מתישהו, אבל כרגע איננו נמצאים במצב הזה כי היינו מאוד ממוקדים בפיתוח יכולות ומנועי צמיחה פנימיים, ועכשיו איננו כל כך תלויים על פעילות של מיזוגים ורכישות כמו פריגו".

מה היה המפתח לכך?

"זו היתה כמו מהלומת אגרוף כפולה. שתי העסקות שעשינו ב–2007 לפני רכישת Matrix ההודית, ומיד אחר כך רכישת Merck הגרמנית - שינו לגמרי את החברה. שילמתי מחיר כבד, אבל מה שאמרתי לבעלי המניות של מיילן שהמהלכים האלו יבטיחו צמיחה מתמשכת לאורך זמן בכך שנשלב את עסקיה של מיילן בארה"ב עם העסקים באירופה ובהודו. אמרתי לבעלי המניות של מיילן ב–2008, כמו שאני אומר להם כעת: ניקח צעד לאחור, אבל נבטיח צמיחה לאורך זמן, לעומת מצב שבו נעשה כמה עסקות פיננסיות שישביעו את רצונכם לזמן קצר, אבל בעוד שנה או שנתיים נצטרך לחשוב שוב על המהלך הבא. עסקת פריגו היא עסקה גדולה, אבל אינה עסקה שתשנה את מיילן".

מאז הודעת על הכוונה לרכוש את פריגו מניית מיילן איבדה 32%, מניית פריגו איבדה 18%, בעוד מדד מניות חברות התרופות של NYSE איבד רק 5%. אז אולי המיזוג בין מיילן לפריגו הוא באמת עסקה גרועה לשני הצדדים?

"זו בוודאי לא עסקה גרועה לבעלי המניות של פריגו. בשנייה שאתה מכריז על עסקה שהיא שילוב של מזומן ומניות, יש גידור טבעי - שבו אתה מוכר בחסר את המניות של החברה הרוכשת וקונה את המניות של החברה הנרכשת. כך הצטברה יתרה מרשימה של 62 מיליון מניות מיילן שנמכרו בחסר, שמגיעה ל–15% מהון המניות הרשום למסחר של החברה.

מניית מיילן נמצאת תחת לחץ מלאכותי, וכשאנשים שואלים אותי מה יקרה למניית מיילן אם נצליח לרכוש את פריגו, אני עונה שהיא תעלה במתינות משום שיש ערך להחזרת הוודאות למסחר במניה. כשהם שואלים אותי מה יקרה למניית מיילן אם הצעת הרכש תיכשל, אני עונה שהיא תעלה חדות, כי שחקני הארביטראז' ימהרו לסגור את פוזיציית השורט על מניית מיילן. כך שאני חושב שבעלי המניות מבינים שמוטב להם להחזיק במנייה שעולה בצורה מתונה אך בעקביות על החזקה במניה שעולה חדות ואחר כך נופלת שוב.

"השוק יוכיח שהערך שאנחנו נותנים לבעלי המניות של פריגו בכלל לא יכול להימדד בגלל הלחץ המלאכותי על מניית פריגו. ברגע שמניית מיילן תתאושש ותחזור לעלות זה לא יהיה בגלל פריגו - שכן אם כבר מניית פריגו גוררת את מניית מיילן למטה - אלא בגלל מנועי הצמיחה של מיילן. בעלי המניות של פריגו שיחזיקו ב–40% מהחברה הממוזגת, יקבלו ערך עצום שלא ניתן להעריך אותו בשלב זה. לכן אנחנו אומרים שבעלי המניות של פריגו יקבלו תוספת ערך מיידית בגלל מרכיב המזומן והשבחה משמעותית בעתיד, בגלל רכיב המניות של מיילן שיוקצו להם. זאת לעומת האסטרטגיה העצמאית של פריגו שמתבססת על Base +++, שבה אתה תלוי ברכישה חיצונית ומסתכן בביצוע, ביישום ובהטמעה המוצלחת שלה. היו לפאפא שישה חודשים להביא עסקה חלופית להצעת הרכש של מיילן, אז כמה זמן הוא מצפה שבעלי המניות שלו ימתינו ליצירת הערך".

אבל אותו דבר חל על בעלי המניות שלך, כי אתה הבטחת להם תוספת רווח למניה רק בשנה הרביעית לאחר השלמת המיזוג, אבל אתם עצמכם כתבתם בתשקיף שאם הצעת הרכש תזכה לרוב של פחות מ–80%, היכולת שלכם להפיק את הסינרגיות המובטחות תיפגע. אז כמה שנים אתה מצפה מבעלי המניות של מיילן להמתין ליצירת הערך?

"זה בדיוק כמו הדיון של פריגו בעניין מחיקת מניית פריגו מהמסחר. אם אתה מקשיב לפריגו ולפאפא, נראה שאנחנו מפעילים לחץ על בעלי המניות של פריגו. בגילויים שלנו מעולם לא ראיתי שמישהו נתבע על גילוי יתר של מידע. ראיתי הרבה מקרים של הנהלות שנתבעו על גילוי חסר. לפני שבעלי המניות של מיילן יקבלו החלטה, מן הראוי שאפרוש בפניהם את כל הסיכונים".

ועדיין השאלה נשאלת כמה זמן ייקח לכם למצות את הסינרגיות של 800 מיליון דולר מעבר לאותן ארבע שנים שעליהן דיברתם?

"התשובה היא שהן במצב שמיילן תשיג רוב של 51% ממניות פריגו והן במצב שתשיג רוב של 80%, ותבצע רכישה כפויה של היתרה ותגיע לבעלות מלאה בפריגו - נפיק סינרגיות של 800 מיליון דולר בתוך ארבע שנים. על זה העדתי בפני השופטת בניו יורק ועל בסיס זה היא פסקה לטובתנו בתביעה שהגישה נגדנו פריגו".

יש נקודה אחת שמטרידה את המשקיעים הישראלים בפריגו. איך מחיקת המניה מהמסחר, כפי שמיילן אמרה שתעשה במהירות האפשרית אם הצעת הרכש שלה תיענה ב–50.1%, יכולה לשרת את האינטרסים שלהם?

"הסיבה לכך היא שאתה רוצה למקסם את הערך. למה שבעלי המניות של פריגו ירצו להיפגע מירידה בערך המניות שלהם כתוצאה מהיותם בעלי מניות מיעוט בחברה ציבורית שהיא חברה בת של חברה ציבורית? למה שבעלי המניות של פריגו יסבלו מירידה בערך המניות שלהם, כשהאינטרסים שלהם כבעלי מניות מיעוט ושלי כבעל המניות הגדול בפריגו, וכמי שפריגו היא הנכס העיקרי שלו הם זהים?

"ההחלטות שיתקבלו בפריגו יהיו לטובת כל בעלי המניות. לדעתי, הסבירות שמיילן תחזיק ב–51% בלבד ממניותיה של פריגו היא אפסית. אבל אם מיילן אכן תחזיק ב–51% ממניותיה של פריגו בלבד, נצטרך לבחון את המצב. לא אמרתי מתי אמחק את מניותיה של פריגו מהמסחר, רק אמרתי שזו כוונתי. מתי? אצטרך לבחון את הנסיבות. במקרה הלא סביר שאהיה במצב זה, הדירקטוריון יצטרך לבחון את העובדות והנסיבות".

זה נשמע אלים וכוחני.

"למה?"

משום שאם בעלי המניות של פריגו מעוניינים למכור לך את המניות, כי הם חושבים שזו עסקה מצוינת, הם יעשו זאת. אבל אם אינם מעוניינים לעשות זאת, אז סביר להניח שהם יעדיפו להחזיק בנכס שניתן למכור בכל רגע. ייתכן שנכס זה ייסחר בדיסקאונט, אבל עדיין הדיסקאונט יהיה קטן יותר בהשוואה למצב שבו הם מחזיקים במניות של חברה לא סחירה.

"אני מבטיח לשקול את השיקול הזה כשהזמן יגיע, אבל כשם שבעלי המניות בכל חברה ציבורית תלויים בשיקול דעתו של הדירקטוריון שיפעל למקסם את טובת בעלי המניות, כך גם בעלי המניות של פריגו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker