יו"ר מיילן רוברט קורי: "אני לגמרי לא מתחרט שלא מכרנו את מיילן לטבע"

יו"ר מיילן, שהגיע לביקור בישראל, משוכנע שישיג את הרוב הדרוש לו להשלמת הצעת הרכש העוינת הגדולה בשנים האחרונות ■ הוא תוקף את הנהלת פריגו על התגובה חסרת הדמיון שלה, ומגלה נכונות ראשונה לדון בשינוי הממשל התאגידי הבעייתי של החברה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

"אני לא מתחרט על כלום" — כך ענה רוברט קורי, יו"ר חברת מיילן על השאלה המתבקשת אם כיום, כאשר מניית מיילן נסחרת במחיר של 47 דולר, הוא אינו מתחרט כשדחה הצעת רכש מחברת טבע תמורת 82 דולר למניה במזומן ובמניות. קורי, שהגיע לישראל כדי להשתתף בפתיחת המסחר של המניה אתמול וכדי להיפגש עם המשקיעים המוסדיים, התחמק ואמר כי חשוב להבחין בין הבעת עניין לא מחייבת ולא מפורטת לבין הצעת רכש.

"אני לא יודע מה המחיר שטבע היתה מציעה, זה יכול היה להיות 100 או 150 דולר למניה, ובאיזו חלוקה בין מזומן למניות", הוסיף. הוא הסביר שהמחיר הנוכחי של מיילן נובע מלחץ של שחקני ארביטראז', שמרגע הכרזת עסקת רכישה מוכרים בחסר את המניה של החברה הרוכשת ורוכשים את המניה של החברה הנרכשת. את תחושתו כי לא גרם נזק לבעלי מניותיה של מיילן הוא נימק בעובדה שטבע מעולם לא פירסמה הצעת רכש מחייבת, ולכן מרכיב המזומן והמניות בעסקה לא הוגדר.

יו"ר מיילן רוברט קורי
יו"ר מיילן רוברט קוריצילום: בלומברג

ציבור המשקיעים בישראל התוודע אל קורי כאשר שלח מכתבים רווי עלבונות לארז ויגודמן, מנכ"ל טבע, זמן קצר לאחר שהחברה הישראלית פירסמה הצעת רכש עוינת לחברה שהוביל בעשרים השנים האחרונות. ואולם הוא לא נראה ונשמע כלל כמי שמשחק במגרש זר ועוין.

קורי ידע ללחוץ על כל נקודות האגו הקיבוצי של המשקיעים בישראל. על השופטת רות רונן, שאיפשרה למיילן להירשם למסחר ברישום הכפול, אמר: "אין לה מושג כמה היא תרמה לכלכלה של ישראל. זה לא היה ניצחון למיילן אלא לישראל. היא הוכיחה שישראל פתוחה לעולם". הוא הוסיף: "זו הזדמנות מרגשת מבחינתי להתוודע לתעשיית הביו־טק, לתרבות ולאינטלקט המקומיים".

הפעם קורי גם נזהר מעט יותר בכבודה של טבע. הוא תיאר את ההיסטוריה הארוכה שלו עם טבע החל ב–1998 כאשר הוזמן להיפגש עם אלי הורביץ ז"ל בדירתו בניו יורק, וכלה בשיחה עם שלמה ינאי, המנכ"ל שהחליף את ישראל מקוב, שהציע לרכוש את מיילן תמורת 20 דולר למניה כאשר זו נסחרה תמורת 11 דולר למניה. קורי כינה את הורביץ "איש חזון". את מקוב הגדיר כאחד מהמנכ"לים ומאנשי הביצוע הטובים שהכיר. הוא גילה כי טבע ניסתה לרכוש את מיילן לא פחות מארבע פעמים, והסביר מדוע יחסיו עם המנהיגות הנוכחית על שרטון (לפחות עד עתה), כשרמז שהגיב באופן תוקפני למה שראה כמהלך לא ראוי מצדה של טבע לפנות לבעלי מניותיה של מיילן מעל לראשו בניסיון לכפות על ההנהלה ומועצת המנהלים שלה עסקה חסרת הגיון.

היחסים עם ויגודמן

לאחר שמהומת ההשתלטות העוינת של טבע שככה, אמר קורי, הוא משוכנע שיחסיו עם ויגודמן יתהדקו לטובת התעשייה כולה. עם זאת, הוא לא יכול היה לגמרי להתאפק מעקיצה כלפי הרכישות הלא מוצלחות של טבע, כאשר אמר כי ביצעה רכישות ב–36 מיליארד דולר של חברות שמחזור המכירות שלהן 8 מיליארד דולר, אבל דיווחה על מכירות של תרופות גנריות ב–9.8 מיליארד דולר. "לאן נעלמו המכירות של חברות אלה", שאל.

בהתייחסו לעסקת הרכישת של פריגו תמורת 26.5 מיליארד דולר, שלשמה הגיע לישראל, תקף קורי את הנהלת החברה ולעג להצעתה להגדיל ערך למשקיעיה באמצעות תוכנית של התייעלות שתהיה כרוכה פיטורי 800 איש ותגדיל את הרווח הנקי ב-175 מיליון דולר לשנה. "הייתי בהלם כאשר שמעתי את שיחת הוועידה האחרונה של ג'ו פאפא, יו"ר ומנכ"ל פריגו", אמר. "ציפיתי לאחד משלושה המהלכים הבאים: הכרזה על משהו שיעמיד את פריגו במקום לגמרי לא צפו; הודעה על עסקה גדולה אחרת שתעמיד את מיילן בתחרות מול רוכש אחר ותיתן לבעלי המניות שלה לבחור בין שתי ההצעות; או הכרזה על רכישה נוספת תוך אמירה לבעלי המניות, 'אני ממשיך לעשות עסקות, סמכו עלי והתעלמו מההצעה של מיילן'. אבל לא ציפיתי למהלך הרביעי.

"פאפא הפחית למעשה את תחזית הרווח של פריגו ל–2016 ובמקומה הציג תוכנית להגדלת הרווח ב–175 מיליון דולר על ידי פיטורי 800 עובדים. אחרי שאתה סוחט את טיפת הדם האחרונה מהחברה כדי להגיע לרווח של 9.45 דולר למניה, לבקש מבעלי המניות לסמוך על כך שפריגו תמשיך להיסחר במכפיל גבוה, הגבוה ביותר בתעשייה, כאשר מכפיל הרווח של כל החברות בענף ירד, זו לא הדרך לייצר צמיחה וערך. הדרך היא להגדיל את הרווח למניה ואז המכפיל יבוא מאליו. זו לא הדרך של מיילן. אנחנו פיתחנו מנועי צמיחה פנימיים, ואיננו תלויים בכבדות — כמו פריגו — ברכישות. לג'ו פאפא היו שישה חודשים להביא רכישה ולהציג אותה בפני בעלי המניות של פריגו, והוא לא עשה זאת".

קורי הביע את ביטחונו שהצעת הרכש תזכה לתמיכה של 50.1% לפחות מבעלי המניות, ולגלג על הניסיון של הנהלת פריגו לשכנע את בעלי המניות שלא להיענות להצעה, אלא להמתין ולבחון את תוצאותיה, כשרק במקרה שמיילן תגיע לרוב של 50.1% יממשו את זכותם לדרוש ממנה לרכוש את מניותיהם באותו מחיר. "היחידים שלא ייענו הם אלה שאינם מעוניינים בעסקה כי לאלה שכן מעוניינים בעסקה אין מה להפסיד אם ייענו וההצעה תיכשל — אבל יש להם הכל להפסיד אם העסקה תיכשל והם יישארו עם המניות", אמר קורי.

ארז ויגודמן
ארז ויגודמןצילום: ראובן קפוצ'ינסקי

על רכישת חברה ששווי השוק שלה שווה לזו שבראשה הוא עומד ותדלל ב–40% את בעלי מניותיה של מיילן, אמר קורי: "פריגו היא עוד עסקה עבורי". הוא הדגיש שהעסקה תייצר ערך מיידי לבעלי מניותיה של פריגו. "ג'ו פאפא עצמו דיבר בשבחה של מיילן כאשר טבע שקלה לרכוש אותה — 'לעזאזל הוא אפילו קנה מניות מיילן'. רק כאשר טבע נסוגה מהצעתה לרכוש את מיילן הוא שינה את עורו", אמר. קורי הפתיע ואמר שאפילו מרק קוק, איש העסקים שמכר את חברת אומגה לפריגו תמורת 3.6 מיליארד יורו בראשית 2015 ומחזיק ב–3.6% ממניות פריגו, תומך במיזוג עם מיילן. "תלכו ותשאלו אותו. הוא מיליארד אחוז בעדה ואלמלא התחייב שלא למכור את המניות עד מארס 2016 היה מצטרף אליה".

קורי התייחס לאחת מנקודות התורפה של החברה — הממשל התאגידי שלה — וניסה לשלוח מסר פייסני בנוגע לגלולות הרעל הרבות שנטמנו בתקנונה כדי לבצר את שליטתו ולהדוף הצעות רכש לא רצויות מהסוג שהציעה טבע. לדבריו, חומות ההגנה שבנה סביבה, כולל גלולות הרעל, היו מתאימות למיילן כחברה עצמאית אבל נוכח הגודל והפרופיל החדש והשונה של החברה הממוזגת מיילן־פריגו, יהיה זה מוצדק לדון מחדש בממשל התאגידי של החברה.

כשנשאל מה יקרה אם הצעת הרכש תיכשל, אמר: "היופי במצבנו הוא שאנחנו לא זקוקים לעסקה כזו, ולכן הדחייה בתחרות למוצר Epipen (מוצר הדגל של מיילן שמייצר, על פי הערכות, 20% מהרווח הנקי, י"ג) לא יכלה לבוא בזמן טוב יותר". הוא העריך שחברת סנופי, המשווקת מוצר מתחרה והפסיקה את שיווקו בשל בעיות איכות לא תחזור לשוק, והזכיר שטבע העריכה שלא תשיק גרסה גנרית למוצר לפחות עד למחצית 2016. אם תוסיפו לכך את ההשקה הצפויה של הגרסה הגנרית שלנו לתרופה רבת המכר Advair לאסתמה ב–2017, ברור שמיילן נמצאית על מסלול צמיחה גם ללא רכישה. קורי הביע את ביטחונו בכך שהחברה תשיק ב–2016 גרסה גנרית לקופקסון, מוצר שמיילן העריכה שתשיק כבר במחצית 2015, אך הוסיף: "זה כבר לא מוצר כל כך משמעותי עבורנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker