רשות ני"ע חושפת את השיטה: כך גנבו מנהלי השקעות בכירים 11 מיליון שקל

רשות ניירות ערך העבירה היום לפרקליטות את תיק החקירה נגד משה גולדמן, שאול מאור והדר אושרת

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלי אפלברג
שלי אפלברג

רשות ניירות ערך העבירה לפרקליטות מחוז תל אביב את תיק החקירה נגד מנהלי ההשקעות משה גולדמן, שאול מאור והדר אושרת והמליצה להעמיד אותם לדין בעבירות של תרמית בניירות ערך עבירות שוחד, קבלת דבר במרמה, מרמה והפרת אמונים, מרמה והפרת אמונים בתאגיד וכן עבירות על פי סעיפים 3 ו-4 בחוק איסור הלבנת הון.

השלושה חשודים כי גנבו באמצעות פעולות אסורות לפחות 11 מיליון שקל. החקירה נגד השלושה החלה בינואר 2014. לפי החשד, בשנים 2013-2008 תיאמו השלוש ביניהם שערי ביצוע עסקות בהיקפים משמעותיים וניצלו את תפקידם בשוק ההון כדי להסתיר חלוקת הרווחים באמצעות שימוש בחשבונות בני משפחה ומקורבים, הן בארץ והן בחו"ל.

חשוד במעצר, אילוסטרציה
חשוד במעצר, אילוסטרציהצילום: דרימסטיים

החשוד הראשון, משה גולדמן, שימש בתקופה המדוברת כמנהל ההשקעות הראשי של קופת הגמל הגדולה בישראל, גדיש, בבית ההשקעות פסגות. משלהי 2010 הוא משמש כסמנכ"ל מנהל תחום כספי עמיתים באגף ההשקעות במנורה מבטחים. גולדמן, דמות ידועה בשוק ההון, החל לפעול בשוק ההון בשנת 1993 כמבצע בחברת הקרנות של אילנות בטוחה.

החשוד השני, שאול מאור, הוא בעליו של בית ההשקעות מאור לוסקי, הפועל בתחום ניהול התיקים וקרנות הנאמנות. החשוד השלישי הוא הדר אושרת, המשמש משנת 2004 כמנהל חדר המסחר בסניף הישראלי של דויטשה בנק.

חקירת הרשות גילתה כי גולדמן ניצל את תפקידו בפסגות על מנת ליצור עסקות מתואמות מוכוונות שער מול חשבונות פרטיים בבית ההשקעות מאור לוסקי, שנוהלו על ידי שאול מאור. על פי ממצאי החקירה, התרמית הניבה רווחים של מיליוני שקלים בחשבונות הפרטיים במאור לוסקי על חשבונם של עמיתי קופות הגמל שנוהלו בבית ההשקעות פסגות. זאת ועוד, בתקופה הרלוונטית לחקירה תיאם מאור עם גולדמן רכישת ניירות ערך שונים כאשר הוא מודע לכך שאותם ניירות ערך יירכשו בהמשך על ידי חשבונות פסגות.

בדרך זו בוצעו בין חשבונות פסגות לבין החשבונות הפרטיים במאור לוסקי מאות עסקות מתואמות בדפוס פעולה קבוע, המתאפיין לרוב ברכישת ניירות ערך במהלך המסחר ומכירתם תוך זמן קצר בשער גבוה יותר לחשבונות פסגות. דרך פעולה זו הניבה רווח מובטח לחשבונות הפרטיים במאור לוסקי.

על פי ממצאי החקירה, דפוסי פעולה אלה הביאו לרווחים בחשבונות הפרטיים במאור לוסקי על חשבון הלקוחות בפסגות. לפי החשד, גולדמן הוא זה שביצע את הפעילות המתואמת מצד פסגות מול החשבונות הפרטיים שבשליטת מאור, שהביאה לרווח תרמיתי של יותר מ-2.5 מיליון שקל, אותו חלקו גולדמן ומאור באמצעות חשבונות בארץ ובחו"ל.

פרשה נוספת שנחקרה ברשות ני"ע: בשנת 2008 מכרו גולדמן, מאור ואושרת אחזקות של דסק"ש לדויטשה בנק מתוך כוונה שדויטשה בנק תמכור לאחר מכן את ניירות הערך בשוק ו/או לחשבונות פסגות. החקירה העלתה כי לפני ביצוע ההפצות על ידי דויטשה, שעליהן הופקד אושרת, דאג האחרון לעדכן את מאור אודותיהן. בעקבות מידע זה, פעל מאור באחת משתי הדרכים הבאות: מכר בשורט באחד מחשבונותיו הפרטיים את אותם ניירות וסמוך לאחר מכן מתוקף תפקידו, מכר אושרת מחשבון דויטשה את ניירות הערך במחירים נמוכים ממחיר המכירות בחסר אותן ביצע מאור בחשבונו. פעילות זו איפשרה למאור לסגור את הפוזיציה ברווחים משמעותיים שאותם חלק עם אושרת.

חקירת הרשות העלתה כי אושרת הסתיר ממנהליו את עובדת היותו צד לעסקות אלה ובכך קיבל את הסכמתם לביצוע הפעילות מבלי שהביאו בחשבון את העובדה כי הוא חולק יחד עם מאור את הרווחים. מכירת ניירות הערך בהיקפים של מאות מיליוני שקלים לחשבונות פסגות, רובם בתיאום ובידיעה של גולדמן, הניבה לחשודים רווח של מיליוני שקלים, שאותו הם חילקו ביניהם. לטענת רשות ני"ע, שלושת החשודים גרפו 8.7 מיליון שקל שחולק ביניהם באופן מתוחכם ומסווה באמצעות שימוש בחשבונות קש, לרבות חשבונות מחוץ למדינת ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker