איסתא נכנסת לתחום התמ"א 38: תרכוש 50% מאוחנה גרופ, העוסקת בהתחדשות עירונית

תחום התמ"א 38 נהנה משולי רווח גבוהים שיכולים להגיע ל-30% ויותר ■ איסתא התחייבה בהסכם עם אוחנה גרופ כי תעמיד מימון של 80% מההון העצמי הנדרש לפרויקטים עתידיים ו-15 מיליון שקל ל-5 פרויקטים פעילים

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

שולי הרווחיות הגבוהים בפרויקטים של תמ"א 38, שמגיעים לכ-15%-30%, קורצים גם לקבוצת התיירות איסתא. החברה, שפעלה עד כה בעיקר בעסקי הנופש והנדל"ן המניב, הודיעה כי תרכוש 50% מאוחנה גרופ, המתמחה בתחום ההתחדשות העירונית (תמ"א 38). כחלק מהשותפות התחייבה איסתא להעמיד 15 מיליון שקל לחמישה פרויקטים פעילים של אוחנה, על פני תקופה של 4 שנים, ותעניק 80% מימון להון עצמי הנדרש לפרויקטים עתידיים.

תוכנית תמ"א 38 מעניקה ליזמיה זכויות בנייה להיקף של עד 2.5 קומות בתמורה לשיפוץ כללי של הבניין לצד חיזוקו (תמ"א 38/1). מאז 2010, התחום התרחב, כך שהוא כולל גם פרויקטים של "פינוי בינוי" המיושמים במרכזי הערים (תמ"א 38/2). מימון הפרויקטים נחלק בין היזם (הון עצמי), לבין הבנק (חוב בכיר). אלא שבדרך כלל, יזמי התמ"א אינם מביאים כסף פרטי, אלא נעזרים בקרנות להעמדת ההון העצמי או חלק ממנו. בשנים האחרונות חלק מהקרנות נכנסו לנעלי הבנק, כך שהן מעמידות גם חוב בכיר או מימון מלא לפרויקטים.

כחלק מההסכם התחייבה איסתא, שבשליטת גל אחישי (41.3%) ועמותת הסטודנטים (31.4%), להלוות לאוחנה גרופ כ-80% מההון העצמי שהיא תידרש להעמיד לפרויקטים. זאת, לצד החוב הבכיר ה"רגיל" שאוחנה תיטול מהבנק או מקרן השקעות. מכיוון ששיעור המימון של איסתא גבוה מחלקה באוחנה (80% מימון לעומת אחזקה של 50% בהון), הוחלט כי ל-30% מההלוואה ייקבעו תנאי ריבית ייחודיים ותינתן לה עדיפות בהחזר החוב.

אוחנה גרופ נמצאת בבעלות שי ודוד אוחנה. החברה מתמחה בייזום, ניהול ובניה של פרויקטים מסוג תמ"א 38. לאוחנה חמישה פרויקטים פעילים, שנמצאים בהליכי אישור שונים, טרם קבלת היתרי בנייה. עד כה השלימה אוחנה מספר פרויקטים ברמת גן, תל אביב, בירושלים, בצפת, בטבריה, ברחובות ובהרצליה. מחזור ההכנסות השנתי של אוחנה הסתכם ב-2014 ב-1.7 מיליון שקל, ברווח נקי של 39 אלף שקל; לעומת מחזור של בכ-4.1 מיליון שקל ב-2013, ברווח נקי של 231 אלף שקל.

סניף של איסתאצילום: מוטי קמחי

איסתא, שנסחרת לפי שווי של כ-441 מיליון שקל, נהנתה בשנים האחרונות מצמיחה חזקה, שבאה לידי ביטוי בעלייה של 200% במניה ב-3 השנים האחרונות, בהשוואה לעלייה של 50% ביתר 50. ברבעון השני של 2015 הרוויחה 17.8 מיליון שקל, גידול של 59% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2014. הרווח במחצית הראשונה של 2015 קפץ ב-46% בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2014 ל-21.5 מיליון שקל.

פעילות התמ"א 38 היא חריגה לאיסתא, שהתמקדה עד כה בעסקי התיירות, הכוללים ניהול סוכנות נסיעות, בארגון טיסות שכר ובהפעלת בתי מלון בארץ ובחו"ל; וכן באחזקה בנדל"ן מניב ובמלונות (מלון כרמים, מלון הרצליה, מלון סבוי בגרמניה, בית קליפורניה בת"א ועוד).

פעילות המימון של איסתא דומה לפעילותן של קרנות השקעה בתמ"א 38, בהן קרן יסודות (דוד ברוך ויעקב סיסו), קפיטל 38 (רוני זוהר, אילן אברהמי ואסף אופנהיים), דייברגון (מני בן מאור) וולת'סטון קפיטל (ירון פיטארו), קרן הגשמה (אני כץ וחנן שמש), וחברת קרנות 38 (רונן גאון, חיים בן צבי, בועז זהר ויוסי אנגלנדר). הקרנות הקיימות מעמידות הון עצמי לפרויקטים (במודל של איסתא), כשחלקן מעניקות גם חוב בכיר או מימון כולל. חלק מהקרנות אף יוזמות פרויקטים בעצמן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker