בזכות התשואות: צמיחה של 1.3 מיליארד שקל בנכסי הקרנות למרות פדיונות גדולים

תעשיית קרנות הנאמנות סיכמה את אוקטובר עם פדיונות בסך כ-2 מיליארד שקל ■ מור קרנות נאמנות גייסה את הסכום הגדול ביותר בתעשייה באוקטובר - 513 מיליון שקל ■ הפדיונות הגדולים ביותר מתחילת השנה נרשמו בהראל פיננסים - 6.9 מיליארד שקל

אסא ששון
שתפו בפייסבוק

תעשיית קרנות הנאמנות הישראלית סיכמה את אוקטובר עם פידיונות בסך כ-2 מיליארד שקל. למרות הפידיונות האלה, בזכות התשואות החיוביות בקרנות עלה שווי הנכסים המנוהלים בהן ב-1.3 מיליארד שקל. נכסי התעשייה בסוף החודש הסתכמו ב-237 מיליארד שקל.

במהלך אוקטובר פדו הקרנות המסורתיות (ללא קרנות כספיות ומחקות) בסך הכל 1.3 מיליארד שקל - בקצב פידיונות נמוך לעומת חודשים קודמים (2.2 מיליארד שקל בספטמבר, ב-14 ימי מסחר בלבד, ו-3.5 מיליארד שקל באוגוסט).

הקרנות המחקות שינו כיוון לאחר כמה חודשי פידיונות, וסגרו את אוקטובר בגיוס חיובי של כ-290 מיליון שקל. קרנות מחקות מדדי אג"ח מדינה, שנפגעו במחצית השנה מעליית התשואות, המשיכו במגמה השלילית ופדו כ-100 מיליון שקל. מגמת הפידיונות בקרנות הכספיות נמשכה בקצב גבוה משמעותית מהקצב בספטמבר, ובאוקטובר נפדו מהקטגוריה 990 מיליון שקל.

כסף מזומן
במדינה שבה שחיתות שלטונית יוצרת יוקר מחייה בלתי נסבל, יצטרך האזרח להילחם אפילו עבור לחם ושעשועיםצילום: בלומברג

רק שלושה גופים רשמו גיוס נטו מתחילת השנה

המגייסת הגדולה של אוקטובר היתה חברת מור קרנות נאמנות, המנוהלת על ידי אלי לוי, שסיכמה את החודש עם גיוס של 513 מיליון שקל. אחריה נמצא בית ההשקעות ילין לפידות, שגייס 148 מיליון שקל, ואחריו בית ההשקעות אילים. מלבד שלושת הגופים האלה, אף אחד ממנהלי הקרנות לא גייס באוקטובר.

מתחילת השנה, המגייס הגדול ביותר הוא ילין לפידות, עם גיוסים בסך 3.6 מיליארד שקל. אחריו ניצב אילים, עם גיוס של 875 מיליון שקל, ובמקום השלישי - מור קרנות נאמנות. אלה הם שלושת הגופים היחידים שגייסו מתחילת השנה, וכל השאר סבלו מפידיונות.

יאיר לפידות, מנכ"ל משותף בילין לפידות
יאיר לפידות, מנכ"ל משותף בילין לפידותצילום: דודו בכר

שיאן הפידיונות בתקופה שבין ינואר לאוקטובר 2015 הוא בית ההשקעות הראל פיננסים, המנוהל על ידי סמי בבקוב, שבו נרשמו פידיונות בסך 6.9 מיליארד שקל.

לאחר שהרבעון השלישי של 2015 הוגדר כגרוע ביותר שהיה בשוקי המניות בארבע השנים האחרונות, נפתח הרבעון הרביעי בקול תרועה רמה. מדד המעו"ף זינק בחודש אחד ב–5.5%, ומדד תל אביב 100 רשם עלייה דומה, בשיעור של 5%, בהובלת מניות התקשורת והנפט. בשוק האג"ח המקומי, הן המדד הממשלתי והן האפיקים הקונצרניים עלו בשיעור של 1%. גם בעולם העליות היו חדות: 6.5% במדד S&P 500, 13.6% במדד דאקס 30 ו-7.7% במדד ניקיי 225.

כפי שהוכח פעמים רבות בעבר, המשקיעים שאינם נבהלים מהתנודתיות בשווקים ואינם ממהרים "לברוח מהשוק" לאחר ירידות חדות, ברוב המקרים מרוויחים כשהשוק מתקן - ומחזירים את הפסדיהם.

למרות העליות החדות במדדי המניות, מגמת הפידיונות בקרנות הנאמנות נמשכה באופן רוחבי, כמעט בכל האפיקים. הקרנות הכספיות הן האפיק הפודה ביותר בחודש שעבר, עם סכום פידיונות כולל של 990 מיליון שקל. מתחילת השנה, הפידיונות באפיק זה מתקרבים לסכום עתק של כ–25 מיליארד שקל, ולראשונה היקף הנכסים בקרנות אלה ירד אל מתחת ל-30 מיליארד שקל. סביבת הריבית הנמוכה והתשואות הגבוהות שהניבו נכסי הסיכון, יוסיפו כנראה לתמוך במגמת היציאה מהקרנות הכספיות.

אפיקים נוספים שפדו סכומים משמעותיים הם קרנות אג"ח מדינה (930 מיליון שקל באוקטובר, 4.5 מיליארד שקל מתחילת שנה) וקרנות אג"ח בארץ כללי (פידיונות בסך 300 מיליון שקל באוקטובר, וגיוס חיובי של 2.1 מיליארד שקל מתחילת שנה).

דווקא האפיק של אג"ח שקליות ממשיך במגמה החיובית, וסגר את החודש בגיוס חיובי של 110 מיליון שקל. אפיק זה נחשב לסולידי באופן יחסי, אבל באחרונה הוא נהפך לאטרקטיבי, בעקבות האינפלציה השלילית שנרשמה בישראל.

התשואה הממוצעת 
באוקטובר: 1.8%

במהלך אוקטובר רשמו כל האפיקים בתעשיית קרנות הנאמנות תשואות חיוביות. התשואה הממוצעת של כל הקרנות בחודש שעבר היתה בשיעור של 1.8%, לעומת תשואה ממוצעת של 2% מתחילת השנה.

קרנות מניות חו"ל, שירדו בחודשיים האחרונים ביותר מ-3% כל חודש, רשמו תשואה ממוצעת חיובית חריגה, בשיעור של 6%. תשואה זו עזרה לקזז את הפסדי החודשים האחרונים, אבל מתחילת השנה האפיק הניב בממוצע תשואה שלילית של 2.6%.

קרנות מניות בארץ עלו באוקטובר ב-4% - שיעור דומה לשיעור הירידה שרשמו בספטמבר. עלייה זו הזניקה את תשואת הקטגוריה הממוצעת מתחילת השנה ל-8%, וזוהי הקטגוריה הרווחית ביותר למשקיעים בקרנות ב-2015.

הקרנות הקונצרניות, שאינן זוכות לביקוש רב מצד המשקיעים השנה, הן אפיק האג"ח הרווחי ביותר מתחילת 2015, עם תשואה ממוצעת של 2.6%. באוקטובר רשם האפיק עלייה ממוצעת של יותר מ-0.9%.

אפיק אג"ח כללי (קרנות 10/90, 20/80 וכדומה) הוא האפיק האג"חי השני הרווחי ביותר מתחילת השנה, עם תשואה ממוצעת של 2.3%. זאת, לאחר שבאוקטובר רשמו הקרנות בו תשואה חודשית ממוצעת גבוהה יחסית, בשיעור של 1.3%.

הקרנות הכספיות בארץ המשיכו להתנהג בהתאם לאופיין הסולידי, והניבו תשואה אפסית חודש רביעי ברציפות. מתחילת השנה, תשואתן נותרה בשיעור נמוך במיוחד, של 0.05% בלבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker