הסכמה בין לאומי לפישמן: במקום כונס נכסים לכלכלית ירושלים - ימונו מנהלים מיוחדים - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הסכמה בין לאומי לפישמן: במקום כונס נכסים לכלכלית ירושלים - ימונו מנהלים מיוחדים

אם ביהמ"ש יאשר מחר את המינוי, יוכלו עוה"ד של לאומי להתחיל לטפל במכירת מניות כלכלית ירושלים - המשועבדות לבנק ■ פישמן: "אין הצדקה להיכנס לפאניקה"

23תגובות

בנק לאומי הגיע הערב להסכמות עם אליעזר פישמן על כך שעורכי הדין, אייל רוזובסקי ורונן מטרי, ימונו כמנהלים מיוחדים מטעם לאומי על מניות השליטה של פישמן בחברת הנדל"ן כלכלית ירושלים (כ-39.7%). זאת אחרי שלאומי ביקש למנות את רוזובסקי ומטרי ככונסים על המניות וכן על שעבודים נוספים על ניירות ערך הקשורות לאחזקה בכלכלית ירושלים.

כעת, במידה ובית המשפט יאשר מחר את המינוי יוכלו רוזובסקי ומטרי להתחיל לטפל במכירת מניות כלכלית ירושלים המשועבדות ללאומי. מקודם לכך, פישמן שלח תגובה לבית משפט שבה הוא התנגד למינוי כונסי נכסים למניות. רוזובסקי הנו שותף בכיר במשרד צלרמאיר, פילוסוף, רוזובסקי, צפריר, טולידאנו ושות', ומייצג בין השאר את אדוארדו אלשטיין, בעל השליטה באי.די.בי פיתוח, את דודי ויסמן וכן את בנק לאומי בתיקים שונים ומורכבים.

אליעזר פישמן
דן קינן

פישמן, המתנגד בתוקף לבקשת בנק לאומי למנות כונס נכסים על מניות השליטה לחברת כלכלית ירושלים, אמר כי "גם אם לבנק יש זכות משפטית לאכוף את השעבודים, ואפילו אם מדובר בזכות קניינית, הרי שזכות זו אינה בלתי מוגבלת ואין מקום לממשה ולמנות כונס נכסים זמני, בנסיבות שבהן אין מתאם בין הסעד המבוקש לבין מטרתו", כך הגיב פישמן באמצעות עו"ד שולי גולדבלט. פישמן מציע למנות את רו"ח צביקה יוכמן או פרופ' דני צידון כמשקיף בדירקטוריון כלכלית מטעם לאומי. מחר ב-9:00  צפוי השופט איתן אורנשטיין סגן נשיאת בית המשפט המחוזי לקיים דיון בבקשת לאומי.

ביום חמישי האחרון הגיש לאומי לבית המשפט המחוזי בתל אביב בקשה למינוי עוה"ד אייל רוזובסקי ורונן מטרי ככונסי נכסים על מניות השליטה בחברת הנדל"ן כלכלית ירושלים (39.7%), המשועבדות ללאומי כנגד חוב של כ-2.04 מיליארד שקל של ארבע חברות פרטיות של קבוצת פישמן.

הבקשה הגיעה לאחר שבשבוע שעבר התפוצצה העסקה למכירת מניות השליטה בכלכלית ירושלים לקבוצת אחים נקש תמורת כ-370 מיליון שקל.

פישמן מסביר בתגובה שלו כי: "המניות נשוא הבקשה הנן משועבדות לבנק לאומי בשעבודים ספציפיים, והן מופקדות דה פאקטו בחשבונות ניירות של הבנק או רשומות ישירות על שם החברה לנאמנות של בנק לאומי. מתחילת שנה זו, הבנק פועל בעצמו ובאמצעות לאומי פרטנרס, זרוע הבנקאות להשקעות של הבנק, למכירת המניות המשועבדות, ובכלל זה פתח חדר מידע, ניהל משאים ומתנים מתמשכים עם מספר גורמים (לרבות מר בני שטיינמינץ והאחים נקש), הוציא טיוטות חוזים למכירת מניות וחוב תמורת מאות מליוני שקלים, וכו'. ככל שנדרש ושותף בהם, מר אליעזר פישמן שיתף פעולה וסייע בהליכי מכירה אלו, שנוהלו ונווטו על ידי הבנק. גורמים אשר הביעו התעניינות ברכישת המניות הופנו על ידי המשיבות לבנק לצורך ניהול המו"מ.

"אין בבקשת הבנק כל טענה, ולו ברמז, שמר פישמן או החברות הפרטיות של קבוצת פישמן, מקשים או לא מסייעים בהליכי המכירה. עם היוודע דבר הגשת הבקשה לכינוסעל ידי הבנק, ירד ערך מניות החברה הכלכלית בשיעור של כ-10% ולמחרת ב-11.47% נוספים. הבנק טוען בבקשתו, שמינוי כונס נכסים זמני על המניות המשועבדות ימנע 'שחיקה של ערך הבטוחה, אך לא מפרט או מוכיח הכיצד, בבחינת אמירת דברים בעלמא, המנוגדת לעובדות ולשכל הישר.נדמה לבנק, שבקשת הכינוס הנה - אך ורק - במימד שבין הבנק וחברות מקבוצת פישמן; אך בפועל, השלכות הבקשה עלולות להגיע הרבה מעבר לכך, ומבלי שיש לכך כל צורך או הצדקה".

כמו כן טוענים עורכי הדין של פישמן כי: "היקף עסקיו של מר פישמן עם הבנק, בימי אביב ובימי סגריר, הסתכם במליארדי שקלי רבים. הבנק היה שותף אינטימי לפעילותו העסקית של מר פישמן וקיבל גילוי מלא על עסקיו, עסקאותיו, החברות השונות, נכסיו והתחייבויותיו, הסיכונים וההזדמנויות. הטענה הנטענת בסעיף 6 לבקשת הבנק, כאילו הבנק 'קרא ולמד מהעיתון' על פעילותו של מר פישמן והתחייבויותיו, הנה מגוחכת.

"היחסים בין לאומי לפישמן היו מבוססים על שקיפות מלאה ושיתוף פעולה. הבנק קיבל מידע באופן שוטף - כל מידע שביקש - לרבות מידע על מצבת החובות של פישמן לבנקים אחרים. הטענה כאילו הבנק סבל אי פעם מעיוורון או חוסר במידע, ולא פעל מדעת, גם היא אינה יכולה להתקבל".

בעקבות כך טוען פישמן כי :"כתוצאה משיתוף הפעולה בין הבנק לחברות מקבוצת פישמן, לאורך השנים, האשראי בחברות רבות בקבוצת פישמן ירד בצורה משמעותית (מיליארדי שקלים) ואשראי שניתן במסגרת תחומי פעילות מסויימים שולם במלואו, כך למשל: תחום הקמעונאות (כ- 300 מיליון שקל), קבוצת מוניטין (כ- 340 מיליון שקל), תחום הנדל"ן למגורים (כ- 310 מיליון שקל) ועוד. חובות בחברות אחרות ובתחומים אחרים הופחתו גם הם"

כמו כן טוען פישמן כי :"הבנק בקיא באופן מלא במארג נכסיו והתחייבויותיו של מר פישמן, כפי שהיו בכל עת בעשורים האחרונים, עלה עמו וירד עמו, ובשבוע שעבר (29.10.2015) לא קרה דבר מהותי לרעה שהצדיק הגשת בקשה לאכיפת שעבודים ולמינוי כונס נכסים זמני למניות המשועבדות. כאמור, בקשה זו גם אינה מתיישבת עם המשך הטיפול והתמודדות המשותפים של הצדדים, כתף לכתף, עם האתגרים הפיננסים הקיימים שהובילו להפחתת החוב של הקבוצה לבנק, ובמקביל נקיטת פעולות מתואמות למכירה מרצון של המניות המשועבדות, בהובלת לאומי פרטנרס, שהנה בשליטת הבנק ושהתמחותה בעסקאות רכישה/מכירה מסוג זה".

עורכי דין של פישמן טוענים שהוא שומר על קשרים עסקיים טובים גם היום עם לאומי: "בבקשת הבנק אין טענה או רמז המטיל דופי ביושרו של מר פישמן, או לנסיון העדפה או הברחה של המניות המשועבדות. וכאמור, הדבר גם איננו אפשרי או מעשי, שהרי המניות מוחזקות על ידי הבנק והבנק יכול למוכרן כרצונו, ללא כל תלות במינוי כונס נכסים. כאמור לעיל, מערכת היחסים של מר פישמן עם הבנק הייתה מבוססת על שיתוף פעולה ושקיפות. גם היום יחסיו של מר פישמן עם הבנק הם טובים; שני הצדדים מעוניינים להגשים מטרה משותפת - למכור את המניות במחיר המיטבי. ארעה תקלה שעיכבה מכירה זו, אך ניתן וצריך לתקנה ולהמשיך במאמצי המכירה. הבקשה לכינוס אינה מקדמת מטרה משותפת זו אלא פוגעת בה".

כמו כן מצויין בתגובה כי: "החברות מקבוצת פישמן פעלו לאורך כל השנה האחרונה בהתאם להנחיות והוראות הבנק, במטרה לבצע עסקה למכירת המניות המשועבדות. הבנק ולאומי פרטנרס פעלו בעניין זה באופן עצמאי, וקיבלו כל סיוע שנדרש להם. בנסיבות אלו, אין הצדקה להיכנס לפאניקה ולבקש למנות כונס נכסים זמני. מינויו לא יועיל, ההפך הוא הנכון. כאמור, מינוי כונס נכסים משדר לשוק שכדאי להמתין, שהרי עתידה להיווצר הזדמנות לרכישת המניות המשועבדות במכירה כפוייה, בנזיד עדשים. הירידה בשער המנייה בשבוע שעבר שיקפה עובדה זו".

 תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#