אמיר ברמלי לביהמ"ש: "התקשורת ובנק הפועלים גרמו לנזק של מאות מיליוני שקלים"

(עדכון) ברמלי מבקש מבית המשפט כי יורה על כינוס אסיפת נושים שתצביע על ההסדר שהציע - שיאפשר לחברות לפעול כעסק חי ■ דו"ח המפרק: הנכסים של קרן קלע ורוביקון שווים עשרות מילוני שקלים בלבד

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלי אפלברג
שלי אפלברג

אמיר ברמלי, החשוד על ידי רשות לניירות ערך בבניית פירמידה והונאת משקיעים, פנה הבוקר, באמצעות עורך הדין שלו שאול קוטלר, לבית המשפט בבקשה כי יורה על כינוס אסיפת משקיעים שתצביע על ההסדר מטעמו.

ברמלי טוען בבקשה כי "גלי פרסומים פוגעניים וקשים על ידי התקשורת כמעט מדי יום ביומו ובצירוף אזהרות שהוציאה הרשות לניירות ערך ובצירוף הפרת הסכמים בוטה על ידי בנק הפועלים ... גרמו נזק של מאות מיליון שקלים לחברות ולמשקיעים. נושא זה יהיה חייב להיבדק ולהיחקר על ידי בעל התפקיד שימונה בעתיד ויהיה אף מקום לשקול הגשת תביעות כנגד הגורמים האמורים".

אמיר ברמלי במעל מיחזור האשפה WTP
אמיר ברמלי במפעל WTPצילום: רמי שלוש

לדברי ברמלי "אלמלא שרשרת פעולות ופרסומים אלו, לרבות האזהרה על ידי הרשות לניירות ערך והחלטתו של בנק הפועלים להפר את הסכמים עם החברות, לא היו החברות כלל נקלעות למצב זה, בו בגין דרישת חוב של משקיע אחד בכ-300 אלף שקל נכנסו החברות להליכים דרסטיים של פירוק זמני".

"בעל השליטה לא ברח לא נעלם ולא מתחמק מאחריותו למצב הדברים ועושה ככל יכולות לסייע למפרק הזמני להשיא את התמורה ולהשיב 100% מההתחייבויות" כותב עורך הדין של ברמלי שאול קוטלר.

קוטלר מזכיר בבקשתו את אישור BDO  מיולי 2015 השנה בה נכתב כי שווי אחזקות רוביקון עולה על 500 מיליון שקל. ולחברה התחיבויות של 218 מיליון שקל ל-498 משקיעים.

ברמלי מאשים את בנק הפועלים כי "הפר באופן בוטה את ההסכם עימו ומנע כניסה ויציאה של כספים בחשבונות ובכך נמנעה חזרתם של הכספים למשקיעים. " תוך שהוא מביא ציטוטים מהתכתבויות אותם ערך מול הבנק.

ברמלי מבקש מבית המשפט כי יאפשר לו לחדש את פעילות החברות כעסק חי כך שיתאפשר לו להציע למשקיעים מספר מסלולים להסדר. הראשון מסלול כמעט ללא שינוי - המבוסס על החזר של 100% מהקרן בתוספת 100% מהריבית ההסכמית בשינוי מועדים. ברמלי מציע כי במסלול זה הריבית תשלום אחת לחצי שנה ללא פאשרות לפירעון מוקדם.

אופציה אחרת להסדר מבחינתו הינה מסלול משולב מניות ואג"ח – כאשר חצי מהסכום ישאר באג"ח וחצי מסכום ההשקעה יוותר בהקצאה של מניות בחברה חדשה שתקבל את נכסי רוביקון בשווי ראשוני של 300 מיליון שקל. אופציה נוספת להסדר הינה מסלול פרישה מוקדמת בו 100% מהקרן יוחזר תוך שישה חודשים .וחישוב הריבית תחל מתקופת ההשקעה.

ברמלי לא מפרט בבקשה האם הוא מתכוון להזרים כסף נוסף כחלק מההסדר המוצע על פיו אך הוא מדגיש כי  "בידי החברות פרוטפוליו נכסים מכובד מיוחד בר ניהול והשאה "כאשר לדעתו " מצבת הנכסים של החברות עולה משמעותית על היקף ההתחייבויות ואישורו של הסדר הנושים ייתן בידי החברות לחזור לפעילות סדירה להעסיק עובדים ולממש את הנכסים בפרוטפוליו העסקי תוך כדי ניהולם בצורה עסקית".

בניגוד למצגות של אמיר ברמלי: קרן קלע ורוביקון חייבות 295 מיליון שקל

"החובות של ברמלי למשקיעים חיצוניים עומדים על כ-295 מיליון שקל כאשר לחברה נכסים ריאלים בהיקף של עשרות מילוני שקלים בלבד", כך מעדכן היום עו"ד ארז חבר שותף ממשרד עמית פולק, מטלון את השופט איתן אורנשטיין בדו"ח אותו כתב הנוגע לנכסי החברה.

מיכל אנסקי, והמסעדה החדשה "אחד העם אחד"
מיכל אנסקי, והמסעדה החדשה "אחד העם אחד"צילום: אביעד הרמן ודודו בכר

חבר מפרט כי רוביקון השקיע במניות אגרות חוב ואופציות להמרה של 20 חברות. החברה מחזיקה בתיק אשראי והשלמות הון מגובים בשווי של 40 מיליון שקל.

עוד טוען חבר כי המידע שמסר ברמלי לביהמ"ש על כך כי קבוצת רוביקון העסיקה 180 עובדים אינו מדויק בכלל. בפועל מרבית העובדים אינם מעוסקים תחת רוביקון או החברות הבנות שלה אלא בשלוש מסעדות, שאינן מצויות תחת בעלותה של רוביקון אלא תחת אשכול חברות נפרד שבמצוי בבעלותו המלאה של ברמלי. קבוצת רוביקון עצמה העסיקה ערב הפירוק 73 עובדים בלבד.

עוד עולה מדו"ח המפרק כי ברמלי הוציא מכספי המשקיעים ברוביקון 14 מיליון שקל על הפעלת שלוש מסעדות. הראשונה אחד העם המזוהה עם מיכל אנסקי שהיתה הפרזנטורית של המסעדה. השנייה מסעדת אתנחתא דיזינגוף שנמכרה לצד ג ומסעדת אתנחתא בהרצליה. בפועל ברמלי החזיק את המסעדות בשרשור אבל את הכספים לרכישתן ומימון פעילות השוטפת לקח מקופת רוביקון.

לטענת המפרק המסעדות הופעלו באופן גרעוני והציגו הפסדים בכל חודשי פעילותן. מהבקשה עולה כי חבר הגיש בקשה חסויה לבית המשפט למנות אותו למפרק המסעדות כך שיוכל למכור אותן כעסק חי, אך בפועל התגלה לו כי לא ניתן להמשיך להפעיל אותן כעסק חי.

חבר טוען כי יהיה עליו במשך הזמן להחליט איזה נכנסים הוא מוכר באופן מיידי ואיזה נכסים הוא מחכה מעט עם המכירה במטרה כי יבשילו. מטרתו להניב יותר כסף לקופת הנושים.

פירוט הנכסים של רוביקון, מתוך דו"ח המפרק

מסעדות שבבעלות אמיר ברמלי באופן ישיר, אך 13.4 מיליון שקל מכספי המשקיעים ברוביקון וקלע הושקעו בהם:

מסעדת אחד העם אחד – מזוהה עם מיכל אנסקי.

מסעדת אתנחתא דיזינגוף בתל אביב – נמכרה לצד ג'.

מסעדת אתנחתא בהרצליה.

חברת אחזקות רוביקון ביזנס גרופ - בעל מניות אמיר ברמלי (100%)

חברות בשליטת רוביקון (100%) מתוכן 5 ריקות מתוכן:

קרן קלע לבטוחות והשלמות הון - גיוס הון מגייס כספים ממשקיעים באמצעות הסכמי הלוואה שהמשותף להם הוא שהמשקיע אינו יכול להיפרע מהחברה בטרם חלפו שנתיים.

אקסטרים מערכות אשראי - מערכת טכנולוגית לפתרונות אשראי המנתחת לבנקים עסקים ומנבאת את יכולת העמידה בהתחייבויות.

צ'וקולטה שיווק וסחר - אינה פעילה, עסקה בקמעונאות.

קפיטליקס ישראל - מלווה כספים לפרויקטים הזקוקים למימון.

טאג'קום - ריקה מפעילות. יועדה לגיוס הון ומציאת מושאי השקעה בקרב המגזר הערבי.

א.מ.ר.מ.ב - ריקה מתוכן

מסלולים, החופש ליהנות - תיירות, אטרקציות וספורט מוטורי. סוכן בתחום הנופש וחווית הנהיגה בארץ.

דנדש שיווק וסחר - קמעונאות ומכירת ריהוט יד שניה. מחסן בכפר קאסם.

קלע טי.וי פורמט פאנד - ריקה מתוכן. יועדה לגיוס הון לטובת השקעה בקרן פורמטים.

אגרואקולוגיה מחקר - ריקה מפעילות. פעילותה הייעודית היתה מחזור פסולת רטובה. מתבצעת דרך חברת רוביקון.

מימי חוקוק - חוף הפעלה בכינרת. זכתה במכרז שמסתיים ביוני 2016.

דאבל צ'ק השקעות - זרוע חיתום של רוביקון. בוחנת בקשות אשראי ומעמידה פתרונות מימון.

פיקסייל סחר - טלמרקטינג, בעיקר לחברות הנמנות על הקבוצה.

חברות בבעלות חלקית של רוביקון:

קלע סילבר - 92.5% אחזקות, 7.5% משקיעים חיצוניים

קלע משקיעים - 17% אחזקות, 5.15% בעלי מניות. רוביקון מחזיקה 100% ממניות ההנהלה.

קרן הפורמטים לטלוויזיה - רוביקון מחזיקה 80%. אלון דולב, דירקטור בחברה, מחזיק 20%. תחום פעילות: למכור ולהפיץ פורמטים טלוויזיוניים.

אשראי בטאצ' - רוביקון (75%), אורן שבח (25%) - מערכת תשלום בכרטיסי אשראי בטביעת אצבע.

פי.אמ.טי טכנולוגיות - רוביקון (70%) ארבעה בעלי מניות מחזיקים ב-7.5% (בהם אורי שחר המשמש כדירקטור) - המפתחת טכנולוגיה לשיפור ביצועי מנועי בוכנה בכלי רכב במטרה לחסוך בדלק.

לוקה, רשת חנויות לממכר מוצרי טיפוח - אינה פעילה.

צוף מ.א. פרויקטים ואחזקות - רוביקון (50%), מיכל אנסקי (50%) - הקמת שוק אוכל כשר בארה"ב.

העין של ירושלים - רוביקון (47.5%), רמי רחמים סימני (39%) - אטרקציה תיירותית,  כדור תצפית - בשלב הקמה טרם החלה פעילות.

בוגזז - רוביקון (47%), בועז מסיוב (47%) - אפליקציית חברתית לייעוץ בקבוצות אנונימיות.

ביונד פרודקשנס, הפקת אירועים - רוביקון (33.3%), איל לביא (33.3%) דנה חיה טובול (20%), מטרי מאירי חברה לנאמנות (13.3%).

רק בשבילכם, השוואת שירותים ומוצרים פיננסים באינטרנט - רוביקון (24.7%), גלובס פבלישר עתונות (49.5%) נאמן למשקיעים יפעת שורצברד הלחמי (24.7%) - לא פעילה.

חברות בהן רוביקון מחזיקה בשרשור:

סילבר, חברה למימון וניכיון כרטיסי אשראי - קרן להב (22.5%), רוביקון (77%).

רימידור ביומד, פיתוח רפואי לריפוי פצעי סכרת - קלע (91%).

תיק הלוואות – 40 מיליון שקל.

קלע – הקרן לעידוד יזמות. גיוס הון ומתן הלוואות קצרות מועד של 60-90 יום. המשקיעים זכאים להחזר ריבית חודשית. בעל מניות - ברמלי קלמס דניאלה (100%).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker