7.3 מיליארד שקל, 18 אלף משקיעים, 18% תשואה: כך מנסה מייסד קופיקס לפתות אתכם

אבי כץ מתפאר בתשואה של 18% לשנה: "אין קשר בין ברמלי לקרן שלי. הכסף בכלל לא אצלי"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שלי אפלברג
שלי אפלברג

בשבועות האחרונים יצאה רשות ניירות ערך למלחמה בפעילותה של קרן קלע של אמיר ברמלי. ברשות טוענים שברמלי וקלע גייסו מאות מיליוני שקלים ממשקיעים פרטיים ללא פרסום תשקיף. ברשות חושדים ששיטת הגיוס הזאת כרוכה בהונאת משקיעים בשיטת הפירמידה, שבה משקיעים חדשים מממנים את הריבית שמקבלים משקיעים וותיקים, והמליצו לפרקליטות להגיש כתב אישום נגד ברמלי.

המאבק של הרשות בברמלי גורם לגופים אחרים בישראל שמגייסים הון מהציבור לטובת מיזמי השקעה שונים להיזהר. גוף אחד כזה הוא קרן הגשמה שאותה אותה ייסד ברמלי יחד עם אבי כץ ועו"ד חנן שמש. אבי כץ מוכר בישראל כיזם של רשת בתי הקפה ב–5 שקלים, קופיקס. ככל הידוע, ברמלי, שהשקיע באמצעות חברת רוביקון 3 מיליון שקל בקרן הגשמה - אינו מעורב כיום בניהול הקרן. שמו של ברמלי לא מוזכר באתר של קרן הגשמה.

אבי כץצילום: עופר וקנין

לפני כשבוע הודיעה קרן הגשמה על עסקה חדשה שביצעה - רכישת בניין ישן בבריטניה שתחתיו ייבנו 17 דירות יוקרה בפרויקט בשווי מוערך של 70 מיליון ליש"ט. הקרן מעריכה שהתשואה בעסקה תגיע ל–21.7%, וטוענת שכבר גייסה עבור העסקה בבריטניה 1,500 משקיעים.

באתר הבית מתהדרת הגשמה ב–18 אלף משקיעים שרשומים אצלה. באתר נאמר שהקרן מעורבת ב–250 השקעות שונות בנכסים ששוויים הכולל הוא 7.3 מיליארד שקל. בהגשמה עם זאת לא מבטיחים למשקיעים תשואה מראש. תחת זאת מדווחים כי התשואה הממוצעת שאותה הניבו הפרויקטים של הקרן בעבר היא 18.38% נטו לשנה לפני מס.

האם ייתכן שגם הפעילות של קרן הגשמה נמצאת כעת על הכוונת של רשות ני"ע? קשה לדעת. "הרשות אינה מפרטת את צעדיה לגבי פעולות ספציפיות", אומרים ברשות ניירות ערך.

"אנחנו כבר שנתיים וחצי בדיון מול הרשות ומקווים לקבל פרה רולינג לקרן", אומר אבי כץ. "בגלל המבנה המיוחד שבניתי - הרשות עובדת אתנו יד ביד", הוא טוען.

הצעות השקעה נבחרות

מה ההבדל בין קרן הגשמה לקרן קלע? הרי היו לכם בעלי בית משותפים.

אבי כץ: "אין שום קשר בין קלע והגשמה. אני הקמתי את הגשמה אחרי שנכוויתי בהשקעות שעשיתי דרך אנשים אחרים. אף אחד מהמשקיעים של קרן הגשמה לא שם את הכסף בקרן. אנחנו בסך הכל מארגנים קבוצת השקעה. אנחנו השותף המנהל. חברי הגשמה שנרשמים למאגר שלנו כמעוניינים בהשקעה מקבלים הצעות שונות לפרויקטים מסוימים. מי שמתאים לו להצטרף לפרויקט - הכסף שלו 'צבוע' עבור אותו פרויקט שבו מושקעים עוד 34 משקיעים. לצורך אותו הפרויקט מוקמת שותפות ואנחנו השותף המנהל. אני מושקע כך ב–70 פרויקטים שונים. הכספים של המשקיעים נכנסים לחשבון נאמנות של השותפות. כשותף מנהל אנחנו לוקחים דמי הניהול מתוך הרווחים. אם השותפים חושבים שאנחנו לא מנהלים את ההשקעה נכון, הם יכולים בהצבעת רוב של 75% להחליף אותנו. בניגוד לקרנות אחרות, הכסף אף פעם לא נמצא בידיים שלנו. אפילו לא לדקה. בשיטה הזאת אנחנו מובילים 250 פרויקטים".

איזה קשר יש להגשמה עם ברמלי?

"ברמלי החזיק בעבר ב–10% ממניות הגשמה, והציג את הקרן כהשקעה שהוא עשה בה הרבה כסף. אבל הוא לא היה קשור לקרן".

לצד כל הפרויקטים הרווחיים שבהם מתהדרת הגשמה באתר שלה קיימת באתר גם אזהרה: "הקרן אינה מוכרת יחידות השתתפות בה, ואין באמור לעיל משום הצעה או הזמנה להשקעה כלשהי, אלא הצגה כללית של אפשרות להצטרפות למאגר משקיעי קרן הגשמה. שלהם מעבירה הקרן מידע לגבי השקעות ספציפיות שהם רשאים להציע להצטרף אליהם (...) מודגש כי אין באמור לעיל משום הבטחת תשואה כלשהי, ונתוני התשואה המוצגים הם דוגמה לתשואה שנבעה למשקיעים מסוימים בהשקעה מסוימת שבה השתתפו. אין באמור משום התחייבות של הקרן שלחברים במאגר או למשקיעים אכן יצמחו רווחים בשיעור שיצוין או בכלל, והקרן אינה אחראית או ערבה בשום צורה שהיא להחזר ההשקעות למשקיעים או לרווחים שיהיו למשקיעים כתוצאה מהשקעתם בהשקעות השונות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker