אחרי ספטמבר הקשה: תשואה חיובית של 2.4% לקופות הגמל באוקטובר

כך על פי אומדן ראשוני שפירסם בית ההשקעות מיטב-דש ■ תשואות קופות הגמל בתעשייה כולה צפויות לנוע בטווח רחב, שבין תשואה חיובית של 1.9% לבין תשואה של מעט יותר מ-3%

ערן אזרן

לאחר חודש ספטמבר ה"קשה", במהלכו איבדו קופות הגמל כ-1.8% מתשואתן השנתית, הצליחו הקופות באוקטובר לשנות כיוון ולהתאושש. במהלך אוקטובר רשמו קופות הגמל תשואה חיובית של 2.4%, כתוצאה מעליות השערים שנרשמו בשוקי המניות בארץ ובעולם, ובשוק האג"ח בארץ, כך על פי אומדן של בית ההשקעות מיטב דש. מתחילת השנה השיגו קופות הגמל תשואה ממוצעת חיובית של כ-3.1%.

אבי ברקוביץ', מנהל מערך אשראי מיטב דש גמל ופנסיה, ציין כי התשואה הנומינלית לקופות הגדולות צפויה לנוע בין תשואה חיובית של 2.1% לבין תשואה של 2.7%, כאשר הבולטות שבהן יהיו אלו שהשקיעו רכיב גדול בשוקי המניות בארץ ובחו"ל, ובשוק האג"ח הקונצרני והממשלתי בארץ. תשואות קופות הגמל בתעשייה כולה צפויות לנוע בטווח רחב יותר שבין תשואה חיובית של 1.9% לבין תשואה של מעט יותר מ-3%.

בשוקי המניות בעולם נרשמו במהלך אוקטובר עליות שערים חדות: בארה"ב מדד ה-S&P עלה ב-8.8%, מדד הדאו ג'ונס עלה ב-9.0% ומדד הנאסד"ק עלה ב-9.8%. גם באירופה נרשמה מגמה חיובית חזקה מאוד: ה-DAX הגרמני עלה ב-11.8%, ה-Eurostoxx 50 עלה ב-10.1%, וה-CAC הצרפתי עלה ב-9.7%. ביפן נרשמה מגמה חיובית והניקיי בשיעור של 8.9%. כל אלו במונחי מטבע של אותן מדינות.

גם בשוק המניות בארץ נרשמה מגמה חיובית, אם כי חזקה פחות מאשר בחו"ל: מדד ת"א 25 עלה ב-5.5%, מדד ת"א 100 עלה ב-5.0%, מדד ת"א 75 עלה ב-3.6% ומדד יתר 50 עלה ב-0.8% בלבד. באג"ח הקונצרני המקומי נרשמה מגמה חיובית. מדדי התל בונד רשמו עליות שערים: מדד התל בונד 20 עלה ב-0.8%, מדד התל בונד 40 ומדד התל בונד 60 עלו ב-0.7% כ"א. אגרות החוב הלא מדורגות עלו בכ-0.8%.

ברוקרים בוול סטריט
ברוקרים בוול סטריטצילום: אי–פי

מדד איגרות החוב הממשלתיות הצמודות למדד עלה בשיעור של 1.2%. בחינת תשואותיהן על פי התפלגות טווחי הפדיון שלהן מצביעה על מגמה מעורבת, כאשר אג"ח לטווח של 2–0 שנים ירדו ב-0.2%, אג"ח לטווח של 2-5 שנים עלו ב-0.1%, והאג"ח לטווח של 10–5 שנים עלו ב-1.3%.

מדד איגרות החוב הממשלתיות השקליות הלא צמודות (שחרים) עלה ב-0.9%. בחינת תשואותיהן על פי התפלגות טווחי הפדיון שלהן מצביעה על עליות שערים, כאשר השחרים הקצרים לטווח של 2–0 שנים נותרו ללא שינוי, השחרים הבינוניים לטווח 2-5 שנים עלו ב-0.3% והשחרים הארוכים לטווח של 5 שנים ומעלה עלו ב-1.8%. המק"מים והגילונים נותרו ללא שינוי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker