צחי סולטן הפסיד: רישיון חיפוש נפט הסמוך לאשקלון יימסר לשתי חברות זרות

ישראנפט ויונימאקס, שאינן פעילות כיום בשוק האנרגיה המקומי, יקבלו את רישיון הקידוח שופר־קטורת ■ מודיעין של סולטן נחלה כבר כמה כישלונות, ומנייתה איבדה יותר מ– 99

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

הממונה על הנפט במשרד התשתיות החליט להעניק את רישיון "שופר-קטורת", הנמצא צפונית לאשקלון, לחברות ישראנפט אקספולריישן ויונימאקס אינטרנשיונאל (Unimax), כך נודע ל-TheMarker. ישראנפט היא חברה פרטית היושבת באנגליה ושמנוהלת בין היתר על ידי גבריאל ומיכאל בייקר. יונימקס היא חברה קנדית. הענקת הרישיון כפופה לתשלום אגרה והעמדת ערבויות על ידי שתי החברות, כפי שקובע החוק.

בישראנפט סירבו להרחיב אתמול על הזכייה ברישיון, אך מסרו: "לישראנפט צוות מנהלים המתמחה בחיפושי נפט עם ניסיון ארוך שנים בחברות אנרגיה מהמובילות בעולם. ישראנפט תפעל תחת סטנדרטים מחמירים בכל היבט תפעולי ותנסה למקסם את ההזדמנות שקיבלה מהמדינה למצוא תגלית מסחרית ברישיון".

צחי סולטן בעל השליטה בחברת מודיעין אנרגיה

מי שהתמודדה על קבלת הרישיון לצד ישראנפט, היתה מודיעין אנרגיה ובעל השליטה בה, צחי סולטן. לפני כחצי שנה הגיש סולטן באמצעות מיד-צח, חברה פרטית שבבעלותו (10%) ומודיעין (90%) את הבקשה לרישיון. סולטן סרב בעבר למסור פרטים אודות מיקום הרישיון ואמר ל-TheMarker כי מדובר ב"שטח אטרקטיבי במיקום סודי".

בדיווח למשקיעים של מודיעין נכתב כי "לאחר בחינת הבקשה ובקשה נוספת שהוגשה ביחס לשטח, ולאחר דיונים בוועדה המקצועית ובמועצה המייעצת (של משרד האנרגיה – ע"א), הוחלט כי הרישיון לא יינתן לשותפות". ממודיעין, שמנוהלת על ידי רון מאור, בנה של מנכ"לית בנק לאומי לשעבר, גליה מאור, נמסר כי השותפות "בוחנת את ההחלטה והאפשרויות העומדות בפניה".

לאחר שמנייתה איבדה במהלך 5 השנים האחרונות 99.6%, מודיעין נסחרת לפי שווי שוק של כ-10 מיליון שקל. נכון לסוף הרבעון השני, היקף המזומנים בקופתה של מודיעין הסתכם בכ-3 מיליון דולר בלבד. ההון העצמי הסתככם בכ-3.2 מיליון דולר.

עד כה נחלה מודיעין כישלונות ברוב הפרויקטים שבהם היתה שותפה. הכישלון הראשון היה בקידוחי מירה שרה, בהם החזיקה ב-29% מהזכויות. כישלון נוסף מיוחס לרישיון שמשון, שבו אמנם נמצא גז בכמות של 5 BCM, אך נראה שמדובר בכמות שאינה מצדיקה פיתוח כלכלי (מודיעין מחזיקה ב-10% מהזכויות). מודיעין אף ניסתה ללא הצלחה להוציא אל הפועל קידוח ברישיון גבריאלה. בימים אלה עומלים במודיעין על פיענוח סקרים סיסמיים תלת ממדיים (3D) שבוצעו ברישיונות דניאל (מזרח ומערב), שבהם מחזיקה מודיעין בכ-15% מהזכויות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker