ראיון

מנכ"ל כלכלית ירושלים: "החברה מסוגלת לשרוד"

לאחר שבעל השליטה הנוכחי והדומיננטי בחברה, אליעזר פישמן, נמצא ככל הנראה בדרכו החוצה ממנה, ומאחר שעד כה בנק לאומי, המחזיק בשעבוד על מניות השליטה בכלכלית, לא הצליח למצוא בעל שליטה חדש לכלכלית, משימת ההישרדות מוטלת עתה על הנהלת כלכלית ירושלים בראשות המנכ"ל, דודו זבידה

מיכאל רוכוורגר
שתפו בפייסבוק

התפוצצות העסקה למכירת מניות השליטה בכלכלית ירושלים לקבוצת נקש תמורת כ–370 מיליון שקל גררה בשבוע שעבר תגובה שלילית בניירות הערך של החברה. ביום רביעי צללה המניה בכ–29%, וכעת היא משקפת לחברה שווי שוק של כ–614 מיליון שקל. שערי איגרות החוב של החברה, שהיקפן כ–1.9 מיליארד שקל, נפלו בעשרות אחוזים, והן נסחרות כעת לפי תשואות של עד כ–30% — המגלמות את חששות המשקיעים כי החברה לא תעמוד בהתחייבויותיה ותיאלץ לבצע הסדר חוב.

לאחר שבעל השליטה הנוכחי והדומיננטי בחברה, אליעזר פישמן, נמצא ככל הנראה בדרכו החוצה ממנה, ומאחר שעד כה בנק לאומי, המחזיק בשעבוד על מניות השליטה בכלכלית, לא הצליח למצוא בעל שליטה חדש לכלכלית, משימת ההישרדות מוטלת עתה על הנהלת כלכלית ירושלים בראשות המנכ"ל, דודו זבידה.

"עברנו זעזוע קשה. לפני כשנה נסחרנו לפי שווי של כ–3 מיליארד שקל, ומאז, בעקבות ההתפתחויות ברוסיה ובאוקראינה, מחקנו יותר ממיליארד שקל מההון העצמי. בערך מתחילת השנה מתקיים הליך מכירה בידי בנק לאומי, המלווה בחוסר ודאות באשר לקונה — מי יבוא, כמה ישקיע, האם תהיה הערת עסק חי. כלכלית היתה אימפריה, וכיום היא פצוע קשה, אך עדיין לא עד כדי כך קשה שהיא לא מסוגלת לשרוד" — כך אמר זבידה בסוף השבוע.

דודו זבידה מנכ"ל כלכלית ירושלים
דודו זבידה מנכ"ל כלכלית ירושליםצילום: מוטי מילרוד

"אם כלכלית חושבת שהיא תוכל להחליף בקלות אג"ח ו' באג"ח י', מבלי לתת גם לסדרות הארוכות האחרות ביטחונות, היא חיה באשליה. במצבה הנוכחי זוהי העדפת נושים" — במלים אלה הגיבו בסוף השבוע חלק ממחזיקי האג"ח של כלכלית להודעת החברה ולפיה בכוונתה להחליף איגרות חוב קצרות מסדרה ו' באיגרות חוב ארוכות מסדרה י'.

אתם יוצאים לצעד שפירושו מיחזור חוב בריבית גבוהה של יותר מ–7% צמוד מדד עם בטוחה. מעבר לזה שהצעד משקף את מצב הקשה שבו החברה נמצאת, האם אתה מאמין שניתן יהיה להשלים אותו בלי שיהיו מחזיקים שיטענו כי מדובר בהעדפת נושים, שכן בסדרה י' יש ביטחונות על מניות דרבן?

זבידה: "כל עוד החברה סולבנטית (בעלת כושר פירעון), אין פה שאלה של העדפת נושים. מדובר במצב שבו התזרים מתרווח, והוא טוב למחזיקי כל הסדרות. אני מקבל אינדיקציות חיוביות מאוד מהרבה משקיעים, ומאמין שנצליח להחליף 400–450 מיליון שקל עם עודפי ביקושים. יכולתי גם להרחיב ישירות את סדרה י', אבל החלטנו שכך זה עדיף לכולם.

"אנחנו לא מעוניינים ליצור מצב של כאוס, החברה סולבנטית ויש לה בארגז מספיק כלים. זהו אינטרס של מחזיקי האג"ח, וגם של הבנקים, שהיא תפרע את החוב. אנחנו בעצמנו זימנו ליום שלישי הקרוב אסיפה של כל מחזיקי האג"ח — נפרסם תוכנית עסקית רב־שנתית ונראה איך אנחנו פורעים חובות ומשביחים נכסים.

אליעזר פישמןצילום: דודו בכר

"אני כבר הרבה זמן עובד על התוכנית הזאת, ומקווה שאחריה כולם יבינו שאנחנו צריכים זמן לעבוד ומבקשים סבלנות וסובלנות".

ומה לגבי הנפקת מניות בהיקף מצטבר של כמה מאות מיליוני שקלים שמתבצעת במחירי שפל של כל הזמנים במניה, וגם תכלול הנחה של כ–15%–20% על מחיר השוק הנוכחי - אתה מאמין שמשקיעים יסכנו את כספם במניות של חברה שעלולה בכל רגע להידרדר להסדר חוב, ובמצב כזה שווי המניות הוא אפס, כי החברה שייכת לבעלי האג"ח?

"כמו לא מעט חברות אחרות בעולם, אנחנו בדרך להיות — לפחות בטווח הקצר — חברה עם גרעין שליטה מפוזר. דיברתי עם הרבה גופים מוסדיים, ורבים מהם רואים פה הזדמנות להשקיע במחיר מציאה. מה שחשוב כיום למשקיעים הוא לראות שנכנס כסף לחברה ושבמסגרת תוכנית עסקית היא מתייצבת, כך שאני לא רואה סיבה שלא ישתתפו. נוריד את חששות מהשוק".

למה אתם לא מחפשים משקיע לחברה בעצמכם?

"חיפשו בשבילנו משקיעים, ובינתיים לא הצליחו למצוא. אנחנו עסוקים בשיקום החברה באופן שיקנה לה ערך משמעותי. כיום אנחנו מקבלים רוח גבית מבנק לאומי, שאתו אנחנו עובדים צמוד קרוב לשנה. הבנק מפרגן ונותן לנו חופש פעולה להתנהל בצורה עצמאית, ואף דאג להדגיש בבקשה לבית המשפט שהוא מבקש כינוס רק על מניות של משפחת פישמן בכלכלית, ולא יתערב בניהול החברה".

האם התוכנית תכלול מכירת מניות של החברות הבנות מבני תעשייה ודרבן במאות מיליוני שקלים?

"אין לנו תוכניות כאלה כרגע. גם את הנכסים בישראל שעליהם לא הסכמנו לוותר גם בעבר נממש בצורה סלקטיבית".

האם העובדה שקבוצת נקש לא הסכימה לקנות את כלכלית לפי שווי שוק שהוא פחות מחצי מההון העצמי שלה לא מעלה סימני שאלה מהו ההון האמיתי של החברה — אולי הנכסים בקנדה, צרפת, גרמניה ורוסיה רשומים לא לפי השווי האמיתי שלהם, שכן אתם לא מצליחים למכור קניון במדינה חזקה כמו קנדה, ומוכרים בגרמניה בהפסד?

"גם אם ניקח את התרחיש הגרוע ביותר ונמחק את מלוא יתרת החשיפה לרוסיה ואוקראינה, שהיא כחצי מיליארד שקל, וגם אם ניתן דיסקאונטים של כ–5% — עדיין יש לנו הון עצמי חיובי אמיתי. השוק משדר פאניקה והיסטריה לגבי כלכלית".

אתה טוען שיש כאן שווי אמיתי, ובכל זאת אנשי עסקים עם הרבה ניסיון בנדל"ן, כמו קבוצת נקש ובני שטיינמץ, נסוגו בסופו של דבר מרכישת כלכלית. נראה שהם הבינו שהחברה זקוקה להזרמת הון של הרבה יותר מכמה מאות מיליוני שקלים בודדים, כפי שחשבו בתחילה.

"נכון שהייתי מרוצה מאוד אילו היו מזרימים עוד מיליארד שקל לתוך כלכלית, אבל המציאות שונה. היינו בקשר צמוד גם עם שטיינמץ וגם עם האחים נקש, והם נתנו ציונים טובים להנהלת החברה. אבל כל אחד עושה את החישובים שלו. יש לנו חוב גדול ודילמות לא פשוטות לגבי רוסיה ואוקראינה, ובכל זאת, כל מי שהיה בתהליך הרכישה חשב שזאת חברה עם נכסים איכותיים". 

עד כמה אליעזר פישמן מעורב במה שנעשה בכלכלית כיום?

"הוא נמצא בסיטואציה לא פשוטה, ועדיין, הוא היה רוצה לראות את כלכלית משתקמת. הוא בנה אותה, פיתח והשביח אותה במשך כמה עשרות שנים, והדבר האחרון שהוא מייחל לו הוא לראות את מפעל חייו נהרס. הוא מסייע בכל מה שהוא יכול".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker