"מנקיינד נחתה בתל אביב - אך לא נראה שיש למשאף האינסולין שלה יתרון אמיתי"

סטיבן טפר מ-IBI: "שווי החברה של 1.5 מיליארד דולר לוקח בחשבון תסריט אופטימי מידי לגבי היקף המכירות הפוטנציאלי של המשאף, ואינו משקף את הסיכון המסחרי"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו בפייסבוק
ברוקר בבורסת ארה"ב
ברוקר בבורסת ארה"בצילום: אי־אף־פי

"חברת מנקיינד נוחתת בתל-אביב כשהיא במצוקה פיננסית, והמוצר היחיד שיש לה - משאף לאינסולין, שכבר משווק ע"י שותפתה סנופי, מפברואר השנה - צומח בעצלתיים. השוק של אינסולין אמנם ענק, אך מאוד תחרותי ולא נראה שיש למשאף האינסולין של מנקיינד יתרון קליני אמיתי על פני המתחרים עם אינסולין בהזרקה, מעבר לפחד שיש לחולים מסוימים מהדקירה של המזרק" - כך כותב היום (ה') סטיבן טפר, אנליסט הביומד פארמה של IBI, בסקירתו הראשונה על החברה למשקיעים הישראלים".

טפר מעריך כי "שווי החברה של 1.5 מיליארד דולר לוקח בחשבון תסריט אופטימי מידי לגבי היקף המכירות הפוטנציאלי של המשאף, ואינו משקף את הסיכון המסחרי שקיים במוצר היחיד של החברה, את הסיכון האסטרטגי שבביטול האפשרי של ההסכם עם חברת סנופי וכן את הסיכון הפיננסי שטמון בהיקף מזומנים נמוך והיקפי חוב הגבוהים, כשתזרימי מזומנים משמעותיים טרם נראים באופק. אם המשאף יהפוך בסופו של דבר להצלחה מסחררת מנקיינד תרוויח בגדול, אך בינתיים מה שגדול הוא הסיכון".

עוד טוען טפר כי אינדיקציה ראשונית למה שחושבים על המניה של מנקיינד בוול-סטרייט ניתן ללמוד דרך היקף פוזיציות השורט שעומד על 45% מההון הצף של המניות. כמו כן, על פי נתוני בלומברג רק 3 מתוך 9 אנליסטים המסקרים את המניה ממליצים על המניה בקנייה. בשורה התחתונה, החל מקבלת אישור ה-FDA לפני כשנה ורבע איבדה המניה של מנקיינד כשני שליש משוויה.

טפר מזכיר כי "לפני כ-10 שנים חברת פייזר המתחרה השיקה מוצר דומה בשם Exubera, אך פחות משנתיים לאחר ההשקה, עם קצב מכירות מאכזב של 12 מיליון דולר בשנה, הוציא פייזר את המוצר מהשוק בטענה ש"המוצר נכשל ולא התקבל כטיפול לסוכרת, לא בקרב החולים ולא בקרב הרופאים".

בניתוח הסיבות לכישלון הועלו מספר נקודות, ובהן גודלו המסורבל של המתקן, היעדר יכולת לדייק במינון האינסולין הנכנס בשאיפה וכן החשש מתופעות הלוואי, בייחוד העלייה בשכיחות של סרטן הריאות. גם חברות נוספות עצרו את הפיתוח של משאפי האינסולין, כמו חברת אלי לילי, על אף שהיה בידה משאף קטן יותר ונוח יותר לשימוש.

"קצב המכירות החלש של המשאף החדש של מנקיינד, AFREZZA, יכול להעיד שיתכן שגם סנופי נתקלת בבעיות דומות לבעיות שבהן נתקלה פייזר", טוען טפר. לדבריו, אמנם המוצר יותר ידידותי למשתמש, אבל יש לו לא מעט תופעות לוואי".

מערכת הנשימה באופן טבעי אמורה להכניס מולקולות קטנות של חמצן לתוך זרם הדם, והיא לא בנויה ולא נועדה לספוג חומרים גדולים כמו חלבוני האינסולין. באישור של ה-FDA למוצר הודגש שהמוצר לא נועד לשימוש בחולים שיש להם מחלות ריאה, כמו אסטמה ו-COPD. כמו כן נדרש לבצע בדיקת תפקודי ריאות (Spirometer), בדיקה שיכולה להווה חסם מסוים מפני המעבר מאינסולין בזריקה לאינסולין במשאף.

לכן מעריך טפר כי ברמת יעילות הטיפול אין למוצר האינסולין אפרזה יתרון קליני מובהק.
"למרות שהחברה מנסה לצייר למוצר שלהם יתרונות קליניים על פני המתחרים, ב-FDA סירבו לקבל את הטענות שלהם ולאשר את הטענות בבר יתרונותיה של התרופה. להערכתנו, נוחות השימוש במוצר והפחד הטבעי שיש בדקירות של מחטים לא יספיק בשביל לכבוש נתח משמעותי משוק האינסולין בשחרור מידי".

עוד מזכיר טפר כי מעבר למצב הפיננסי הבעייתי של החברה, עם קופה שצפויה לעמוד על כ-30 מיליון דולר בלבד, סכום שיכול להחזיק את החברה למקסימום שני רבעונים - חברת סנופי יכולה על פי ההסכם להודיע על סיום ההתקשרות עם מנקיינד החל מינואר 2016. "קיים חשש שאם שלב ההשקה של המוצר לא יתרומם, סנופי אכן תממש את האופציה שלה לצאת מההסכם, מה שכמובן יהווה מכה קשה לחברת מנקיינד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker