מניות רשתות השיווק מזנקות: "משבר נוסף במגה עשוי לשפר דרמטית את הרווחיות של שופרסל"

אילנית שרף, מנהל המחקר בפסגות: המשבר במגה ישפיע לטובה גם על ויקטורי ורמי לוי, שיוכלו להגדיל את נתח השוק שלהם באמצעות רכישת סניפים שתפנה מגה בעוד ששופרסל מנועה מרכישת סניפים, לפי חוק המזון

יורם גביזון

הידיעות על עצירת אספקות לחברת מגה קמעונאות והאפשרות שתיקלע למשבר נוסף בתוך שלושה חודשים מקפיצים את מניות רשתות הקמעונאות. מניית שופרסל מנתרת ב-8.2%, רמי לוי מזנקת ב-5.5% ומנייתה של חברת ויקטורי עולה ב-3.4%.

אילנית שרף, מנהלת מחלקת מחקר Sell Side בבית ההשקעות פסגות, הסבירה שהפסקת אספקות למגה כמוה כעצירת החמצן לרשת. לדבריה, עצירת האספקות היא כדור שלג שעלול לדרדר את החברה לקראת סוף דרכה הכלכלית משום שצרכנים יעברו מסניפי מגה לסניפי חברות מתחרות ויקטינו את הכנסותיה ואת תזרים המזומנים הנחוץ למגה כדי לשרת את חובותיה.

סניף מוזל של שופרסל בשדרותצילום: אליהו הרשקוביץ

שרף מעריכה שהחמרת המשבר במגה תשפיע בעיקר על שופרסל שתיהנה מעלייה במכירות למ"ר ותשפר דרמטית את רווחיותה משום שהוצאותיה הקבועות יתחלקו על מחזור הכנסות גבוה יותר. להערכתה, אם מגה, שהיא השחקנית השנייה בגודלה בשוק קמעונאות המזון, תצא מהשוק תעלה הסבירות להעלאת מחירים. התמוטטות אפשרית של מגה תחזק להערכתה את המותג הפרטי של שופרסל בשל גידול במספר הצרכנים שייחשפו לו ותחזק גם את כושר המיקוח של שופרסל מול הספקים שתלותם בה תגבר כתוצאה מיציאתה מהשוק של השחקנית השנייה בגודלה.

שרף מציינת שהמשבר במגה ישפיע לטובה גם על ויקטורי ורמי לוי, שיוכלו להגדיל את נתח השוק שלהם באמצעות רכישת סניפים שתפנה מגה בעוד ששופרסל מנועה למעשה מרכישת סניפים שתפנה מגה על פי הוראות חוק המזון.

מיכל אלשיך, אנליסטית בכירה באקסלנס ברוקראז', העריכה שחברת רמי לוי תהיה הנהנית העיקרית מצמצום אפשרי נוסף בפעילות של החנויות המוזלות של מגה וחוזרת על המלצת "קנייה" למניית החברה במחיר יעד של 207 שקלף שגבוה ב-15% ממחיר המניה בבורסה בעקבות הקפיצה.

לדברי אלשיך, בתרחיש קיצוני יותר לפיה מגה כרשת שלמה תקרוס -  כלל הסקטור צפוי ליהנות משיפור משמעותי בתוצאות הכספיות משום שהקריסה תוביל את הסקטור לקלאבמרקט 2 שתגרור את שוק קמעונאות המזון לעליות מחירים משמעותית ולעלייה ברווחיות, גם בזכות צמצום שטחי המסחר.

אלשייך מציינת שכל עוד מגה תמשיך להפעיל את סניפי מגה בעיר, תמשיך שופרסל להתמודד עם החשש לאובדן נתחי שוק לטובות הרשתות הפרטיות שצפויות להיכנס לסניפי הדיסקאונט של מגה. להערכתה, מוקדם עדיין להעריך את ההשפעה של קריסה מלאה של רשת מגה משום שקבוצת אלון, בעלת השליטה במגה קמעונאות, העמידה את כלל נכסיה למכירה ועשויה להציל את הסניפים הרווחיים של מגה. משום כך, על אף המומנטום, היא ממשיכה להמליץ על שופרסל בתשואת שוק במחיר יעד של 10.3 שקל למניה, שנמוך ב-7.3% ממחירה של שופרסל בעקבות הקפיצה במחירה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker