אילן בן דב שילם 52 מיליון שקל לקופת הכינוס של טאו

התשלום התבצע בהתאם להחלטת בית המשפט המחוזי, לאחר שלפני חמש שנים רכשה טאו מבן דב מניות סאני תמורת 50 מיליון שקל, וקיבלה את האופציה למכור לו אותן בחזרה באותו הסכום

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אפרת נוימן

בעקבות החלטת בית המשפט העליון, כי לא תעוכב ההחלטה של בית המשפט המחוזי לפיה על אילן בן דב לשלם 50 מיליון שקל לקופת הכינוס של טאו, שילם אתמול בן דב את הסכום בתוספת הפרשי הצמדה וריבית (51.8 מיליון שקל). כונסת הנכסים, עו"ד קרן רייכבך סגל ממשרד איתן מהולל שדות, הודיעה על כך הבוקר לבית המשפט.

בתחילת יולי, קבע השופט אילן שילה, מבית המשפט המחוזי מרכז לוד כי בן דב, לשעבר בעל השליטה בטאו תשואות, ישלם 50 מיליון שקל לקופת הכינוס של טאו. בן דב ערער על ההחלטה לבית המשפט העליון וביקש לעכב את ביצועה.

צילום: עופר וקנין

השופט יצחק עמית מבית המשפט העליון קבע בתחילת החודש כי בן דב לא הצליח להרים את הנטל שמראה כי ביצוע פסק הדין יסב לו נזק רב יותר מהנזק שעשוי להיגרם לקופת הכינוס ולבנק לאומי שהוא נושה אם פסק הדין יעוכב. לכן הוא דחה את הבקשה, וקבע כי על בן דב לשלם עד ל–15 בנובמבר את הסכום.

הרקע להחלטה של שילה היא עסקת בעלי עניין ממאי 2010, שבה רכשה טאו מבן דב מניות של סאני תמורת 50 מיליון שקל (פרמיה של 38% ביחס למחיר השוק באותה העת). כחלק מהעסקה, הקנה בן דב לחברה אופציה עד ספטמבר 2013 (לאחר הארכה) למכור לו חזרה את המניות תמורת הסכום ששילמה עבורן.

כשהתבקש בן דב באוגוסט 2013, חודש לפני תאריך היעד, לממש בקרוב את האופציה הוא התנגד לכך, ולפיכך רייכבך סגל להגיש את הבקשה לחייב אותו לפעול לפי הסכם האופציה.

טאו, שגייסה מאות מיליוני שקלים באג"ח מהציבור, קרסה ב–2012 והגיעה לחדלות פירעון, כשמעבר לחוב לבעלי האג"ח, היה לה גם חוב לבנק לאומי. במארס 2013 מונה עו"ד יוסי שגב למפרק זמני של החברות ובנובמבר 2014, בעקבות בקשה שהגיש בנק לאומי, מונה במקומו עו"ד עמית אשור ממשרדו.

לגופו של עניין, בן דב טען לפגמים בטענת המימוש שלטענתו מאפשרים לו שלא לפעול על פי הסכם האופציה. הוא גם טען לטענות קיזוז, שכן הוא עצמו, באמצעות חברות בשליטתו, רכש איגרות חוב בהיקף של 105 מיליון שקל.

שילה לא קיבל את טענותיו של בן דב, וקבע כי הודעות המימוש ניתנו כדין, ולכן עליו לפעול לפי התחייבותו בהסכם האופציה ולרכוש מכונסת הנכסים את מלוא מניות סאני במחיר שנקבע בהסכם. השופט גם לא קיבל את טענת הקיזוז מכמה טעמים, בין היתר מפני שאין הדדיות, שכן בהסכם האופציה מדובר בהתחייבות אישית שלו, ואת איגרות החוב רכש באמצעות חברות בשליטתו.

התשלום יועבר ללאומי כנגד התחייבות לשיפוי. אם יוכרע כי הבנק לא זכאי לכספים, הם יעברו לנושים הרגילים של החברה, בעקר מחזיקי איגרות החוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker