הממונה על הנפט אישר: הגיאולוג המולטי-מיליונר אלי רוזנברג יחפש נפט ב"חתרורים"

בשטח רישיון "חתרורים", שבמדבר יהודה, בוצע בעבר קידוח "חלמיש 1", שבו נמצא נפט ■ האישור לפעולות אקספלורציה ניתנו לשותפות בפרויקט - גוליבר אנרג'י (57.5%), הזדמנות ישראלית והזדמנות קפריסין (50%), קבוצת אשטרום (10%) ורוזנברג (2.5%)

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קידוח נפט ברמת הגולןצילום: עופר וקנין
ערן אזרן

פעילות חיפושי הגז והנפט באזור ים המלח מדלגת מעל משוכה מרכזית, בדרך לקידוח עתידי ראשון בשנת 2017. הממונה על ענייני הגז והנפט במשרד התשתיות אישר את בקשת שותפויות זרח וגינקו מקבוצת גוליבר אנרג'י (57.5%), הזדמנות ישראלית והזדמנות קפריסין, שבשליטת של רוני הלמן ואורי אלדובי (50%), קבוצת אשטרום (10%) והגיאולוג אלי רוזנברג (2.5%), לפעולות אקספלורציה ברישיון "חתרורים".

רישיון "חתרורים" משתרע על שטח של כ-94 קמ"ר במדבר יהודה. בשנת 1995 ביצעה קבוצת דלק קידוח בשטח הרישיון, בעומק של כ-2 קילומטר, ונמצא בו נפט. זה היה הקידוח האחרון שביצעה דלק ושותפות אבנר ביבשה, טרם תגליות הגז בים. ואולם בזמנו הוחלט שלא להפיק נפט מהמאגר בשל שיקולי כדאיות, לנוכח מחירי הנפט הנמוכים באותה תקופה.

תוכנית העבודה ברישיון מבוססת על כניסה מחדש לקידוח "חלמיש 1", שממנו בוצע בעבר קידוח אלכסוני למרכז של מבנה הנפט שאותר. העומק הסופי של הקידוח מוערך ב-2,600 מטר. תכנית נבנתה על סמך תוצאות סקר סיסמי שבוצע בחור הקידוח בעבר. אם לא תתאפשר כניסה מחדש לקידוח הקיים מסיבות טכניות, בכוונת מבקשי הרישיון לבצע את הקידוח במרחק של 30 מטר מחור הקידוח הקיים.

מי שיזם את הקידוח והוא "הרוח החיה" מאחוריו, הוא רוזנברג - חלוץ תגליות הגז בים התיכון (בהן: ים תטיס, נועה ומרי), ומי שהיה שותף לתגליות הענק תמר ולווייתן. רוזנברג, שנהפך למולטי-מיליונר לאחר תגליות הגז הענקיות, ייסד בעבר את שותפות חיפושי הגז והנפט אבנר (הקרויה על שמו - ראשי תיבות של אליהו בן נחום רוזנברג), בשיתוף עם גדעון תדמור (המנכ"ל הנוכחי של אבנר) וד"ר דוד כהן. בהמשך נמכרה השותפות לקבוצת דלק, בה הוא כיהן כגיאולוג. בנוסף לאבנר, הוא ייסד גם את שותפויות החיפושים ישראמקו ויואל.

על פי תכנית העבודה שצורפה לרישיון, השותפות ברישיון נדרשות לפרסם דו"ח משאבים פרוספקטיביים עד למאי 2016, להגיש תכנית קידוח עד לנובמבר 2016 ולהתחיל את הקידוח במקום עד נובמבר 2017. בנוסף לרוזנברג, הצוות המקצועי כולל את יעקב גלבוע (מנהל הפרויקט), יוסף פרום (מהנדס הפרויקט), ד"ר יובל בן גיא (גיאופיסיקאי) וד"ר חיים פליגלמן (מהנדס הפקה).

אייל שוקר, מנכ"ל הזדמנות ישראלית, מסר: "כניסה לרישיון חתרורים מהווה הזדמנות לפעול ולפתח רישיון חדש באזור בו כבר הוכח בעבר כי נמצא נפט והמידע גיאולוגי רב לגבי השטח כבר קיים".

אלי רוזנברגצילום: נועה רוזנברג

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker