פאפא: "מניית פריגו נסחרת בחסר משמעותי עקב הזיהוי עם מיילן"

יו"ר ומנכ"ל פריגו, ג'ו פאפא, הסביר בכנס משקיעים שהתקיים בבורסה בתל אביב, מדוע אין שחר להבטחות הסינרגיה של מיילן, והבטיח כי לאחר שהצעת הרכש תידחה, פריגו תחזור לפעילות משמעותית של מיזוגים ורכישות

יורם גביזון

ניסיון ההשתלטות העוינת של מיילן על פריגו נכנס לישורת האחרונה, לקראת ההכרעה ב-13 בנובמבר. הנהלת פריגו אינה מוותרת על אף קול במאבקה לשמור על עצמאות החברה. לשם כך הגיע לישראל יו"ר ומנכ"ל החברה, ג'ו פאפא, למפגש שהתקיים בבורסת תל אביב עם משקיעים ישראלים המחזיקים, לפי הערכות, ב-10% ממניות פריגו וב-12%, כולל תעודות הסל.

פאפא דומה במקצת לפוליטיקאי שלא שכח לעבור בין השולחנות וללחוץ ידיים. הוא הקפיד להבליט את הניגוד בין הברית היציבה של פריגו עם התעשייה והקהילה הפיננסית בישראל בעשור האחרון מאז רכשה את אגיס, לבין חוסר המחויבות של מיילן למפעליה של פריגו בישראל ול-1,200 עובדיה. פאפא הזכיר כי בעשר השנים מאז רכשה את אגיס, גדל מספר עובדיה של פריגו בישראל ב-50%.

פאפא הדגיש את חלקה החשוב של החטיבה הגנרית המרוכזת בישראל בהצלחת פריגו ובעלייה בשווי השוק שלה מ-1.5 מיליארד דולר ב-2006 ל-22.5 מיליארד דולר כיום. פאפא הוסיף כי הפעילות בישראל חשובה לפריגו ותמשיך להיות בעתיד חלק מהצלחתה, והזכיר כי החברה השקיעה 40 מיליון דולר בישראל בשנה החולפת. פאפא תקף את הצעת הרכש של מיילן, כינה אותה הצעה גרועה והפריך את ההנחות שבבסיסה. לדבריו, המצגים שמיילן הציגה בפני המשקיעים מעוותים את העובדות וגורמים להונאתם, בכך שהחברה מבטיחה להם הבטחות לא מציאותיות.

אחד מצירי הצעת הרכש הוא הטענה שלפיה, החברה הממוזגת תוכל להשיג חסכונות של 800 מיליון דולר לשנה בתום ארבע שנים מהשלמת המיזוג. ואולם לדברי פאפא, 77% מהוצאות התפעול של פריגו קשורות לעסקי התרופות ללא מרשם ולמוצרי הצריכה הרפואיים הממותגים שלה, ואין חפיפה בין תחומים אלה לפעילות מיילן, וממילא לא יכולה להיות סינרגיה. פאפא הזכיר כי גם יעד לא מציאותי זה מניח שפריגו תהיה בבעלותה המלאה של מיילן, אבל אם מיילן לא תצליח לרכוש יותר מ-80% ממניות פריגו, היא לא תוכל למצות גם את הסינרגיות המוגבלות שתוכל להפיק מהמיזוג.

פאפא, רוקח במקצועו, תקף את טענת מיילן שלפיה, החיסכונות יושגו באמצעות העברת ייצור חומרי גלם לתרופות, שפריגו רוכשת מספקים חיצוניים, לייצור במפעלי מיילן. "עברתי על המידע שפירסמה מיילן על חומרי הגלם לתרופות שהיא מייצרת. מיילן מייצרת רק שש מתוך מאות חומרי הגלם שבהם משתמשת פריגו, ולכן הטענות בנוגע לסינרגיות מאינטגרציה אנכית פשוט אינן נכונות", הדגיש פאפא.

סמנכ"לית הכספים של פריגו, ג'ודי בראון, הפצירה במשקיעים הישראלים שלא להיענות להצעת הרכש. לדבריה, קיים חשש שמיילן תממש את איומה למחוק את מניות פריגו מהמסחר, אם תזכה ברוב של 50% להצעת הרכש, ולגרום למצב שבו בעלי המניות שלא ייענו להצעת הרכש, יישארו בעלי מניות מיעוט בחברה שמניותיה אינן סחירות.

בראון הזכירה כי לפי חוק ההשתלטות האירי, זכאים בעלי מניות המיעוט לדרוש מהמציע - במשך 14 יום שלאחר המועד האחרון להיענות להצעת הרכש — לרכוש את מניותיהם באותו מחיר. היא ציינה כי הצעת הרכש של מיילן אינה מציעה כל פרמיה ביחס למכפיל ההיסטורי שלפיו נסחרת פריגו. לדבריה, מיילן מנסה לטעון שחל שינוי בשוק התרופות, ושמשקיעי פריגו צריכים להיענות להצעה, משום שהפרמיה שלפיה נסחרה פריגו בעבר לא תחזור, אם הצעת תהרכש יכשל.

בראון הדגישה כי פריגו נסחרה בעבר לפי מכפיל של חברות מוצרי צריכה בשל האופי המתמשך והיציב של הכנסותיה, בניגוד למיילן שהיא חברה גנרית, ולכן תלויה במספר מצומצם של מוצרים. לדבריה, בגלל הזיהוי עם מיילן, נגררה פריגו לביצה של המהומה בשוק התרופות ולחששות מפני הגבלת יכולתן של חברות להמשיך ולהעלות מחירים בארה"ב, אף על פי שמרבית מעסקיה של פריגו (77%) הם שיווק תרופות לצרכן הסופי, ולכן אין לה קשר או חשיפה לנושא העלאות המחירים של תרופות.

פאפא ציין כי העובדה שמניית פריגו נסחרת בחודשים האחרונים בצמוד למחיר מניית מיילן, גורמת לכך שהמניה איבדה את הפרמיה שלפיה נסחרה בעבר והיא נסחרת בחסר משמעותי. להערכתו, קיים פוטנציאל לעלייה במחיר המניה, כאשר הצעת הרכש של מיילן תיכשל והזיקה בין שתי החברות תיפסק. פאפא הוסיף כי כאשר תסתיים פרשת הצעת הרכש העוינת, והחברה לא תהיה מוגבלת בניהול מו"מ בשל חוק ההשתלטות האירי, תחזור פריגו למהלכים משמעותיים של רכישות ומיזוגים.

ג'ו פאפא
ג'ו פאפאצילום: עופר וקנין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker