גדעון תדמור שוקל להנפיק את פעילות הגז והנפט של Navitas Petroleum בבורסת תל אביב

אמש (ב') דיווחה קבוצת דלק, שהיתה שותפה (50%) בנאויטס, כי העבירה את אחזקותיה בחברה לתדמור, וכן העניקה לנאוויטס יתרת הלוואה לה התחייבה בעבר, כ-25.75 מיליון דולר בסך הכל

ערן אזרן

גדעון תדמור, יו"ר דלק קידוחים ומנכ"ל אבנר, מהאנשים החזקים בקבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה, מעוניין להנפיק את פעילות חיפושי הגז והנפט, המרוכזת תחת החברה נאוויטס (Navitas Petroleum), בבורסת תל אביב. אמש (ב') דיווחה דלק כי העבירה את אחזקותיה בחברה לתדמור, וכן העניקה לנאוויטס את יתרת הלוואה לה התחייבה בעבר, כ-25.75 מיליון דולר בסך הכל.

העברת המניות של דלק בנאוויטס (50% מההון המונפק או 60% בדילול מלא) תתבצע ללא תמורה מיידית. ואולם בהסכם בין הצדדים נקבע שאם נאוויטס תבצע גיוס הון בתוך שנה בשווי העולה על 100 מיליון דולר, דלק תקבל 5% משווי החברה בהנפקה. כמו כן לקבוצת דלק ניתנה אופציה להיות שותפה (30%) בפרויקט חיפושים שנאוויטס בוחנת בימים אלה.

גדעון תדמור, יו"ר חברת דלק קידוחים ומנכ"ל אבנר
גדעון תדמורצילום: תומר אפלבאום

נאוויטס, שמאוגדת בבריטניה, מחזיקה ב-14 זיכיונות לחיפוש נפט וגז בלואיזיאנה, ארה"ב ולאורך חופי מדינות טקסס ולואיזיאנה במימי מפרץ מקסיקו. נכון לסוף הרבעון השלישי של 2015, יתרת ההשקעה ברישיונות הסתכמה בכ-11 מיליון דולר. בדיווח למשקיעים צוין כי נאוויטס מצויה כעת בשלבים שונים של בחינת השקעות נוספות וכן נערכת לגיוס הון – אם באמצעות הנפקה בתל אביב או באמצעות הנפקה למשקיעים פרטיים.

ההנפקה האופציונאלית של נאוויטס בתל אביב תיעשה ככל הנראה המתכונת של שותפות מוגבלת. בניגוד לחברה בע"מ, הנפקה של שותפות מאפשרת לשמר את השליטה גם במחיר של דילול משמעותי באחזקות, וזאת הודות למנגנון השותף הכללי – חברת ניהול שמנהלת את השותפות, ללא קשר לאחזקה ההונית של בעל השליטה בשותף המוגבל.

ההנפקה העתידית, אם תצא אל הפועל, מתאפשרת הודות לשינוי בתקנון שיזמו הנהלת הבורסה ורשות ני"ע, במסגרתו שותפויות גז ונפט יוכלו לגייס הון גם עבור פרויקטים שאינם בישראל. השינוי מתבסס על חוק השותפויות החדש, שנכנס לתוקף בפברואר 2015. החוק הרחיב ועידכן את מנגנוני הממשל התאגידי, כך שהם אמורים להבטיח כיום הגנה טובה יותר על המשקיעים מהציבור.

נאוויטס הוקמה ב-2013, על בסיס הסכם שנחתם בין תדמור לקבוצת דלק בנובמבר 2012. בהסכם נאסר על נאוויטס לעסוק בהפקה, הולכה או שיווק של גז טבעי או נפט בישראל ובקפריסין ולהתחרות באבנר או בדלק קידוחים. באותו הסכם, אגב, נקבעו גם תנאי התגמול העתידיים של תדמור שכללו בונוס של כ-400 אלף דולר אם הזרמת הגז מתמר תחל לפני יוני 2013 (מה שאכן קרה), וכן בונוס של 0.6% מהתמורה ממכירת זכויות דלק במאגר לווייתן (לא יצא אל הפעול).

לצד העברת המניות, קבוצת דלק העבירה לנאוויטס את יתר ההלוואה לה התחייבה במסגרת הסכם ההקמה - כ-5.9 מיליון דולר (בנוסף ל-19.8 מיליון דולר שכבר הועברו). ההלוואה נושאת ריבית של ליבור +5%. במסגרת ההסכמות עם דלק נקבעו שלבים מקדימים לפירעון ההלוואה: במקרה שנאוויטס תבצע הנפקות הון, נקבע ש-50% מהתמורה בהנפקה תשמש לפירעון של 5.9 מיליון דולר. כמו כן נקבע שכל הנפקה נוספת תשתמש לפירעון מלוא יתרת החוב. כבטוחה להחזר ההלוואה העמיד תדמור את כל מניותיו בנאווטיס. כמו כן, ניתנה ערבות אישית של תדמור להחזר של 5.9 מיליון דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker