החב"דניקים רוצים לונדון: שפע ימים נערכת להנפקת פעילות היהלומים ב-AIM

שפע ימים, הנמצאת בשליטת אברהם טאוב (19.8%), שכרה את חטיבת הבנקאות להשקעות של אלוני האפט, לצורך ליווי בהליכי הגיוס בלונדון

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
ערן אזרן

חברת חיפושי היהלומים, שפע ימים, החלה בהיערכות לרישום והנפקה ראשונית (IPO) בבורסת AIM בלונדון של החברה-הבת העוסקת בחיפוש יהלומים - כך נודע ל-TheMarker.

שפע ימים, הנמצאת בשליטת אברהם טאוב (19.8%), שכרה את חטיבת הבנקאות להשקעות של אלוני האפט, לצורך ליווי בהליכי הגיוס בלונדון, כולל בדיקת היתכנות ומו"מ מול חתמים פוטנציאליים. מבנה ההנפקה ולוחות הזמנים עדיין לא נקבעו.

אברהם טאוב, מנכ"ל שפע ימים
אברהם טאוב, מנכ"ל שפע ימים צילום: מתוך TheMarker TV

שפע ימים עוסקת בחיפוש אבנים יקרות, בעיקר באזור נחל הקישון, באמצעות החברה־הבת (שפע ימים א.ט.מ). את החברה ייסד טאוב, חרדי שהיה מקורב לרבי מלובביץ'. טאוב פירש נבואה של הרבי מתחילת שנות ה-90 כהוראה לעסוק בכריית יהלומים באזור חיפה. החברה, שניסתה לגבות את הנבואה של הרבי בממצאים גיאולוגיים, מתקבלת עדיין בחשדנות יחסית מצד המשקיעים בבורסת תל אביב, ושווייה ממשיך להתכווץ.

בין מארס 2013 לאוקטובר 2015 נפלה מניית שפע ימים ב-80%, ושווי השוק שלה צנח לכ-57 מיליון שקל. הירידות נבעו בעיקר מהנפקות הון תכופות שבוצעו, במטרה לממן את פעילות החיפושים. אף על פי שזוהי חברה קטנה, מנייתה נסחרה בשלושת החודשים האחרונים במחזור יומי גבוה יחסית של כ-70 אלף שקל. לפי הערכות, עיקר הסוחרים במניה הם חסידי חב"ד ומשקיעים מתחום הגז והנפט.

ככל הנראה, בשפע ימים מקווים להציף ערך באמצעות הנפקה בלונדון, מאחר שבורסת AIM מהווה מוקד משיכה לחברות רבות מרחבי העולם העוסקות באקספלורציה, כולל אקספלורציה של אבנים יקרות. נראה כי בחברה מקווים שמשקיעים בינלאומיים שיעיינו בדו"חות, יתרשמו מפעילות החברה יותר מאשר המשקיעים בתל אביב. עוד באמצע 2008 אישרו הרשויות בבורסות לונדון להנפיק את החברה־הבת, אבל ההנפקה לא יצאה לפועל בעקבות המשבר העולמי.

למרות הניסיונות הרבים, התקשתה שפע ימים עד כה להציג הישגים משמעותיים. בינואר 2013 דיווחה החברה כי מצאה אבן ספיר בגודל של 5.72 קראט. באפריל באותה השנה דיווחה החברה בדו"חותיה הכספיים כי מצאה אבני ספיר בגדול של כ-67 קראט, "רובן באיכויות גבוהות ובגדלים מסחריים". בנובמבר 2014 הודיעה החברה כי מצאה ריכוז גבוה של אבני חן מסוג קורונדום, ספיר ורובי בגודל של 95.88 קראט ויותר מ-30 אבני חן מסוג מואסנייט.

ביולי 2015, ערב לפני כנס משקיעים בבורסה, דיווחה שפע ימים על ממצאים למדגם חול בגודל של כ-400 טונה, שנאסף בתעלה במקטע התיכון של נחל הקישון. לפי הדיווח, החברה מצאה אבן ספיר (מקבוצת המינרלים היקרים) בגודל של 3.34 קראט, וכן מינרלים מסוג קורונדום (מקבוצת המינרלים הכבדים לתעשייה), כשהגדול שבהם הוא במשקל 24.42 קראט. שוויים הכלכלי של המינרלים אינו מהותי, וחשיבותם נוגעת בעיקר להמשך פעילות החיפושים.

ב-2013 פירסמה שפע ימים דו"ח הערכת שווי לאבנים שמצאה עד אז. בדו"ח, שהכינה Diamond Resources הבינלאומית, נקבע כי הערך הנקי של היהלומים הגיע ל–95 מיליון דולר. אף על פי שמאז פרסום הדו"ח מצאה החברה אבנים נוספות, שווייה בבורסה לא טיפס, אלא המשיך בצלילה מטה. אתמול ירדה מניית החברה ב-0.9%.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker