בעלי האג"ח של אלון רבוע כחול מאיימים לפוצץ את ההסדר במגה

אלון רבוע כחול אמורה לשלם 54 מיליון שקל למחזיקי האג"ח המתנגדים לתשלום 5 מיליון שקל לבנק דיסקונט, ולשעבוד מניות דור אלון לבנקים אחרים תמורת קבלת אשראי

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
מיכאל רוכוורגר

מחזיקי האג"ח מסדרה ג' בחברת אלון רבוע כחול עשויים לפוצץ את , הנמצאת בקשיים - זאת בעקבות טענות כי המהלכים השונים שמבצעת אלון רבוע כחול עלולים להיחשב כהעדפת נושים.

החובות של אלון רבוע כחול לבנקים הפועלים, מזרחי טפחות, לאומי, דיסקונט והבינלאומי מוערכים ב-520 מיליון שקל וכן החברה חייבת כ-384 מיליון שקל למחזיקי אג"ח מסדרה ג', הנסחרת לפי תשואה לפדיון של כ-13%. החוב לבנקים של מגה מוערך ב-250 מיליון שקל,כשהבנק עם החשיפה הבעייתית ביותר של כ-300 מיליון שקל לחובות של אלון רבוע כחול ומגה.

אביגדור קפלן, מנכ"ל קבוצת אלון ויו"ר אלון רבוע כחול
אביגדור קפלןצילום: אוליבייה פיטוסי

מלבד מגה אלון רבוע כחול מחזיקה גם ברבוע כחול נדל"ן (כ-54% ), בחברת האנרגיה והקמעונות דור אלון (כ-71%) ובחברת כרטיסי אשראי דיינרס ישראל (כ-36.5% כשדור אלון מחזיקה בכ-12.5% נוספים).

אלון רבוע כחול אמורה היתה בשבוע שעבר לשלם למחזיקי אג"ח תשלום של כ-54 מיליון שקל וכן בנובמבר כ-18 מיליון שקל להפועלים. נכון להיום בקופתה של אלון רבוע כחול אין מספיק מזומנים לתשלומים הללו. בכדי לעמוד בתשלומים הללו אלון רבוע כחול סכמה עם חברה האם אלון דלק (קבוצת אלון) על מכירה של כ-8% מאחזקותיה בדור אלון תמורת 50 מיליון שקל ובהתאם למחיר שוק של דור אלון.

העסקה הוגדרה כ"עסקה מזכה" כך שקבוצת אלון לא תוכל להנות בעקבות העסקה מרווח מהיר במידה ואלון רבוע כחול תצליח למכור את השליטה בדור אלון בפרמיה לעומת מחירה בשוק - תהליך שאותה מובילה בימים אלה לאומי פרטנרס, זרוע בנקאות להשקעות של בנק לאומי.

אם קבוצת אלון תמכור בשנתיים הקרובות מניות של דור אלון במחיר הגבוה מזה שהיא רכשה אותן, ההפרש יועבר לאלון רבוע כחול. אלא שגם בנק דיסקונט שאלון רבוע כחול חייבת לו כ-50 מיליון שקל ושלא היה חלק מהסדר במגה, לא הסכים להישאר במצב שהוא לא מקבל כעת תמורה כלשהי.

בהתאם לכך הציעה אלון רבוע כחול כי בנוסף לחוב של 54 מיליון שקל למחזיקי אג"ח מסדרה ג' הבנקים יקבלו כ-65 מיליון שקל - מתוך סכום זה כ-18 מיליון שקל הפועלים,כ-5 מיליון שקל דיסקונט ויתר הסכום יקבלו בנקים האחרים כשהם יעמידו לאלון רבוע כחול הלוואת ביניים תמורת שעבוד על נתח ממניות דור אלון. מהלך שאליו מחזיקי אג"ח ג' של אלון רבוע כחול מתנגדים בטענה להעדפת נושים, ומאיימים לפוצץ את ההסדר במגה, כשמחר (ג') בשעה 16:30 תתקיים בבית ציוני אמריקה בת"א אסיפת מחזיקי אג"ח מסדרה ג' של החברה.

אלון רבוע כחול ודור אלון גם נמצאות במשא ומתן מתקדם למכירת האחזקות בדיינרס לידי ויזה כאל (שבשליטת בנקי דיסקונט והבינלאומי) תמורת כ-160 מיליון שקל.בהתאם למצב שנוצר מבקשת בשלב זה אלון רבוע כחול דחייה של כ-שבועיים בתשלום עד לקבלת כל האישורים הנדרשים להשלמת המהלכים. כך או אחרת אלון רבוע כחול תצטרך לבצע הסדר כולל לפריסת חובותיה מול בעלי האג"ח והבנקים.

בתוך כך, אחרי פחות משנתיים בתפקיד יונל כהן עוזב את כל תפקידיו בחברת ביילסול השקעות שבה הוא משמש כיו"ר, החברה האם שדרכה שרגא בירן שולט בקבוצת אלון וכן מסיים כהן את תפקידיו בדירקטוריונים של חברות הבנות של קבוצת אלון. כהן, לשעבר מנכ"ל חברת הביטוח והפיננסים מגדל, הובא על ידי בירן בכדי לטפל באתגרים הפיננסיים הרבים של קבוצת אלון ושל אלון רבוע כחול וחברות הבנות שלה ובעיקר של רשת מגה הקורסת.

כהן כעת יתמקד בעסקיו האחרים כמו בית ההשקעות תמיר פישמן,חברת הביטוח איילון וחברת הנדל"ן בית הזהב - זאת בזמן שהוא עוזב את אלון, המנוהלת על ידי אביגדור קפלן וממשיכה להיות כאמור במצב פיננסי מאתגר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker