בנק ישראל: "המדיניות המוניטרית המרחיבה תימשך זמן רב"; הדולר נופל

בהתאם להערכות, הריבית תישאר ברמה של 0.1% ■ הדולר נחלש ב-0.7% ל-3.86 שקלים, לאחר ששערו היציג נקבע על 3.89 שקלים ■ בנק ישראל: "גל אלימות ארוך ישפיע על הצריכה ועל התיירות"

ערן אזרן

הוועדה המוניטרית של בנק ישראל, בראשות הנגידה ד"ר קרנית פלוג, החליטה להותיר את ריבית הבסיס במשק לחודש נובמבר ללא שינוי, ברמה של 0.1%. בבנק נימקו את ההחלטה, בין היתר, בכך שהאינדיקטורים הכלכליים תומכים בהערכה שהמשק צומח בקצב מתון, בהובלת הצריכה הפרטית, תוך המשך חולשה  ביצוא.

לאחר פרסום הריבית, הדולר נופל ב-0.7% ונסחר בין הבנקים לפי 3.8679 שקלים.  זאת, לאחר שהבנק הדגיש בהודעתו כי "הוועדה המוניטארית מעריכה שהמדיניות המוניטרית תיוותר מרחיבה למשך זמן רב". מוקדם יותר היום נקבע שערו היציג של הדולר על 3.8940 שקלים.

בהתייחסם לגל הטרור הנוכחי ולהשפעתו על המשק, ציינו בבנק ישראל כי: "ניסיון העבר מלמד שגל האלימות עשוי להשפיע על הצריכה הפרטית ועל התיירות, אולם במידה ולא ייארך זמן רב ההשפעה  צפויה להיות מתונה".

בבנק ציינו כי המדדים השליליים האחרונים הושפעו מגורמים בעלי אופי חד פעמי. "הציפיות האינפלציוניות לטווח הקצר נותרו נמוכות החודש, והן מושפעות מגורמים אלה, ומהתייצבות מחירי הסחורות שחלה לאחרונה. בציפיות לטווחים הבינוניים נרשמה עליה, והציפיות לטווחים הארוכים נותרו מעוגנות בקרבת מרכז תחום היעד", ציינו.

באוגוסט ירד מדד המחירים לצרכן ב–0.2%, ובספטמבר נרשם מדד שלילי של 0.4%. ההערכה היא כי גם באוקטובר ובנובמבר יירשם מדד שלילי, ורק בדצמבר צפוי להירשם מדד חיובי של 0.2%. נוכח נתונים אלה ויחסי הכוחות בין השקל למטבעות הזרים, ובשל חשש מהשלכות שליליות של הורדת ריבית נוספת (שתעודד את הריצה לשוק הנדל"ן), ההערכות הן שלא צפוי שינוי במדיניות בנק ישראל.

ביחס לשער החליפין, בבנק ישראל הסבירו כי מאז הדיון המוניטרי שהתקיים ב-21 בספטמבר ועד ל-23 באוקטובר, התחזק  השקל מול שער החליפין הנומינלי האפקטיבי ("סל המטבעות") בכ-1.1%, ומתחילת השנה נרשם ייסוף אפקטיבי של 5.9% בשקל. "התפתחות שער החליפין מתחילת השנה מקשה על צמיחת היצוא והמגזר הסחיר, ומעכבת את חזרת האינפלציה אל תוך היעד", ציינו בבנק.

ביחס לשוק הנדל"ן נכתב כי במהלך אוקטובר נרשמה ירידה במחירי הדירות, אך ב-12 החודשים האחרונים מחירי הדיור דווקא עלו ב-6.2%. בבנק ציינו כי "ניכר גידול במכירת דירות חדשות ובמלאי הדירות למכירה. היקף נטילת המשכנתאות החדשות ממשיך להיות גבוה".

החלטת בנק ישראל תאמה למרבית הערכות האנליסטים, לפיהם בנק ישראל יותיר את הריבית ללא שינוי, ולא ינקוט מהלך של הרחבה כמותית כלשהו. במארס ירדה הריבית מ-0.25% ל-0.10% - הרמה הנמוכה בהיסטוריה של ישראל - ומאז היא נותרה ללא שינוי. אנליסטים מעריכים כי הריבית תישאר ברמת שפל זו לפחות עד המחצית השנייה של 2016.

"גל הטרור עלול להביא לצמיחה שלילית"

חן הרצוג, הכלכלן הראשי של פירמת Consulting Group BDO, ציין כי גל הטרור עלול להביא את המשק לצמיחה שלילית לנפש. "להחלטה על אי הורדת הריבית אין משמעות כלכלית, שכן המשק הישראלי נמצא עוד לפני גל הטרור במצב של ירידה בהשקעות והאטה כלכלית. החשש הינו שהתמשכות גל הטרור תדרדר את המשק לצמיחה שלילית לנפש בשנת 2016, בשל פגיעה בתיירות, במסחר והמשך הירידה בהשקעות במשק.

"הבעיה הקשה הינה שהמשק הישראלי נכנס למשבר הטרור ללא כריות הגנה, כשהוא כבר נמצא במצב של האטה כלכלית ולאחר שהמדיניות המוניטרית מיצתה את עצמה. תקציב המדינה שגובש לא כולל צעדים שיאפשרו למשק לעבור לתוואי של צמיחה, ואנו סבורים כי נדרשת מדיניות אקטיבית לעידוד השקעות במשק והאצת השקעות הממשלה בתשתיות, כדי להחזיר את המשק לתוואי צמיחה", אמר הרצוג.

יונתן כץ, כלכלן ראשי בלידר שוקי הון, ציין כי "החלטת בנק ישראל נבעה מההערכה שסביבת האינפלציה האמתית בישראל כבר הגיעה לרף התחתון של יעד האינפלציה (האינפלציה ללא מוצרי האנרגיה וללא הוזלות אדמיניסטרטיביות עלתה ב- 1.0% ב- 12 החודשים האחרונים). המשק ממשיך לצמוח בקצב מתון ובנק ישראל לא מזהה התמתנות נוספת בפעילות בשלב זה, אם כי צוין שצפויה השפעת ממתנת בשל האלימות באזור. לפי הערכתנו, בנק ישראל סבור שכעת אין סיבה להורדת ריבית אל מתחת ל-0.1% אך האופציה בהחלט קיימת, בתרחיש של הימשכות האלימות, בפגיעה ממושכת בפעילות".  

אורי גרינפלד, כלכלן ואסטרטג ראשי בפסגות, מסר: "להערכתנו הריבית תופחת פעם נוספת רק אם תורגש החמרה משמעותית בסביבת האינפלציה או בצמיחה. מכיוון שהחמרה כזו אינה צפויה אנו מעריכים כי הריבית תוותר על כנה גם במהלך החודשים הקרובים. בנוסף, על אף הדיבורים על הרחבה מונטארית נוספת בגוש האירו, לא בהכרח שהרחבה כזו תבוא לידי ביטוי בתיסוף משמעותי של השקל מול הסל ולכן בבנק ישראל יעדיפו כנראה להמתין ולבחון את ההשלכות של צעד כזה".

"בנק ישראל מעריך שקטנו הסיכויים להשגת יעד האינפלציה לצד עלייה בסיכונים לצמיחת המשק. כל זאת על רקע ההערכה שגם הכלכלה הגלובלית הורידה הילוך. בין אם הריבית תופחת בחודשים הקרובים ובין אם לאו, אנו צפויים לריבית אפסית לעוד זמן רב מאוד, מה שעשוי להמשיך ולתמוך בשוק האג"ח", מסר עידן אזולאי מנהל השקעות ראשי בבית ההשקעות אפסילון.

אילן ארצי, מנהל ההשקעות הראשי בבית ההשקעות הלמן-אלדובי: "בנק ישראל מבין שהורדת הריבית לא תתרום לצמיחה. במשק הישראלי אין בעיה של אשראי או צריכה פרטית ולכן הורדה נוספת בריבית לא תסייע. בנק ישראל עדיין נמצא בעמדת המתנה, מה שמתאפשר לאור גורמים חד פעמיים אשר השפיעו על האינפלציה בחודשים האחרונים כגון: הוזלת מחירי החשמל, המשך ירידת מחיר הדלק ועוד... גם המצב הביטחוני בשבועות האחרונים צפוי להשפיע באופן חד-פעמי (בתקווה) ולא היה צפוי להשפיע על ההחלטה".

איילת ניר, הכלכלנית הראשית של בית ההשקעות יצירות: "בהיעדר הידרדרות משמעותית בסביבה הכלכלית או שינויים משמעותיים במחירי הסחורות והמט"ח, הריבית צפויה להישאר על כנה בחודשים הקרובים, ולהיוותר נמוכה לפחות מספר חודשים  לאחר עליית הריבית בארה"ב. החלטת בנק ישראל אינה מפתיעה, שכן בנק ישראל העביר מסר ברור בהחלטתו הקודמת, כי נדרשת הרעה משמעותית בנתונים המקרו כלכליים על מנת שבוועדה המוניטרית יבחנו את הצורך להפחית שוב את הריבית, שכן רמת הריבית הנוכחית, שהיא מרחיבה מאד, תומכת בפעילות הכלכלית במשק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker