סקירת המסחר

ת"א 25 נחלש ב-0.3%; מניות הסלולר זינקו

פרטנר קפצה ב-5% וסלקום ב-3.6% ■ הראל פיננסים: "האפיק המנייתי נשאר מעניין, אך צריך להביא בחשבון כי קצב העליות הנוכחי לא יוכל להימשך"

שלי אפלברג
שלי אפלברג

מדדי המניות המובילים בבורסה בתל אביב ננעלו היום (ב') בירידות קלות. בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי - ברמה של 0.1%. השבוע גם תפורסם החלטת הריבית של הבנק הפדרלי בארה"ב, שצפויה להישאר ללא שינוי ברמה של 0.25%. הדולר נחלש ב-0.3% ושערו היציג נקבע על 3.879 שקלים.

מדד ת"א 25 נחלש ב-0.3% וננעל על 1,575 נקודות; מדד ת"א 100 ירד ב-0.25% ונסגר על 1,362 נקודות; מדד הבנקים טיפס ב-0.2%; מדד נדל"ן 15 נחלש ב-0.2%. מדד מניות הגז והנפט, שזינק בתחילת יום המסחר ב-1%, איבד 0.7%. אתמול עלה המדד באופן חד על רקע הודעתו של שר הכלכלה אריה דרעי (ש"ס), שלא יעצור מתווה הגז - ואף יתפטר מתפקידו על מנת שיושג אישור למתווה.

מניות התקשורת ריכזו עניין כאשר פרטנר קפצה ב-5% וסלקום הוסיפה 3.6%, וזאת על רקע המצב בשוק הסלולר שהולך ומסתבך. גורמים מקצועיים במשרד האוצר נפגשו אתמול עם מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, ודנו באפשרות שגולן טלקום תימכר ותצא מהשוק. גולן שכרה בנקי השקעות כדי לבחון אפשרויות של מכירה לאחת מחברות הסלולר הקיימות. "זה לא נכון לשוק שגולן תתמזג. התרחיש הכי ריאלי הוא מיזוג עם סלקום, החברה הגדולה בשוק, ויחד הם יגיעו לנתח שוק של 40%", אמר גורם מקצועי בממשלה.

מניות נוספות שבלטו במסחר: טבע איבדה 1.3% ובזק 1%.

בגזרה הסולידית, מדדי תל בונד (20, 40, ו-60) עלו ב-0.05%-0.31%, כשבלטו בעיקר האג"ח של חברות גזית גלוב ואדמה שעלו בחדות. מדד תל בונד שקלי עלה ב-0.25%. עליות נאות נרשמו גם באיגרות החוב הממשלתיות: איגרת חוב שקלית מסוג שחר ל-10 שנים עלתה ב-0.58% והתשואה עליה ירדה ל-1.99%. איגרת שקלית מסוג שחר שנפדית ב-2042 זינקה ב-1.02% והתשואה עליה ירדה ל-3.09%. איגרת חוב צמודת מדד ל-10 שנים מסוג גליל התחזקה ב-0.66% והתשואה עליה ירדה ל-0.52%. איגרת חוב צמודה ל-30 שנה קפצה ב-0.91% והתשואה עליה ירדה ל-1.47%.

מתחילת החודש נרשמו פדיונות של כ-1.8 מיליארד שקל בתעשיית קרנות הנאמנות, מתוכם כ-1.24 מיליארד שקל בקרנות המנוהלות וכ-700 מיליון שקל בקרנות הכספיות. בקרנות המחקות גויסו 150 מיליון שקל. תעשיית הקרנות מנהלת נכון ל-22 באוקטובר כ-236.5 מיליארד שקל, מתוכם כ-207 מיליארד שקל בקרנות המסורתיות.

"האפיק המנייתי נשאר מעניין, אך צריך להביא בחשבון כי קצב העליות הנוכחי לא יוכל להימשך וסביר להניח כי בהמשך הדרך נראה גם מימושים", כך טוענים היום הראל פיננסים בסקירתם השבועית. עוד הם מסבירים כי "הדברים שאמר נגיד הבנק האירופי מריו דראגי לגבי האפשרות להגדלת ההרחבה הכמותית באירופה, הגדלת ההרחבה המוניטארית בסין (הורדת הריבית) והצפי להרחבת ההרחבה ביפן, הובילו לעליות".

בהראל פיננסים ממליצים לפזר את התיק באופן שווה בין ישראל לחו"ל, "בגלל שהתפקוד של השוק הישראלי בחודשים האחרונים קצת פחות טוב, מה שמגדיל את ההסתברות לתיקון חיובי כאן". לטענת הראל פיננסים האפיק הקונצרני מעניין כעת להשקעה משום ש"אנו עדים גם לזרימת כספים גדולה בעולם למוצרים כמו קרנות סל על אג"חים בדירוגי השקעה". לטענתם מקורה של הירידה בתשואות בימים האחרונים בצפי המשקיעים להעלאת ריבית, המשך מינוף של חברות והתעוררות ביקושים.

מניות בולטות במסחר

אלקו החזקות, שבשליטת גרשון זלקינד ובניו מייקי ודני, בדרך לקבלת תזרים גבוה של מזומנים. החברה תמכור את פעילותה בתחום מקבצי הדיור (Multi Family) להשכרה בארה"ב תמורת כ-700-600 מיליון שקל. פעילות הנדל"ן של אלקו מתבצעת באמצעות קרן הריט (קרן נדל"ן הנהנית מתנאי מיסוי מיוחדים) LAT המוחזקת ב-42% בידי Elco Landmark Residential, המוחזקת ב–90% בידי אלקו צפון אמריקה.

החברה הבת של אפריקה תעשיות, נגב קרמיקה, תקטין את פעילות המפעל בירוחם, שבנייתו הושלמה לפני שנתיים בעלות של למעלה מכ-200 מיליון שקל (כולל מלאים), למחצית מכושר התפוקה הקיים. החברה - שמנוהלת על ידי המנכ"ל החדש עומרי לוטן – מתכוונת להפעיל שני קווי ייצור בלבד במפעל (מתוך הארבעה שנבנו בו), ותנור אחד (מתוך שניים) המשמש לייצור אריחי קרמיקה.

ת"א 25
ת"א 100
ת"א נדל"ן
מדד הבנקים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker