סקירת המסחר

הבורסה ננעלה בעליות חדות: ת"א 25 זינק ב-2.3%; טבע עלתה ב-6%

עליות חדות גם במגזר האנרגיה: קבוצת דלק עלתה ב-3.8%, רציו התחזקה בכ-3.5% ■ מחר יפרסם בנק ישראל את החלטת הריבית לחודש נובמבר

ערן אזרן

המסחר בבורסת תל אביב ננעל הערב (א') בעליות חדות בהובלת מניית טבע, שזינקה ב-5.8% על רקע פערי ארביטרז' עם וול סטריט. איגרות החוב הממשלתיות נסחרו בנטייה לירידות שערים לקראת פרסום החלטת הריבית לחודש נובמבר מחר.

מדד ת"א 25 עלה ב-2.3%, ומדד ת"א 100 התחזק ב-1.3%; מדד הבנקים הוסיף 1.3%, ומדד נדל"ן 15 נחלש בכ-0.23%. מחזור המסחר היומי הסתכם בכמיליארד שקל.

בשוק הסולידי, מדדי איגרות החוב הקונצרניות הצמודות, תל בונד 20 ,40 ו-60 ירדו ב-0.12%-0.13%. מדד תל בונד שקלי איבד 0.12%. איגרות החוב הממשלתיות נסחרו בנטייה לירידות שערים. אג"ח ממשלתית שקלית לעשר שנים ירדה בכ-0.24%, והתשואה עליה עלתה לכ-2.06%.

בשוק המט"ח, היורו איבד ביום שישי 1.3% ושערו היציג נקבע על 4.3056 שקלים. זאת, על רקע נאומו ביום חמישי של נגיד הבנק המרכזי, מריו דראגי, שבה רמז כי הוא עשוי להפעיל תוכנית תמריצים נוספת באירופה. הדולר התחזק ב-0.7% ושערו היציג נקבע על 3.881 שקלים.

עליות חדות במגזר האנרגיה

מניות הגז והנפט, בהן קבוצת דלק, דלק קידוחים, אבנר, רציו, ישראמקו ונפטא, עלו בחדות, בעקבות הודעתו אמש של שר הכלכלה אריה דרעי (שס), שלא יעצור מתווה הגז – ואף יתפטר מתפקידו על מנת שיושג אישור למתווהרציו עלתה בכ-3.5% וקבוצת דלק ב-3.8%. מדד הגז והנפט עלה ב-1.8%.

אתמול נודע כי ראש הממשלה בנימין נתניהו מתכוון להעביר את דרעי לתפקיד אחר כדי לקדם את אישור מתווה הגז. נתניהו מוטרד מכך שאישור המתווה תקוע, כי דרעי מסרב לחתום על מתווה הגז, ולנתניהו אין רוב בכנסת להעברת סמכויותיו של דרעי בעניין אל הממשלה כולה.

השר דרעי אמר אמש: "אנו עדיין מחפשים עוד דרך להעברת הסמכויות של שר הכלכלה בתחום הגז אל הממשלה. אמרתי לרה"מ שכדי שלא אעצור את אישור המתווה אני מוכן לעזוב את משרד הכלכלה. קשה לי לעזוב את המשרד למרות שזה לא היה משרד שאותו רציתי עם הקמת הממשלה. זה משרד גדול שמתעסק בכל תחומי החיים. התאהבתי במשרד, באנשים, ובמטלות ואני באמצע של מטלות גדולות".

מניות בולטות במסחר

אלקו החזקות, שבשליטת גרשון זלקינד ובניו מייקי ודני, בדרך לקבלת תזרים גבוה של כ-700-600 מיליון שקל בגין פעילותה בתחום מקבצי הדיור (Multi Family) להשכרה בארה"ב. פעילות הנדל"ן של אלקו מתבצעת באמצעות קרן הריט (קרן נדל"ן הנהנית מתנאי מיסוי מיוחדים) LAT המוחזקת ב-42% בידי Elco Landmark Residential, המוחזקת ב–90% בידי אלקו צפון אמריקה.

גיל שרון, מנכ"ל חברת התקשורת פלאפון מקבוצת בזק של שאול אלוביץ', בדרך לסיים קדנציה של כ-10 שנים ולהצטרף לקבוצת אי.די.בי - בשלב ראשון כמנכ"ל חברת דיסקונט השקעות (דסק"ש) שבשליטת אי.די.בי פיתוח. בעל השליטה באי.די.בי, אדוארדו אלשטיין ששהה בשבוע שעבר בישראל, סיכם עם שרון על הצטרפותו הצפויה לחברה. כרגע משמש מישל דהן כממלא מקום מנכ"ל דסק"ש וכמנהל הכספים הראשי של החברה.

שרי אריסון, בעלת השליטה בבנק הפועלים ושיכון ובינוי אמנם הצליחה לחמוק מהמסקנות של הוועדה לצמצום הריכוזיות במשק בכל הקשור להפרדה בין החזקות ריאליות לפיננסיות מהותיות, אך עדיין על שיכון ובינוי הוטלו מגבלות מסוימות. כך, במכתב החתום על ידי עו"ד יאירה פרנקל ראש חטיבת הריכוזיות שנשלח לשיכון ובינוי לפני כמה ימים ושהגיע לידי TheMarker.

נגב קרמיקה, החברה הבת של אפריקה תעשיות, תקטין את פעילות המפעל בירוחם, שבנייתו הושלמה לפני שנתיים בעלות של למעלה מכ-200 מיליון שקל (כולל מלאים), למחצית מכושר התפוקה הקיים. החברה - שמנוהלת על ידי המנכ"ל החדש עומרי לוטן – מתכוונת להפעיל שני קווי ייצור בלבד במפעל (מתוך הארבעה שנבנו בו), ותנור אחד (מתוך שניים) המשמש לייצור אריחי קרמיקה.

גאות בחלק משוקי הנדל"ן בארה"ב, שממשיכים לדהור מעלה בשל הכסף הזול בשווקים, דוחפת חברות, ובכללן גם משקיעים מישראל, לממש נכסיהן ולרשום רווחים תזרימיים. היום הודיעו הרבור גרופ, חברת הנדל"ן האמריקאית-ישראלית, וחברת הביטוח מגדל, כי חתמו על עסקה למכירת נכס מסחרי, סניף של ענקית הפארם האמריקאית Walgreens בלאס וגאס, ארה"ב, תמורת 37 מיליון דולר.

ת"א 25
ת"א 100
ת"א נדל"ן
מדד הבנקים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום