אלקו בדרך למכור את פעילות הנדל"ן בארה"ב תמורת 700-600 מיליון שקל

העסקה שמתבצעת בתקופה שבה קרנות הריט נמצאות בתקופת גאות על רקע רמת ריביות נמוכה

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

חברת אלקו החזקות שבשליטת גרשון זלקינד ובניו מייקי ודני, בדרך לקבלת תזרים גבוה של כ-600- 700 מיליון שקל בגין פעילותה בתחום מקבצי הדיור (Multi Family) להשכרה בארה"ב.

פעילות זו מתבצעת באמצעות קרן הריט (קרן נדל"ן הנהנית מתנאי מיסוי מיוחדים) LAT המוחזקת ב-42% בידי Elco Landmark Residential, המוחזקת ב–90% בידי אלקו צפון אמריקה. החברה היא בשליטת אלקו החזקות וב–10% בידי השותף האמריקאי ג'ו לובק. בהתאם לכך, אלקו מחזיקה בשרשור ב-37% מ–LAT.

בסוף שבוע האחרון דיווחה LAT בארה"ב כי חתמה על הסכם למכירת מלוא המניות שלה לידי ענקיות הנדל"ן האמריקאיות Starwood Capital Group and Milestone Apartments Real Estate Investment Trust בעסקה בהיקף של כ-1.9 מיליארד דולר במזומן- כשסכום זה כולל גם חוב של כ-1.2 מיליארד דולר של LAT, כך שהתמורה במזומן תהיה כ-700 מיליון דולר. חלקה של אלקו בתמורה צפוי להיות ברוטו כ-250-200 מיליון דולר ובניכוי הוצאות עסקה,מס והחזר הלוואות בעלים תהנה אלקו מתזרים נטו של כ-600- 700 מיליון שקל.

המכירה מגיעה  כמה חודשים אחרי ש-LAT הגישה תשקיף להנפקת מניותיה בבורסה בניו יורק לפי שווי של כמיליארד דולר.המכירה לא תניב לאלקו רווח משמעותי כיוון שהיא שערכה לאורך השנים את אחזקתה ב-LAT, אך מדובר בבשורה חיובית לבעלי החוב שלה שעומד כיום על כמיליארד שקל.

העסקה שמתבצעת בתקופה שבה קרנות הריט נמצאות בתקופת גאות על רקע רמת ריביות נמוכה, צפויה להסגר ברבעון הראשון של 2016. LAT גם עדכנה כי קיבלה הצעה נמוכה יותר להמכר לידי MacKenzie Realty Capitall. LAT עוסקת באיתור, רכישה, ניהול, השכרה והשבחה של מקבצי דיור, המייצרים תזרים מזומנים יציב שבהם מתגוררת אוכלוסיית הביניים בדרום מזרח ארה"ב במדינות כמו טקסס, ג'ורג'יה, צפון ודרום קרוליינה, פלורידה ואלבמה.

LAT החזיקה נכון לסוף 2014 ב–77 מקבצי דיור  שכללו 23,978 יחידות דיור. גם לאחר מכירה תיוותר לאלקו פעילות קטנה בתחום מקבצי דיור בארה"ב. בשנה שעברה LAT תכננה לבצע גיוס אג"ח גדול בישראל בהיקף של כ-500 מיליון שקל אך בסופו של דבר הגיוס שאותו אמורים היו להוביל לאומי פרטנרס חתמים ודיסקונט חיתום לא יצא אל הפועל.

גרשון זלקינד
גרשון זלקינדצילום: אריק ליכטמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker