מנכ"ל איזיצ'יפ: המתנגדים למכירת החברה לא משקללים את הסיכונים

אלי פרוכטר, מייסד ומנכ"ל איזיצ'יפ, אמר את הדברים בתגובה למכתב שפירסמה קרן הגידור רייג'ינג קפיטל, שמתנגדת לעסקה ■ הקרן, שמחזיקה בכ-6% ממניות איזיצ'יפ: הפוטנציאל של המעבד החדש לא בא לידי ביטוי בשווי העסקה

עמרי זרחוביץ'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמרי זרחוביץ'

"החברה היא הבייבי שלי, אני ייסדתי אותה לפני 15 שנה. אני מכיר אותה היטב ויודע את הסיכונים. לא יעלה על הדעת שאמליץ למכור במחיר מניה נמוך מהמחיר הנכון לחברה", אומר מייסד ומנכ"ל איזיצ'יפ, אלי פרוכטר, בשיחה עם TheMarker. פרוכטר, שאומר שאינו חושש שהעסקה לא תעבור באספת בעלי המניות ב–12 בנובמבר, אמר את הדברים בתגובה לטענה כי השווי שלפיו החברה נמכרת, 811 מיליון דולר, הוא נמוך מדי.

בראש המתנגדים עומדת קרן הגידור רייג'ינג קפיטל, שמחזיקה בכ–6% ממניות החברה. הקרן נאחזת בדברי פרוכטר במסיבת העיתונאים לרגל ביצוע העסקה, שם אמר כי מיזוג אפשרי בין שתי חברות היה דבר ברור כבר לפני כמה שנים. הקרן סבורה כי השווי לא משקף את הפוטנציאל של החברה וכי הדירקטוריון לא ביצע הליך מקיף למציאת הצעות חלופיות גבוהות יותר.

מנכ"ל מלאנוקס איל וולדמן (מימין) ומנכ"ל איזיצ'יפ אלי פרוכטרצילום: תומר אפלבאום

"להערכתנו, לאיזיצ'יפ יש פוטנציאל עצום לצמוח כחברה ציבורית עצמאית, והיא לא צריכה להימכר בשלב זה", כתבו נציגי הקרן במכתב שפירסמו בסוף השבוע לבעלי המניות, ובו פירטו את הסיבות שבגינן היא מתנגדת לעסקה. בנוסף, הציעה הקרן שני מועמדים מטעמה לדירקטורים. כדי להעביר את העסקה באסיפה נדרש רוב של 75% מבעלי המניות שהשתתפו בהצבעה. בחירה של דירקטורים מצריכה רוב של 50%.

למעשה, בחירה של דירקטורים מטעם הקרן רלוונטית רק אם העסקה לא תעבור, אחרת הם יכהנו בתפקיד זמן קצר. הקרן רוצה להראות לבעלי המניות כי היא מציגה חלופה, וכי אם הם יתנגדו לעסקה, הקרן תסייע להציף להם ערך. הקרן גם דאגה לבצע גידור, ואם העסקה אכן תיפול הקרן לא תפסיד מנפילת המניה, אם תהיה כזאת.

בנק ההשקעות שביצע את תהליך המכירה הוא ברקליס, והוא פנה לשמונה חברות מתחום הסמיקונדקטורס ועניין אותן ברכישת החברה. שש חברות הודיעו כי אינן מעוניינות, ושתי חברות נוספות לא רצו להמשיך למו"מ רציני. הקרן טוענת כי הדירקטוריון לא נתן לרוכשים פוטנציאליים צ'אנס אמיתי להציע הצעה מתחרה, אך פרוכטר שולל את הטענה. "החברות לא התעניינו ברכישה כי שוק מעבדי הרשת הוא שוק קטן", אמר פרוכטר, והוסיף כי בהסכם עם מלאנוקס יש סעיף שמאפשר לחברות אחרות לתת הצעה גבוהה יותר, אך עד כה לא הגיעה אף הצעה.

מלאנוקס משלמת לבעלי המניות 25.5 דולר למניה, פרמיה של 16% על מחירה ביום העסקה. עם זאת, המגעים בין הצדדים החלו במאי, אז שיקף המחיר פרמיה של 70%. מאז מאי מחיר המניה עלה, ומלאנוקס נאלצה להכניס את היד עמוק יותר לכיס. "לאחר העסקה שאלנו את פרוכטר 'למה למכור במחיר הזה?' והוא ענה: "סתם זרקתי מספר שהיה נראה לי מאוד גבוה", סיפרו נציגי הקרן במכתב. פרוכטר אישר את הפרטים אך ציין כי עשה זאת כדי לבדוק את הרצינות של אייל וולדמן, מייסד ומנכ"ל מלאנוקס, ומאז כבר נערכו בדיקות מקיפות של בנקאי ההשקעות והם הגיעו למסקנה כי השווי משקף את פעילות איזיצ'יפ.

המעבד החדש - סיכון מול סיכוי

טענה נוספת של מתנגדי העסקה נוגעת לפוטנציאל העסקי של איזיצ'יפ. איזיצ'יפ מפתחת מעבדי רשת המוטמעים בתוך נתבים (Routers), ומאפשרים הגברה משמעותית של כמות המידע ומהירות העברתו. בשנים האחרונות שקדה החברה על פיתוח סודי של מעבד חדש (NPS), שמגדיל משמעותית את שוק היעד שלה.

סיסקו, שאחראית ל–35% מהכנסות איזיצ'יפ, הודיעה כי לא תרכוש ממנה את המעבד החדש והלחיצה את המשקיעים. המעבד החדש מאפשר לחברה להפחית את התלות במספר לקוחות מצומצם, ולהיכנס לשווקים חדשים, בהם הדאטה־סנטרס. מלאנוקס חיפשה מעבד שיהיה מוצר משלים למוצרים שלה, וכך היא תוכל לספק פתרון יותר מקיף ללקוחות שלה.

בשיחה שערך פרוכטר עם אנליסטים באמצע אוגוסט הוא הדגיש כמה פעמים את הפוטנציאל שיש למעבד החדש, וציין שנסגרו כמה עסקות עתידיות עם חברות גדולות. הדו"חות ושיחת הוועידה היו האות להתאוששות מרשימה של המניה, שזינקה ב–30% בתוך שבוע.

עם זאת, המוצר החדש מצריך מאיזיצ'יפ להשקיע משאבים בכניסה לשוק שאותו אינה מכירה — דבר שעלול לקחת זמן ממושך. "המתנגדים לעסקה מדברים על הפוטנציאל של המעבד החדש, אבל הם לא בהכרח משקללים את הסיכונים", אמר פרוכטר. "שוק השבבים עובר תהליך קונסולידציה ולא בטוח איך הוא ייראה עוד כמה שנים, כשנשלים את הכניסה לשוק. הצטרפות למלאנוקס מורידה את הסיכונים משמעותית כי היא כבר מוכרת ללקוחות אלו", הוסיף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker