סקירת המסחר

הבורסה ננעלה בירידות; פריגו איבדה 4.1%

ת"א 25 נחלש ב-0.2% ■ מניות הגז התחזקו ■ מדד הביומד ירד ב-2.1%

שלי אפלברג
שלי אפלברג

יום המסחר בבורסה בתל אביב ננעל בירידות קלות על רקע המצב הביטחוני בישראל, והירידות בעולם. הבנק המרכזי של אירופה השאיר את הריבית על כנה. הנגיד מריו דראגי אמר כי הבנק יבחן שוב את תוכנית ההרחבה הכמותית בדצמבר.

הפקיעה השבועית על מדד המעו"ף התרחשה הבוקר ברמה של 1,542.58 נקודות. מדד ת"א 25  ירד ב-0.15% וננעל על 1,545 נקודות. מדד ת"א 100 ירד ב-0.5%. מדד הבנקים עלה ב-0.6% כשמניית הבינלאומי עלתה ב-1.5%.

מדד נדל"ן 15 ירד ב-0.6%. מדד נפט וגז  עלה ב-1.4% לאחר עלייה של 3% אתמול. עליות נאות נרשמו במניות אבנר ודלק קידוחים שעלו ב-3.9% ו-4.4%. מדד התקשורת נחלש ב-0.2%. מדד הביומד ירד ב-2.4%. קומפיוגן ירדה ב-4%, ביוטיים ב-3% ונבידאה ב-3%. מחזור המסחר בבורסה עומד על 1.41 מיליארד שקל.

מניית פריגו איבדה 4.1% לאחר אכזבה של המשקיעים מתוכנית ההתייעלות עליה הודיעה החברה, שהסתפקה ברכישה חוזרת של מניות ב-2 מיליארד דולר. מניית קבוצת דלק עולה ב-2%.

מניות במרכז

כחלק ממאמציה של פריגו להדוף את הצעת הרכש העוינת של מיילן וכדי שתהווה חלופה משמעותית להצעת הרכש של מיילן בפני בעלי מניותיה של החברה, הכריזה פריגו על פעולות שבהן תנקוט כדי לייצר ערך לבעלי מניותיה, שיהיה גבוה משמעותית מהערך אותו מבטיחה להן מיילן. אחד הצעדים הוא רכישה חוזרת של מניות בהיקף של 2 מיליארד דולר. פריגו הרוויחה ברבעון השלישי 113 מיליון דולר במונחי GAAP, שהם 77 סנט למניה. הרווח הנקי המתואם (Non-GAAP) הגיע ל-258 מיליון דולר או 1.76 דולרים למניה - עלייה של 26% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2014.

מניות הבנקים - הפועלים, לאומי, מזרחי טפחות, דיסקונט והבינלאומי - נסחרות על רקע החלטתה של הוועדה להגברת התחרות במערכת הבנקאות והפיננסים, שמונתה על ידי שר האוצר משה כחלון, לדחות בכעשרה ימים את מועד הפרסום של מסקנות דו"ח הביניים שלה. הדו"ח לא יפורסם ביום רביעי הבא, 28 באוקטובר, כפי שהוערך בתחילת השבוע - אלא לקראת אמצע נובמבר.

מניות קונצרן אי.די.בי פיתוח נסחרות על רקע החלטת בית המשפט אתמול לחייב את הבעלים אדוארדו אלשטיין לרכוש מניות של החברה במחיר גבוה פי 4 ממחירן בשוק. בנוסף, הבוקר הודיע חיים גבריאלי, מנכ"ל אי.די.בי פיתוח,על החלטתו להתפטר מתפקידו לאחר 12 שנים בקונצרן.

כשמונה חודשים לאחר שהגישה בקשה לפטנט, דיווחה חברת ננו דיימנשן כי קיבלה אישור על רישום הפטנט בארה"ב. מדובר בפעם השנייה בה מקבלת החברה אישור לפטנט לאחר פחות משנה מתאריך ההגשה. הפטנט מתייחס למערכת מחזור דיו וקירור ייחודית של ראשי ההדפסה, אשר פותחה בחברה. מערכת המיחזור והקירור מאפשרת חסכון בדיו וייעול פעילות מדפסת התלת-מימד. המניה מגיבה היום בעלייה של 3%.

מניית ויקטורי מתחזקת ב-7% לאחר עלייה של כ-5% אתמול . ויקטורי, שבשליטתו וניהולו של אייל רביד, הודיע אתמול כי חתמה על הסכם עם מגה קמעונאות לרכישת זכויות השכירות בחמישה סניפים של מגה, והציוד בסניפים בתמורה כוללת של 7.5 מיליון שקל.

דלתא אמורה לפרסם את דו"חותיה בשבוע הבא. מיכל אלשיך, אנליסטית בכירה באקסלנס ברוקראז', צופה שיפור קל בדוחות הרבעוניים. לדבריה, "המיקוד יהיה פחות בתוצאות עצמן אלא יותר בשינויים אפשריים בתחזית השנתית. החברה תשמור על יציבות בתחזית השנתית כאשר הגורמים הבאים צפויים להתקזז: מחד, צמיחה נאה בפעילות בארה"ב ובגרמניה ומנגד פעילות מאתגרת במדינות אירופה (פרט לגרמניה) והשפעה מטבעית שלילית בשל ירידת האירו.

"העובדה שלדלתא חשיפה נמוכה לשוק בישראל (כ-10% מהפעילות) מהווה כיום יתרון, לאור החולשה בשוק האופנה הישראלי הנובעת מהאטה, עיתוי החגים, גידול בתחרות עודף שטחי מסחר והמצב הביטחוני.בשורה התחתונה, מעבר להרעה זמנית בגין האירו, אנו ממשיכים לראות את חברת דלתא באור חיובי. זאת בשל הצמיחה האורגנית בפעילות ומצוינות ההנהלה. "

חברת מידרוג הורידה את הדירוג לחברת אפריקה ישראל מ-Baa1 ל-Baa2 עם אופק שלילי. הסיבות להורדת הדירוג: הגידול בסיכון פעילות החברה הנובע מהמשך החולשה ואי הוודאות הסובבת את הכלכלה הרוסית, הסובלת מהירידה החדה והתנודתית במחירי הנפט בשנה האחרונה, בשילוב משבר גיאופוליטי באזור ומשטר הסנקציות הכלכליות שהוחל על המדינה.

ת"א 100
ת"א 25
ת"א נדל"ן
מדד הבנקים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker