בלעדי

מיליארדר קנדי במגעים 
לרכוש את כתר פלסטיק של סמי סגול

המיליארדר, ג'רי שוורץ, הציע לסגול מיליארד דולר ■ מקורבים לחברה: "כתר קיבלה כמה הצעות נוספות"

מיכאל רוכוורגר

המיליארדר היהודי הקנדי ג'רי שוורץ מעוניין לרכוש את חברת כתר פלסטיק. שוורץ, מנכ"ל, יו"ר ומייסד של ענקית ההשקעות הקנדית אונקס (ONEX), הציע לסמי סגול, הבעלים של כתר, כ–950 מיליון דולר עד מיליארד דולר עבור החברה. סגול ביקש בעבר עבור כתר 1.5–2 מיליארד דולר.

כתר שכרה באחרונה את שירותיו של בנק ההשקעות רוטשילד כדי לקדם את הליך המכירה של החברה. מקורבים לכתר ציינו כי החברה קיבלה כמה הצעות נוספות מקרנות השקעה וכן מגופים אסטרטגיים בינלאומיים מהענף, והוסיפו גם כי ההצעה של שוורץ היא בסכום גבוה יותר מהמדווח.

ג'רי שוורץצילום: בלומברג

בעבר הוזכרו שמות של קרנות ענק כמו בלאקסטון, אייפקס ודורל הקנדית, כמתעניינות ברכישת כתר פלסטיק. מקורבים להליך המכירה ציינו כי הכנסותיה השנתיות של כתר מוערכות במיליארד דולר, ה–EBITDA (רווח תפעולי תזרימי בניכוי הוצאות מימון, מסים, פחת והפחתות) ב–2014 הסתכם ב–150–160 מיליון דולר והרווח הנקי הסתכם ב–100–120 מיליון דולר — כך שהמחיר שסמי סגול מבקש מגלם מכפיל EBITDA גבוה מ–10.

מכירה של כתר תאפשר לאחים סגול להנזיל את אחזקתם. "ייקח זמן עד שתהליך המכירה יצבור תאוצה, כי משפחת סגול עדיין לא סגורה על זה שהיא מוכנה למכור את כתר וגם לא מוכנה בשלב זה להתפשר במחיר", אומרים מקורבים להליך המכירה.

אונקס נחשבת לחברת האחזקות הגדולה בקנדה, המנהלת נכסים בהיקף של כ–22 מיליארד דולר, מתמחה בהשבחת חברות לאחר ביצוע תהליכי התייעלות ונסחרת לפי שווי שוק של כ–8.5 מיליארד דולר.

שוורץ, יחד עם אשתו הת'ר רייסמן, מתגוררים בטורונטו ונחשבים דמויות בולטות בקהילה העסקית הקנדית בכלל ובקהילה היהודית הקנדית בפרט. הזוג נחשב לתומך נלהב של ישראל, והם הקימו בארץ לפני כעשר שנים את קרן הישג, ופעילים בישראל בתחום הפילנתרופיה, בעיקר בחינוך.

סמי סגול

באחרונה רכש שוורץ שני בניינים לשימור בתל אביב, בשדרות רוטשילד 55 וברחוב בצלאל יפה 7, תמורת כ–100 מיליון שקל. הבניינים נרכשו מידי משפחתו של פרופ' משה מני, לשעבר סגן יו"ר טבע. בנוסף לכך מחזיק שוורץ בעוד שני בניינים בשדרות רוטשילד. נציגו של שוורץ בישראל הוא איש העסקים אביב בושינסקי.

ירשו את הכתר

כתר פלסטיק הוקמה ב–1948. האחים סגול ירשו את כתר מידי אביהם כמפעל קטן ביפו, ובמרוצת השנים הפכו אותה לאחת מחברות הבולטות בעולם בתחום של ייצור ושיווק מוצרי צריכה מפלסטיק לבית ולגינה. כתר פלסטיק מעסיקה יותר מ–4,000 עובדים. החברה מחזיקה בכ–29 מפעלים בישראל, באירופה ובארה"ב, שחלקם נרכשו במסגרת תהליך התרחבות שביצעה.

סמי ואחיו יצחק סגול מחזיקים ביחד בבעלות על כתר. זאת, לאחר שלפני כמה שנים אחותם, ויקי בן ג'ויה, מכרה להם כ–10% ממניות החברה, כך שהאחים נהפכו לבעלים היחידים. מי שמנהל את עסקי כתר ועומד בראשות החברה הוא סמי סגול, 74. כנשיא כתר מכהן טל סנדר וכמנכ"ל מישל בן וייס.

המוצר העיקרי של כתר הוא ייצור כיסאות פלסטיק, טכנולוגיה שייסד סמי סגול. במהלך שנות ה–90 של המאה הקודמת כתר נהפכה לשחקנית המובילה בישראל בשוק ריהוט הפלסטיק, כשמכרה את מוצריה במחירים גבוהים תוך ניצול יתרונה הטכנולוגי, שאיפשר לה להקטין את עלויות הייצור.

בהמשך כתר פלסטיק גם התחילה לייצא את מוצריה לחו"ל, העבירה חלק מהייצור לסין וכן הגדילה את הרכישות בצורה משמעותית. כך כתר רכשה בין השאר חברות כמו US Leisure ,Jardin ,Alibert וחברות נוספות.

בעבר סמי סגול השקיע יחד עם חברו משה תאומים יותר מ–100 מיליון שקל במועדון הכדורגל הפועל תל אביב, השקעה שירדה לטימיון. סגול תרם סכומים נכבדים גם לחקר המוח.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker