הסוחר שהשתמש בשמו של יצחק תשובה כדי להריץ מניות ב-2002 - חזר לזירת הפשע

יובל כהני הורשע ב-2002 לאחר שהשתמש בשמו של יצחק תשובה כדי להריץ את מניית גילאון בבורסה ■ כעת, נשלח למעצר בית לאחר שנתפס על ידי הרשות בחשד כי הרוויח 200 אלף שקל בבורסה באמצעות פעולות תרמית וקבלת דבר במרמה

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלי אפלברג
שלי אפלברג

הרשות לניירות ערך ממשיכה לנקות את שוק ההון הישראלי. שופט בית המשפט ירון גת שלח היום את הסוחר יובל כהני למעצר בית, בתמורה לערבות בסך 100 אלף שקל, ואסר את יציאתו מהארץ למשך 180 יום.

חקירה של מחלקת חקירות מודיעין ובקרת מסחר של רשות לניירות ערך חשפו כי כהני, נשוי +3, נהג להזרים בבורסה הוראות רכישה בשערים גבוהים או נמוכים אשר הובילו להפעלת מנגנון ממתן התנודות של המסחר במהלך 2014-2015. בעקבות הפעלת המנגנון, הופסק המסחר הרציף בניירות הערך והמסחר עבר לשלב רב צדדי - שלב בו מוזרמות פקודות על ידי כל הצדדים ונקבע שער אחד.

הרשות לניירות ערך ממשיכה לנקות את שוק ההון הישראליצילום: בלומברג

בסמוך לכניסה לשלב הרב צדדי, נהג כהני לבטל את ההוראות המקורית - אשר הובילו להפעלת המנגנון ממתן התנודות בבורסה, ולהזרים במקומה הוראה בשער חריג לפי צרכיו ובכמות המינימאלית האפשרית. בסיום השלב הרב צדדי נקבע שער נייר הערך בשער החריג. מיד עם החזרה למסחר הרציף, נהג כהני להזרים למסחר הוראות בכיוון המנוגד לזו שביצע במסגרת השלב הרב צדדי, אולם בשערים זהים או קרובים לשער במסגרת.

ממצאי החקירה של הרשות העלו כי בשיטה הזו גרף כהני לכיסו לפחות 200 אלף שקל, וכך עלה חשד למעורבות חוזרת סביב תנועת מניות שכזו, שעלולנה להעיד על ביצוע תרמית בניירות ערך וקבלת דבר במרמה. בשביל להשלים את החקירה ביקשה המשטרה להאריך את מעצרו.

כהני השתמש בשמו של תשובה להקפצת ערך המנייהצילום: תומר אפלבאום

אין זאת הפעם הראשונה שכהני מסתבך עם הרשויות. בשנת 2002 הורשע כהני בעבירת תרמית בניירות ערך באמצעות הפצת שמועות כוזבות באתר האינטרנט אנליסט אונליין.

בית המשפט אף גזר את דינו ל- 6 חודשי מאסר בפועל, עבודות שירות, מאסר על תנאי ו-40 אלף שקל קנס. המדינה הוכיחה כי כהני, שבשעתו התגורר בנתיבות, רכש בבורסה מניות של חברת גילאון ב-4,270 שקל, וביום המסחר לאחר הרכישה הפיץ כהני - שהציג עצמו כעובד חברת גילאון תוך שהוא משתמש בשם בדוי בלוח ההודעות של אתר "אנליסט און ליין" - מידע כוזב על חברת גילאון, כדי להניע אחרים לרכוש מניות גילאון ולהשפיע על שערי המניות של גילאון בבורסה.

המידע שהפיץ כהני שאז, היה כי יצחק תשובה מנהל מו"מ לרכישת חברת גילאון. בהודעה שהפיץ נאמר: "מי זה יצחק תשובה שרוצה לקנות את החברה שלנו? (שאני עובד בה), אני לא מתעסק בבורסה ורציתי לדעת מי זה יצחק תשובה, כיוון שאני עובד בחברת גילאון והבנתי שהוא מנהל מו"מ עם בעלי הבית של החברה. האם מצב זה יכול להועיל למניה או להזיק לה, והאם כדאי לי לקנות את המניה, כי היא נסחרת גם בבורסה? מי שיכול לעזור, שישאיר כאן תשובה בהקדם".

ביום פירסום ההודעה, עלה שער המניה ב-58% ולמחרת עלה ב-90% נוספים. באותו מועד מכר כהני את כל החזקותיו במניות גילאון, תמורת 15 אלף שקל. בכתב האישום נאמר כי לאחר פרסום ההודעה הכוזבת, נוצר גידול בביקושים ובמחזורי המסחר של מניית גילאון, אשר הביא לעליית שער המניה. לטענת התביעה, כהני השפיע בדרכי תרמית על תנודות השער של המניה. הרווח שנוצר לכהני לפיכך היה כ-8,550 שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker