איפקס על סף סגירת העסקה לרכישת מניות מרקסטון בפסגות

לפני חמש שנים רכשה איפקס את השליטה בפסגות (76.8%) מקרן יורק 
האמריקאית ■ בימים הקרובים תשלים איפקס את העסקה לרכישת 23.2% 
מפסגות מקרן מרקסטון ב–450 מיליון שקל, לפי שווי של כ-1.94 מיליארד שקל

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

מנכ"לית קרן ההשקעות הפרטית איפקס ישראל, זהבית כהן, אמורה להשלים בימים הקרובים את העסקה לרכישת המניות של בית ההשקעות הגדול בישראל פסגות המוחזקות בידי קרן ההשקעות הפרטית מרקסטון (23.2%) תמורת כ-450 מיליון שקל.

הצדדים הגיעו להבנות לגבי תנאי העסקה, וכבר התקבלה טיוטה אחרונה. הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון באוצר, דורית סלינגר, אמורה לאשר את היתר שליטה המעודכן של איפקס בפסגות, ולאחר מכן העסקה תיסגר סופית.

איפקס, המציינת בימים אלה חמש שנים מאז רכשה את השליטה בפסגות (כ-76.8%) מקרן יורק אמריקאית, מנצלת את מצבה הפיננסי הרעוע של קרן מרקסטון, בראשות רון לובש ומוטי וייס, כדי לרכוש את מניותיה בפסגות במחיר נמוך יחסית, ובכך לקזז את המחיר הגבוה ששילמה לקרן יורק בעבור מניות השליטה לפי שווי של כ-2.76 מיליארד שקל.

המחיר בעסקת הדיסטרס (מצוקה) הנוכחית מגלם לפסגות שווי של כ-1.9 מיליארד שקל בלבד, לעומת שווי של כ-3.2 מיליארד שקל שלפיו רשומה האחזקה בפסגות בדו"חות איפקס ל-2015. לפי כהן, מחיר העסקה משקף אחזקת מיעוט בחברה פרטית המחלקת דיווידנדים של עשרות מיליוני שקלים בלבד, ללא זכויות הצטרפות בעת מכירה עתידית.

פסגות, הנמצאת תחת ניהולו של חגי בדש, הציגה בשנים אחרונות שיפור בתוצאותיה — EBITDA (רווח לפני הוצאות מימון, מסים, פחת והפחתות) של כ–400 מיליון שקל — בזכות התייעלות, צמיחה אורגנית וחיצונית (רכישת חברת תעודות סל וכניסה לתחום הביטוח), לצד רוח גבית חיובית משוק ההון.

ואולם הסיכוי שאיפקס תקבל בעבור פסגות את המחיר שלפיו השקעה זו רשומה בספריה, נמוך.

איפקס אינה מוגבלת מבחינת החוק לצמצום הריכוזיות בכל הנוגע לאחזקות ריאליות ופיננסיות מהותיות לאחר שמכרה את תנובה, ואינה מוגבלת מבחינת חיי ההשקעה בפסגות. ואולם, מכיוון שאיפקס היא קרן השקעות הנמדדת לפי התשואות שהיא מייצרת, היא לא תחזיק בפסגות שנים רבות ותנסה לממש את אחזקתה בו במחיר המרבי. יצוין כי על המדף נמצאת גם כלל ביטוח, ובקרוב יצטרפו אליה גופים פיננסיים גדולים כמו חברות כרטיסי האשראי, ישראכרט ולאומי קארד. חלופה נוספת העומדת בפני איפקס היא הנפקת פסגות בבורסה, אבל ספק אם איפקס תוכל למכור נתח ממניות פסגות לפי שווי ההשקעה הרשום בספריה.

רכישת המניות של פסגות מאפשרת לנושיה העיקריים של מרקסטון — הבנקים (המחזיקים בשעבוד על מניות פסגות) ובעלי האג"ח (שאינם מחזיקים בשעבודים) לקבל את מלוא התמורה בגין החוב. כחלק מהעסקה, הבנקים יוותרו על חלק מעמלות פירעון מוקדם. בהתחשב באלטרנטיבה של מינוי כונס למניות אלה, מבחינת הבנקים זו עסקה כדאית.

גם בעלי האג"ח יקבלו את מלוא חובם בתוספת של כ-10 מיליון שקל בזכות תשלום עמלת קנס פירעון מוקדם. המשקיעים של מרקסטון, שגייסה לפני כ-11 שנה כ-800 מיליון דולר, צפויים לקבל תשואה שלילית של כ-75% על השקעתם ולהתנחם לפחות בכך שלא ספגו "תספורת" בגין השקעתם.

ההשקעה בפריזמה (בית ההשקעות שקרס, ותמורת נכסיו קיבלה מרקסטון מניות של פסגות) הסבה למרקסטון הפסד של כ-325 מיליון דולר, כאשר במשך שנות קיומה מנהליה נהנו מדמי ניהול של 140 מיליון דולר. כעת, לאחר מכירת המניות של פסגות, תיוותר למרקסטון אחזקה עיקרית אחת — רשת התכשיטים מגנוליה שביצועיה ירדו בשנים האחרונות; מרקסטון מנסה שוב להנפיק את הרשת בבורסה המשנית בלונדון לפי שווי מוערך של 120–150 מיליון שקל בלבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker