בנק הפועלים בדרך להשקיע כ-50 מיליון שקל ברב-בריח

תמורת ההשקעה יוקצו לפועלים שוקי הון כ-20% מרב-בריח לפי שווי של כ-250 מיליון שקל. זו אחת מהשקעות הריאליות הראשונות של פועלים שוקי הון בתקופת ניהולו של עומר קרייזל

מיכאל רוכוורגר

בנק הפועלים מנהל מגעים מתקדמים להשקעה של כ-50 מיליון שקל תמורת הקצאה של כ-20% מהון המניות של יצרנית הדלתות רב-בריח לפי שווי חברה של כ-250 מיליון שקל. אם העסקה תושלם, היא תתבצע באמצעות פועלים שוקי הון (פש"ה). השקעה ברב-בריח עשויה לסמן כי הפועלים ינסה בתקופה הקרובה להגדיל את פעילותו בתחום ההשקעות הריאליות.

רב-בריח, שבשליטת שמואל דונרשטיין, הוקמה לפני כ-42 שנה. דונרשטיין השתלט על החברה יחד עם משקיעים נוספים במסגרת הליך הקפאת הליכים, כשגבר על ההצעה של חברת פנדור. גם קרן ההשקעות KCPS שותפה ברב-בריח ומחזיקה בכ-16% ממניות החברה.

שמואל דונרשטיין, בעלי רב בריח
שמואל דונרשטיין, בעלי רב בריחצילום: עופר וקנין

רב בריח מעסיקה כיום כ-700 עובדים ב-5 מפעלים באשקלון וכן במפעל בכרמיאל. בשנה שעברה היא רכשה את חברת מפעלי עץ כרמיאל תמורת כ-17 מיליון שקל. הכנסותיה רב-בריח ב-2014 מוערכות בכ-225 מיליון שקל וה-EBITDA (רווח תפעולי תזרימי בניכוי הוצאות מימון, מסים, פחת והפחתות) הסתכם בכ-25 מיליון שקל.

פש"ה מנוהלת החל ממאי 2014 בידי עומר קרייזל, שהגיע לאחר קדנציה ארוכה ומוצלחת במגדל, שבה שימש בתפקידו האחרון כמנהל השקעות ראשי של עמיתים, פעילות נדל"ן וקרנות גידור. בינתיים, פש"ה לא מצליחה להתרומם מבחינה עסקית ומבחינת התרומה לרווח של בנק הפועלים. מהדו"חות הכספיים של הפועלים עולה כי התרומה של פש"ה לתוצאות הפעילות של הבנק במחצית הראשונה של 2015 הייתה זעומה והסתכמה בכ-7 מיליון שקל מתוך רווח של כ-1.7 מיליארד שקל שהציג הפועלים בתקופה המקבילה. במחצית הראשונה של 2014 הסתכמה התרומה של פש"ה בכ-10 מיליון שקל.

פש"ה מעסיקה כ-20 עובדים ופועלת בשלושה תחומים: בנקאות להשקעות, השקעה בקרנות הון והשקעות ישירות וכן בפעילות ברוקר־דילר בארה"ב באמצעות החברה הבת (100%) הפועלים סקיוריטיס USA.

את ביצוע ההשקעות הריאליות בשנים האחרונות במערכת הבנקאית מובילה לאומי פרטנרס, שבבעלות בנק לאומי, הנחשבת לשחקנית הדומיננטית והמצליחה במגזר הבנקאות. להבדיל מלאומי פרטנרס שמעורבת מאוד בחברות שבהן היא משקיעה בשנים האחרונות, הפועלים ביצע השקעות פיננסיות כשרכש נתח ממניות של חברות כמו עזריאלי, שטראוס גרופ, נורסטאר (לשעבר גזית אינק) במאות מיליוני שקלים.

אולם השקעות אלה בוצעו על ידי חטיבה לשווקים פיננסיים בבנק ולא ע"י פש"ה, שהשקעותיה הריאליות העיקריות הן אחזקה בחברת חוות השרתים סרבר פארם ריאלטי האמריקאית שבשליטת משפחת פפושדו ובחברת אירונאטיקס. פש"ה גם משקיעה בקרן התשתיות והאנרגיה נוי ומקימה בימים אלה, לצד מנכ"לית גב ים לשעבר, שרון שוופי, קרן ריט (קרן השקעות בנדל"ן הנהנית מתנאי מיסוי מיוחדים). בנוסף, היא בוחנת השקעות בקרנות נוספות ושיתופי פעולה עם גופים בינלאומיים שונים באסיה ומקומות נוספים בעולם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker