לוק תרפיוטיקס מקבוצת כלל ביוטכנולוגיה חתמה על הסכם רישוי עם נוברטיס

החברה, שמפתחת תרופה נגד דיכאון חמור במנגנון חדשני, תקבל תשלום מיידי של 6 מיליון דולר וכן תשלומים של עד 180 מיליון דולר עבור עמידה באבני דרך של פיתוח וקבלת אישורי שיווק, ותמלוגים של 10% מהמכירות

יורם גביזון

חברת לוק תרפיוטיקס (Luc Therapeutics) שמוחזקת על ידי כלל ביוטכנולוגיה (43%) חתמה על הסכם רישוי ושיתוף פעולה עם ענקית התרופות השוויצית נוברטיס. לוק שבסיסה בקיימברידג' מסצ'וסטס תיתן לנוברטיס רישיון בלעדי לפתח ולמסחר את NR2B NAMs - מולקולה שמיועדת לטיפול בדיכאון חמור.

על פי תנאי ההסכם תקבל לוק ת'רפיוטיקס מנוברטיס מקדמה של 6 מיליון דולר ותשלומים עבור עמידה באבני דרך ותמלוגים ממכירותיה של התרופה אם תשלים את הפיתוח הקליני בהצלחה ותקבל אישורי שיווק מרשויות התרופות בארה"ב ובאירופה.

תרופות
תרופותצילום: בלומברג

על פי הערכות, צפויה לוק ת'רפיוטיקס לקבל מנוברטיס תשלומים של עד 180 מיליון דולר עבור עמידה באבני דרך של פיתוח קליני ורגולציה ותשלום של 200 מיליון דולר עבור עמידה ביעד מכירות מינימאלי וכן תשלום תמלוגים של 10% ממכירות המוצר.

נוברטיס התחייבה גם לממן במלואו את הפיתוח של המולקולה שאמורה להתחיל בניסויים קליניים ב-2016. NR2B NAMs פותחה תחילה בחברת פייזר לטיפול בסכיזופרניה באמצעות דיכוי הקולטן NMDA במוח, אולם הניסוי נכשל כשאחת מתופעות הלוואי השליליות מהם סבלו המשתתפים בניסוי היתה דיכאון.

בעקבות הפקת לקחי הניסוי החליטו החוקרים שהפכו ליזמיה של לוק ת'רפיוטיקס לנסות לעורר את הקולטן NMDA כטיפול בחולים הסובלים מדיכאון. NR2B NAMs מתאפיינת בפעולה מיידית בניגוד למרבית התרופות נגד דיכאון שהשפעתן ניכרת רק אחרי מספר שבועות של טיפול.

לוק ת'רפיוטיקס הוקמה לפני 3 שנים ועד היום הושקע בה סכום של 10 מיליון דולר, 5 מיליון דולר מסכום זה על ידי כלל ביוטכנולוגיה והיתרה על ידי בעלי המניות האחרים בחברה קרנות הון הסיכון Atlas Ventures שמחזיקה ב-40% ממניותיה וקרן הון הסיכון Slater שמחזיקה ב-5% ממניותיה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker