שותפות אבנר מציגה: מאבק רווי אינטרסים ואמוציות על תפקיד המפקח

תיקון חוק השותפויות ופרשנות מחמירה של אנטרופי יצר לפיתרונות "יצירתיים" בהליך מינוי המפקח

ערן אזרן

בעלי יחידות ההשתתפות של אבנר (וגם של דלק קידוחים) מקבוצת דלק של יצחק תשובה יתכנסו מחרתיים כדי להכריע בסוגיה משמעותית - מי ימונה למפקח מטעם הציבור בשותף הכללי - חברת הניהול האחראית על ניהול השותפות. על התפקיד הנחשק, שאותו ממלא כעת רו"ח מיקי בלומנטל ממשרד רו"ח פאהן קנה ושות', מתמודדים שניים - רו"ח יזהר קנה, שותפו של רו"ח בלומנטל למשרד, ורו"ח גיא גיסין ממשרד עוה"ד גיסין & קידר, שהציעו בעלי היחידות מקרב הציבור.

ההצבעה על תפקיד המפקח באבנר ובדלק קידוחים, המתבצעת באיחור ביחס לשאר שותפויות החיפושים, נעשית בעקבות תיקון חוק השותפויות, שנכנס לתוקפו בתחילת 2015. בתיקון נקבע לראשונה כי המפקח בשותף הכללי ימונה על ידי רוב מיוחד - כלומר, על ידי הציבור והגופים המוסדיים בנטרול הצבעת בעל השליטה. התיקון נועד להגביר את עצמאותו של המפקח ולהפחית את תלותו בבעל השליטה.

בנוסח החוק נקבע כי תפקיד המפקח יהיה להגן על בעלי היחידות מפני קיפוח זכויותיהם, כשהכוונה היא שהמפקח יוכל להרים "דגל אדום", במקרה שיזהה מהלך עסקי הנוגד את אינטרס הציבור ומיטיב עם בעל השליטה (למשל, ביצוע השקעות הון על חשבון חלוקת דיווידנדים). בשונה משותפויות חיפושים נוספות, במקרה של אבנר ודלק קידוחים ניגוד העניינים בין השותף הכללי (בעל השליטה) לשותף המוגבל חלש יחסית, שכן לבעל השליטה יש אחזקות משמעותיות בשותף המוגבל (57% באבנר ו-69.5% בדלק קידוחים).

אסדת קידוח תמר
אסדת קידוח תמרצילום: אלבטרוס

להליך מינוי המפקח באבנר ובדלק קידוחים התלוו לא מעט התרחשויות - כמה מהן מאחורי הקלעים. השתלשלות האירועים החלה בסוף אוגוסט - אז פירסמה חברת הייעוץ למוסדיים אנטרופי עדכון מדיניות שלפיו, אסרה על מפקח המכהן כתשע שנים להמשיך בתפקידו (בדומה למדיניותה במינוי דח"צים).

האיסור של אנטרופי אינו קבוע בנוסח החוק שאושר בכנסת, אף על פי שהעניין נדון בוועדות השונות - אלא מהווה פרשנות מחמירה. באיגרת ששלחה למוסדיים בתחילת אוקטובר, הסבירה אנטרופי כי כהונה ממושכת של מפקח מעלה חשש ליצירת זיקה עם בעל השליטה, כך שכדי להימנע מהפוטנציאל לניגוד עניינים - תתנגד למינוי שכזה.

המדיניות החדשה של אנטרופי הציבה בפני אבנר מכשול, שכן המפקח רו"ח בלומנטל כבר מכהן בתפקידו תשע שנים (בשלוש השנים האחרונות כיהן בלומנטל במקביל בתפקיד מפקח בדלק קידוחים). ואולם, לבעיה נמצא פתרון יצירתי שאיפשר להתגבר על המכשול שהעמידה אנטרופי - המפקח המכהן, רו"ח בלומנטל, יוחלף בשותפו למשרד, רו"ח יזהר קנה.

למרות החשש מכך שמינוי רו"ח קנה לא יפתור את בעיית הזיקה לבעל השליטה, באנטרופי החליטו לפי שעה לא להתנגד למועמדותו. באנטרופי נימקו את ההחלטה בכך ש"רוטציה פרסונלית" מקובלת בתחום ראיית החשבון, כשהכוונה היא לרוטציה הפנימית הנערכת בין רואי חשבון מאותו המשרד בתחום הביקורת על דו"חות הבנקים או חברות ביטוח.

עם זאת, התמונה מורכבת יותר. הרגולציה בעולם נוטה כיום, יותר מתמיד, לשנות את הכללים הקיימים, כך שהביקורות על דו"חות של מוסדות פיננסיים תעבור בין משרדים אחת לכמה שנים. שינוי הכללים נועד להקטין את הסיכון לכשל מערכתי ולהפחית את הזיקה בין המבקר למבוקר. כמה מדינות באירופה כבר החלו ביישום שינוי זה, וגם בישראל מקדמים חקיקה דומה.

בינתיים, התכונה סביב מינוי המפקח באבנר ובדלק קידוחים נמשכת במלוא עוצמתה, ונראה כי הפכה לרוויית אינטרסים ואמוציות. המתנגדים למינוי רו"ח קנה טוענים שכהונה של שני מפקחים מאותו המשרד בשתי שותפויות עם פעילות מקבילה מהווה אף היא מקור לכשלים.

בין כך ובין כך, הכדור נמצא כעת אצל הגופים המוסדיים. ואולם בשונה מהצבעות על נושאים "רגילים", אנטרופי אינה מנפקת המלצה על מי מהמועמדים בהצבעה על מפקח, אלא רק מאשרת את העמדתם להצבעה. מי שכנראה מתכוון להתנגד למינוי רו"ח קנה ולתמוך ברו"ח גיסין הוא בית ההשקעות פסגות, אבל עדיין לא נודע מי משני המועמדים ישיג רוב בהצבעה.

מאבנר ודלק קידוחים נמסר בתגובה: "מדובר בטענות מגמתיות שנובעות מאינטרסים מסחריים. רשימת המועמדים לתפקיד המפקח בשותפות נערכה בשקיפות ובהתאם לדרישות הדין וזכתה להמלצה חיובית מצד חברת אנטרופי. ציבור המשקיעים הוא זה שיבחר את המפקח הבא, ולשותפות הגז אין יכולת להשפיע על תהליך הבחירה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker