קבוצת אלון מציגה: חוב של 2 מיליארד שקל, שווי אפסי

למה הנושים של קבוצת אלון מוטרדים?

מיכאל רוכוורגר

חברת דלק יו.אס היתה עד לא מכבר בשליטת קבוצת דלק של יצחק תשובה, אבל בשנה האחרונה היא מעניינת בעיקר את בעלי המניות ונושי קבוצת אלון. קבוצת אלון נמצאת בשליטת ביילסול השקעות (המוחזקת ב-80% על ידי שרגא בירן ו–20% על ידי דודי ויסמן) ועל ידי ארגון הקניות של הקיבוצים בראשות עמית בן יצחק. מנכ"ל קבוצת אלון הוא אביגדור קפלן שהחליף בתפקיד את דודי ויסמן לפני פחות משנה. לקבוצת אלון חוב פיננסי של כ–1.7 מיליארד שקל לבעלי האג"ח הפרטיות בראשות הפניקס, פסגות, כלל, הראל, מגדל ואחרים. כמו כן יש לה חוב של כ–300 מיליון שקל לבנק הפועלים.

כדי להקל מעט את עומס החובות שלה, השלימה קבוצת אלון במאי האחרון ארגון מחדש של חובותיה. במקביל לכך, כדי להתחמש במזומנים מכרה קבוצת אלון את מניותיה בחברת הדלק והזיקוק בארה"ב, אלון USA לדלק יו.אס.

יו"ר קבוצת אלון, עמית בן יצחק (מימין) ושרגא בירןצילום: עופר וקנין

כחלק מהעסקה קיבלה אלון 200 מיליון דולר במזומן ששימשו להקטנת החוב לבעלי האג"ח שלה ולפירעון חובות לחברות בנות. בנוסף היא קיבלה 6 מיליון מניות של דלק יו.אס, שהיו שוות באותה עת 230 מיליון דולר (כ–38 דולר למניה). כיום נסחרת דלק יו.אס במחיר של 27 דולר (ירידה של כ–30%) מכאן ששווי חבילת מניות דלק יו.אס שמחזיקה קבוצת אלון התכווץ בכ–70 מיליון דולר ל–160 מיליון דולר. המניות שקיבלה אלון אמורות להשתחרר מחסימה בנובמבר הקרוב. אלון עצמה העניקה לדלק יו.אס הלוואת מוכר של 145 מיליון דולר, הנושאת ריבית שנתית של 5.5% ואמורה להיפרע ב–2021. וכן קיבלה אלון כ–6 מיליון מניות של דלק יו.אס שאמורות להשתחרר מחסימה בחודש הבא.

בינתיים נוצר לקבוצת אלון עול פיננסי נוסף בגלל הצורך שלה לתמוך בחברת הקמעונות הקורסת, מגה, המוחזקת באמצעות החברה הבורסאית אלון רבוע כחול. מניית אלון רבוע כחול צנחה בכ–62% בשלושת החודשים אחרונים. אתמול היא ירדה בכ–5%. התשואה לפדיון על אג"ח מסדרה ג' של אלון רבוע, שהחוב כנגדה הוא בהיקף של 396 מיליון שקל, עלתה לרמת "זבל" של כ–10.5% המעידה על חשש מפני יכולת הפירעון שלה. במסגרת ההסדר אמורה אלון רבוע כחול להזרים למגה 320 מיליון שקל, ולקחת על עצמה התחייבויות של מגה לבנקים בהיקף של 275 מיליון שקל. כיום אלון רבוע כחול נסחרת לפי שווי שוק של כ–120 מיליון שקל. שווי המניות של קבוצת אלון בה מגיע ל–87 מיליון שקל בלבד. הונה העצמי של אלון רבוע הצטמק ל–72 מיליון שקל.

לקבוצת אלון יש עוד נכסים. שווי האחזקה שלה באלון חיפושי גז (80%) מגיע ל–740 מיליון שקל. האחזקה שלה בחברת ההפעלה של כביש 6 מוערכת בכ–100 מיליון שקל. יש לה גם מזומנים בהיקף של כ–230 מיליון שקל. סך שווי הנכסים של קבוצת אלון מוערך אפוא ב–2.3 מיליארד שקל.

משווי זה צריך להחסיר את היקף התמיכה הצפוי באלון רבוע כחול של כ–220 מיליון שקל — מזה כ–110 מיליון שקל במסגרת הנפקת זכויות והיתר באמצעות העמדת הלוואות לאלון רבוע. לקבוצה יש גם חשיפה לשומות מס של כ–110 מיליון שקל. כאשר מנכים מהנכסים של קבוצת אלון את התחייבויותיה, לרבות החוב לבעלי אג"ח והבנקים בהיקף של כ–2 מיליארד שקל, מתברר שהשווי הנכסי הנקי שלה (כלומר — נכסים פחות התחיבויות) נע סביב ה–0. הכוונה היא לשווי שלא כולל פרמיית שליטה. שווי נכסי ששווה לשווי החוב הוא משהו שבעלי החוב בהחלט צריכים להיות מוטרדים ממנו.

קפלן, שהובא בתחילת השנה לתפקיד על ידי בירן במקומו של דודי ויסמן, פעל בנחישות לטיפול בחוב של הקבוצה. בסיוע יועציו מלאומי פרטנרס הוא הסדיר מחדש את החוב של 2.2 מיליארד שקל מול מחזיקי האג"ח מסדרה א'. למרות זאת, באמצע יולי האחרון חברת הדירוג מעלות S&P הורידה את דירוג האשראי לאג"ח של אלון מרמה של A מינוס לרמה של BBB פלוס עם השלכות שליליות, כלומר תיתכן הורדת דירוג נוספת.

כחלק מההסדר שביצעה אלון הוסר האיום שלפיו במידה שדירוגה של אלון יירד בלפחות דרגה אחת ניתן יהיה להעמיד את האג"ח שלה לפירעון מיידי. ביולי, היקף החוב של אלון היווה רק 70% משווי נכסיה אלא שמאז כאמור שוויים של חלק מהנכסים שלה הידרדר, כשבינתיים תשלום האג"ח הגדול הבא יהיה רק בינואר 2017.

הבעיה המרכזית של אלון רבוע כחול כיום היא מגה. אלון מנסה להציל את חברת הקמעונות המדממת, עד כה נראה שבלא הצלחה. ייתכן שעדיף היה לה לנסות למכור אותה ולהימנע מלהזרים לה כספים נוספים. קפלן ודירקטוריון אלון ואלון רבוע כחול התמהמהו בתהליך עם מגה — ואת המחיר עלולים לשלם בעלי המניות והחוב של קבוצת אלון.

החוב של אלון רבוע כחול מוערך ב–1.2 מיליארד שקל, מזה כ–550 מיליון שקל לבנקים בראשות הפועלים שחשוף ביותר מ–300 מיליון שקל ללא ביטחונות. הנכסים שנותרו לאלון רבוע הם: רבוע נדל"ן (54%) בשווי של 718 מיליון שקל, דור אלון (71%) בשווי של כ–430 מיליון שקל, חברת כרטיסי האשראי דיינרס ישראל (36.5%, כש–12.5% מוחזקים על ידי דור אלון) ומזומן של כ–100 מיליון שקל; כך שהשווי הנכסי הנקי של אלון רבוע כחול כיום גבולי, ואולי גם שלילי. זאת לפני הכסף שהיא תקבל במסגרת הנפקת הזכויות.

בימים אלה לאומי פרטנרס מנסה לסייע בהליך המכירה של דור אלון במטרה לקבל עבורה פרמיה של עשרות אחוזים, לעומת שווי השוק שלה שמגיע ל–600 מיליון שקל.

קפלן מנהל גם מגעים מול הנהלת בנק דיסקונט למכירת האחזקה בדיינרס לבנק. מצבה של אלון רבוע כחול כרגע נראה אנוש, ורק פריסה ארוכה של החוב הבנקאי ועצירת הדימום במגה יכולות להציל את המצב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום