אסא ששון

ניסיונות ההשתלטות של חברת מיילן על חברת פריגו שנסחרת בתל אביב, עשויים לגרום להשפעה משמעותית על מדדי המניות המקומיים, וכן על המשקיעים באמצעות מוצרים עוקבי מדדים (תעודות וקרנות סל). בשלב ראשון היא עשויה לגרום ביקוש מיידי של 2 מיליארד שקל ממנהלי תעודות הסל הגדולות על מדדי ת"א 25 ות"א 100.

בשבוע שעבר נפגשו נציגי מיילן ופריגו בבית המשפט המחוזי של תל אביב, כשנציגי פריגו דרשו להוציא צו מניעה שיורה למיילן להימנע מכל פעולה בישראל בנוגע להצעת רכש, וכן להוציא צו מניעה שיורה לרשות ניירות ערך להימנע מלאפשר פעולה בישראל בנוגע להצעת הרכש. בדיון אמרו נציגי רשות ניירות ערך כי הרשות אינה רואה כל מניעה שמיילן תירשם למסחר בתל אביב. מיילן עצמה עשויה לרשום את מניותיה למסחר בתל אביב עוד לפני שייוודע אם הצעת הרכש שלה לפריגו נענית.

הבעיה של מיילן לרישום למסחר בתל אביב היא העובדה שיש לה שני סוגי מניות — מניות רגילות ומניות בעלות זכויות הצבעה עודפות, שנועדו למנוע השתלטות עוינת על החברה (מנגנון הקרוי "גלולת רעל"). בתל אביב אסור לחברות חדשות לרשום למסחר את מניותיהן, אם יש להן יותר מסוג אחד של מניות.

בדיון בתל אביב השופטת רות רונן לא פסקה דבר, אך שלחה את רשות ניירות ערך ומיילן לגבש הסכם על האופן שבו מיילן תיסחר בישראל. על פי ההערכות, בהסכם שמתגבש הרשות תפטור את מיילן מפרסום תשקיף, אם החברה תתחייב להירשם למסחר בתל אביב לתקופה של שנה לפחות — אם הצעת הרכש תידחה, ולשלוש שנים לפחות — אם הצעת הרכש תתקבל בצורה חלקית או מלאה. זאת כדי למנוע מצב שבו הרישום הכפול ישמש את מיילן לחמוק בצורה מלאכותית מפרסום תשקיף.

חובת הרישום הכפול לתקופה מינימלית תתבטל, אם גלולת הרעל שהפעילה מיילן כדי למנוע השתלטות של טבע עליה תופעל שוב. הדיון הבא בבית המשפט בין פריגו למיילן יתקיים ב–27 באוקטובר. אם הרשות תאשר למיילן להירשם למסחר בתל אביב היא עשויה להתחיל להיסחר בתל אביב בלי קשר לשאלה אם היא רוכשת את פריגו או מוותרת על העסקה, או שבית המשפט יחסום אותה מלבצעה.

שווי השוק של מיילן הוא 21.4 מיליארד דולר. עם שווי כזה מנייתה תצטרף די מהר לשני המדדים המובילים של הבורסה המקומית, ת"א 25 ות"א 100.

שווי זה יהפוך אותה לחברה בעלת שווי השוק השלישי בגובהו בבורסה אחרי טבע ופריגו. במקרה כזה משקל מיילן במדדי ת"א 25 ו–100 יהיה המשקל המקסימלי המותר למניה בודדת — 10% מהמדד. תעודות הסל מנהלות בישראל נכסים בסך 104 מיליארד שקל, מהם 18.5 מיליארד שקל מנוהלים בתעודות סל בת"א 25 ות"א 100 יחדיו. כלומר, היקף הביקוש הראשוני למניית מיילן, רק ממנהלי התעודות, יהיה 1.85 מיליארד שקל. השפעה גדולה עוד יותר עשויה להיות למיילן על מדד ת"א ביומד ומדד ת"א בלוטק. היקף המסחר היומי במניית מיילן בארה"ב הוא כ–430 מיליון דולר (כ–1.6 מיליארד שקל).

ואולם, ייתכן שהבורסה תמתין עם צירוף מיילן למדדים כדי שלא לגרום זעזועים מיותרים. לבורסה יש שתי אפשרויות. הראשונה היא לצרף את מיילן למדדים אחרי 14 יום מתחילת המסחר בה. האפשרות השנייה היא להמתין לעדכון המדדים התקופתי בתחילת דצמבר. הבורסה עוד לא החליטה כיצד לפעול, שכן היא ממתינה להחלטת הרשות על אופן רישום מיילן.

האם הביקוש האוטומטי שייווצר למניית מיילן מצביע על הזדמנות השקעה שנוצרה בה כעת? ייתכן שכן. עם זאת, יש בכך גם סיכון רב. מניית מיילן היתה תנודתית מאוד בשנה האחרונה, ומתחילת יולי מחירה צנח בכ–40%.

בכיר בשוק תעודות הסל אמר לנו אתמול: "מיילן יכולה להיות סיפור ענק או כלום. מה שיכריע זו הצעת הרכש של מיילן לפריגו. אם מיילן תירשם למסחר, אך הצעת הרכש שלה לפריגו תיכשל, תהיה לנו עוד חברה גדולה בת"א 25 שתזכה לביקושים של 2 מיליארד שקל. אם הצעת הרכש לפריגו תיענה במלואה, מיילן תמחק את פריגו ממדד ת"א 25 ותתפוס את מקומה. מבחינת זרימת הכספים יהיה ביקוש של 2 מיליארד שקל מצד אחד והיצע של 2 מיליארד שקל בצד השני. הם יקזזו זה את זה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker