השותפות שהתפרקה: בן משה מאשים את אלשטיין בהונאה

בן משה מזהיר: אם חברת דולפין של אלשטיין לא תשנה את עמדתה בנוגע לזכאותה להשתתף בהנפקת הזכויות, עתידות להתנהל כנגדה תביעות קשות בנוגע להונאה ■ "קבוצת דולפין מנסה לצמצם את התחייבותה מ-512 מיליון שקל ל -100 מיליון שקל"

שלי אפלברג
שלי אפלברג

לאחר שאדוארדו אלשטיין הבהיר כי קבוצות הקשורות לו זכאיות להשתתף בהנפקת הזכויות העתידית המוצעות לאחר עזיבתו של מוטי בן משה, מחליט בן משה לקפוץ שוב לעין הסערה בקבוצה.

בן משה, שזה עתה פירק את השותפות הקצרה בינו לבין אלשטיין שהחלה ב-2013 לשם רכישת השליטה בקונצרן אי.די.בי, וקיבע לעצמו הפסד של כ-550 מיליון שקל בפרק זמן של פחות משנה וחצי, החליט להילחם שוב באלשטיין. בן משה מעלה טענות כנגד אלשטיין וכנגד הקבוצה בשליטתו טענות חמורות הנוגעות להונאת משקיעים.

אלשטיין ובן משה בימים טובים יותרצילום: מוטי מילרוד

ההנחות הן כי מלחמתו של בן משה איננה בגלל רצונו לחזור ולשלוט בקבוצת אי.די.בי המסובכת, אלא כי בשל רצונו לשחרר את 190 מיליון השקלים אותם הפקיד בנאמנות בידי נאמני ההסדר עו"ד חגי אולמן, ואייל גבאי.

בכתב תשובה אותו הגיש בן משה לבית המשפט בתגובה לטענות אלשטיין בדבר זכותה של קבוצת דולפין להשתתף בהצעות הרכש אמר כי "טענתה החדשה של קבוצת דולפין (קבוצתו של אדוארדו אלשטיין) כאילו דולפין או כל גוף קשור אליה רשאית להשתתף בהצעות הרכש היא טענה חסרת שחר המנוגדת להוראות הסדר הנושים ולתכלית ההתחייבות לביצוע הצעות הרכש".

לטענתו של בן משה, "מדובר בניסיון חמור להתחמק מביצוע ההתחייבות של דולפין להצעת רכש כאשר היא מנסה לצמצם את התחייבותה באופן דרסטי מ- 512 מיליון שקל ל -100 מיליון שקל".

עוד מדגיש בן משה כי הטענה החדשה של קבוצת דולפן משקפת מצג שווא לציבור. לדבריו, "הטענה עומדת בסתירה גמורה לדרך בה הציגה קבוצת דולפין את התחייביותיה לביצוע הצעות הרכש מאז הוגשה הצעת הסדר הנושים ועד היום כלפי כל הנוגעים בדבר. על בסיס מצג חד משמעי זה התנהלו ישיבות הדירקטוריון של החברה הדיווחים לציבור" .

בכתב התשובה מאשים בן משה את אלשטיין בכך כי הפך אותו גם לקורבן להונאה. "אם החזיקה קבוצת דולפין לאורך כל הדרך בעמדתה לפיה דולפין רשאית להשתתף בהצעות הרכש, הרי שאין מנוס מן הקביעה שהיא חטאה בהונאה רבתית של נושי אחזקות, של בעלי המניות מהציבור ושל כל גורם מעורב ובהם גם קבוצת אקסטרה (של בן משה) נפלה קורבן לאותה הונאה, שכן דולפין הביאה את החברה לדווח דיווחים מטעים לציבור בעלי המניות והפרה את חוקי ניירות ערך".

לשיטת בן משה "ההונאה של דולפין את אקסטרה מוצאת ביטוי בשלל מובנים. בכלל זה הליך הבמבי (הליך ההתמחרות בו רכש אלשטיין את מניות בן משה) כולו, והליך הבוררות בו התנהל, תוך שקבוצת דולפין אוחזת בטענות הפוכות לטענתה החדשה. בן משה מזהיר בכתבי בית המשפט כי "אם טענות דולפין לא יסולקו מיידית מן הדרך, יגררו קרוב לוודאי ההליכים משפטיים הנוגעים להונאה מצד דולפין משך כל התקופה. הליכים אשר עלולים לפגוע גם באקסטרה שלא באשמתה".

אלשטיין מחזיק כיום ב–441.7 מיליון מניות אי.די.בי פיתוח - מתוכן 324.3 מיליון מניות באמצעות חברת דולפין נדרלנדס ו–117.4 מיליון מניות בידי חברת איפיסה. עם רכישת 92.7 מיליון מניות של בן משה על פי החלטת הבורר, יחזיק אלשטיין ב–534.4 מיליון מניות אי.די.בי פיתוח.

צילום: אייל טואג

ההליך הנוכחי החל ביום בו פנו הנאמנים לבית משפט בבקשה לעקל את כספי התמורה בגין המניות שאמור לקבל בן משה. הנאמנים גבאי ואולמן מבקשים לקבוע שכל החברות של אלשטיין המחזיקות באי.די.בי פיתוח מחויבות בביצוע הצעות רכש, ואף לא אחת מהן יכולה להיכלל בהגדרה של בעלי מניות מקרב הציבור (וכך למכור מניות בהצעת הרכש של אלשטיין). הנאמנים רוצים למנוע מצב של העברת כספים מחברה אחת של אלשטיין (למשל מדולפין) לידי חברה אחרת (למשל לאיפיסה).

אלשטיין הגיב כי לפי הפרשנות שלו לתנאי ההסדר, לא רק שהמניות המוחזקות בידי איפיסה רשאיות להשתתף ולמכור את המניות במסגרת הצעות הרכש, אלא שגם חלק הארי של המניות המוחזקות בידי דולפין (חוץ מ–106.6 מיליון מניות שהתקבלו מיד לאחר השלמת ההסדר) יכולות להשתתף כמוכרות אף הן.

אם עמדתו של אלשטיין אכן תתקבל בבית משפט, צפוי דילול משמעותי בערך הכספי של הצעות רכש לבעלי מניות המיעוט של אי.די.בי פיתוח. במצב כזה הציבור יוכל למכור רק חלק קטן מהמניות המוחזקות על ידו במסגרת הצעות הרכש.
לפי אלשטיין, 428 מיליון מניות שמוחזקות על ידו יכולות להשתתף כמוכרות, וכך גם כל ה–128 מיליון מניות שבידי הציבור. משמעות הדבר היא שציבור בעלי המניות יוכל לצפות להיענות נמוכה משמעותית ממה שהעריך במקור - דבר שיפחית משמעותית את הערך של הצעות רכש אל מתחת למחיר הנוכחי של מניית אי.די.בי פיתוח (כשקל למניה). בתגובה להתפתחויות האחרונות נפלה ביום חמישי מניית אי.די.בי ב–5.5%.

מטעם דולפין נמסר כי "מדובר בטענות סרק שאף סותרות אמירות קודמות ורבות של אקסטרה ונציגיה כפי שיובהר בבית המשפט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker