המלצת "קנייה" לשפיר הנדסה: "שולטת במשאב טבע במחסור"

עוז לוי מאיפקס קפיטל מרקט הסביר כי העובדה שהחברה שולטת במרבית עתודות הגיר והדולמיט בישראל, מיקום המחצבות ומפעלי הבטון שלה, והסינרגיה בין תחומי הפעילות השונים - מעניקים לה יתרונות תחרותיים חשובים

ערן אזרן

כמעט שנה חלפה מאז הונפקה שפיר הנדסה, ונראה כי המשקיעים עדיין לא יכולים להיות מרוצים. שפיר, שהונפקה לפי שווי של כ–1.8 מיליארד שקל ("לפני הכסף"), איבדה בחודשיים הראשונים שלאחר ההנפקה עד 7.5% מערכה, וכמה מהמשקיעים, ובהם החתמים, נאלצו למכור סחורה במחיר הפסד.

לאחר מכן, תיקנה המניה ועלתה עד ל-22% מעל המחיר בהנפקה, אבל מאוחר יותר שוב התחלף הכיוון. אתמול נסחרה מניית שפיר במחיר של 6.3 שקלים — כ-8% מעל מחירה בהנפקה הראשונית.

הנפקת שפיר הנדסה בבורסת תל אביב. חני שטרית-בך, סמנכ"לית בכירה ומנהלת המחלקה הכלכלית, אמנון נויבך יו"ר הבורסה, יוסי ביינראט מנכ"ל הבורסה, הראל וישראל שפירא מבעלי החברה
מימין לשמאל: חני שטרית-בך, סמנכ"לית בכירה ומנהלת המחלקה הכלכלית, אמנון נויבך יו"ר הבורסה, יוסי ביינראט מנכ"ל הבורסה, הראל וישראל שפירא מבעלי החברה צילום: רודי אלמוג

למרות התנודתיות במניית שפיר — שנכנסה לבורסה כחלק מגל הנפקות של חברות הנדסה ותשתיות (קבוצת אשטרום ולאחריה קבוצת אורון) — באיפקס קפיטל מרקט מזהים פוטנציאל רב במניה. בסקירה ראשונה שפירסם לחברה, העניק האנליסט עוז לוי המלצת "קנייה" למניית שפיר במחיר יעד של 8.29 שקלים. המחיר מגלם פוטנציאל עלייה ("אפסייד") של כ-32% מעל מחירה בבורסה.

שפיר, הנמצאת בשליטת האחים הראל, ישראל, גיל וחן שפירא, פועלת בארבעה מגזרים — תעשייה, תשתיות, זיכיונות ונדל"ן. מגזר התעשייה כולל פעילות של מחצבות ומפעלי בטון ואספלט במרכז הארץ. מגזר התשתיות כולל פרויקטים, ובהם הרחבת נמל חיפה, סלילת המקטע הצפוני של כביש 6, בניית מחלף רעננה דרום וחציבת תוואי הרכבת לירושלים. מגזר הזיכיונות כולל הקמה ותפעול של הנתיב המהיר, חניון הלאום, חניון הדסה ועוד, ומגזר הנדל"ן למגורים, תחום פעילות קטן יחסית, כולל ייזום ובנייה של פרויקטים ברחבי הארץ.

עיקר פעילותה של שפיר נמצא במגזר התעשייה (מחצבי הבטון והאספלט), שאחראי לכ-63% מהרווח הגולמי. לוי הדגיש כי שפיר נהנית מ"שליטה וריכוזיות במשאב טבע במחסור" — החברה חולשת על כ–36% מעתודות הגיר והדולומיט בישראל. היתרון העיקרי של החברה בתחום הוא הקרבה של המחצבות ומפעלי הבטון לאזורי הביקוש (לחברה יש 15 מפעלי בטון ושלושה מפעלי אספלט בפריסה ארצית). מיקום המחצבות הוא נתון מרכזי לנוכח עלויות ההובלה הגבוהות של הבטון (המחיר עולה בכ-1% לכל קילומטר של הובלה), וחיי המדף הקצרים.

"המיקום בלב אזורי הביקוש והקרבה ללקוחות מקנים לחברה יתרון תחרותי עמיד, הן מבחינת עלויות ההובלה והן מבחינת המיידיות הנדרשת באספקת המוצר", הדגיש לוי. לצד קרבת המחצבות לאזורי הביקוש, יתרון נוסף שזיהה לוי בפעילות המגזרית הוא הדומיננטיות של שפיר בהפקת אגרגט, חומר בנייה המשמש בעיקר למילוי נפח, שנמצא במחסור מחריף והביקוש לו גואה.

מגזר פעילות מרכזי נוסף הוא התשתיות שאחראי לכ-33% מהרווח הגולמי. שפיר נהנית בשנים האחרונות מצמיחה משמעותית בפעילות המגזר, בעיקר על רקע הגדלת ההשקעה בתשתיות מצד המדינה בכבישים, בנמלים, במנהרות, במסילות רכבת, בפרויקט העברת בסיסי צה"ל לנגב ובהקמת תשתיות ההולכה לגז טבעי. לוי הדגיש כי לשפיר יש צבר הזמנות גבוה של כ-5.76 מיליארד שקל, וכ-25% מתקציבו (1.5 מיליארד שקל) יופנה לרכישת חומרי גלם ממגזר התעשייה — כלומר, "בתוך הבית".

נקודת חוזקה נוספת שזיהה לוי, מיוחסת לסינרגיה הפנימית המשמעותית הקיימת בין תחומי הפעילות בשפיר. לוי הדגיש כי הסינרגיה בין המחצבות ומפעלי הבטון והאספלט לשאר מגזרי הפעילות של הקבוצה "מקנה לשפיר יתרון מהותי ברמת החיסכון בעלויות התפעול וביעילות הליכי הייצור בזכות השליטה והתזמון עם חומרי הגלם של המחצבות". לפי לוי, הסינרגיה מעניקה לשפיר יתרון תחרותי מהותי להתמודדות בפרויקטים גדולים ומורכבים של תשתיות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker