דלק תחדש מהלכי הרישום בלונדון ב-2016; תגייס בישראל 300 מיליון שקל באג"ח

הקבוצה תיכננה לבצע רישום בלונדון באפריל 2015, אך המהלך לא יצא לבסוף אל הפועל, בעיקר על רקע חוסר הבהירות הרגולטורית ביחס למשק הגז בישראל והצניחה במחיר הנפט בעולם

ערן אזרן

בקבוצת דלק נערכים לחידוש המהלכים לרישום מניותיה של החברה למסחר בבורסה הראשית בלונדון (LSE) בתחילת 2016. זאת, כשנה לאחר המועד המקורי שבו תיכננה הקבוצה לבצע את הרישום – אפריל 2015.

הרישום למסחר בבורסת לונדון, שייעשה כנראה על סמך הדו"חות הכספיים של 2015, נעשה ברקע להתקדמות אישור "מתווה הגז" - נוסח הפשרה בין המדינה לחברות האנרגיה בנוגע לפיתוח משק הגז בשנים הבאות - והערכת בכירי הקבוצה, שבשליטת יצחק תשובה, כי המתווה יאושר בשבועות הראשונים של מושב החורף בכנסת.

יצחק תשובהצילום: גדעון לוין

קבוצת דלק תיכננה לבצע רישום בלונדון באפריל 2015, אך המהלך לא יצא בסופו של דבר אל הפועל, בעיקר על רקע חוסר הבהירות הרגולטורית ביחס למשק הגז בישראל והצניחה במחיר הנפט בעולם, שהפילה את שווין של חברות האנרגיה הגדולות. בנקאי ההשקעות שליוו את הקבוצה בהכנסות לרישום בלונדון בסבב הקודם היו גולדמן סאקס וסיטי בנק.

החברה, שמנוהלת ע"י אסי ברטפלד, נסחרת במדד המעו"ף (ת"א 25). מניית החברה איבדה בשנה האחרונה כ-35%, והחברה נסחרת בשפל של יותר משנתיים – שווי של 10.2 מיליארד שקל. בשלב זה עדיין לא ברור האם המהלך יכלול רק רישום למסחר או שילווה בגיוס הון. יצוין כי הקבוצה עשירה במזומנים לאחר מהלכי המימוש האחרונים שביצעה, כך שנראה שאינה נזקקת לגיוס נוסף.

בורסת לונדון היא אחד מהמוקדים העולמיים של חברות האנרגיה. רוב חברות האנרגיה הגדולות מחזיקות במטה בלונדון, בנקי השקעות הגדולים בעולם מעסיקים אנליסטים בתחום, ובורסת לונדון עורכת ימי עיון תכופים למשקיעים בענף. זאת הסיבה שדלק קידוחים ואבנר - שותפויות הגז הנמנות עם קבוצת דלק - ביצעו בשנה שעברה הנפקת אג"ח ראשונה בלונדון, בסכום של 2 מיליארד דולר.

גילויי הגז בישראל בשנים האחרונות הפכו את קבוצת דלק לקונגלומרט אנרגיה משמעותי. הקבוצה מחזיקה בדלק אנרגיה (88.2%), הפועלת בתחום הקידוחים, באמצעות שותפויות דלק קידוחים (62.6%) ואבנר (46.6%). הקבוצה מחזיקה גם ישירות בדלק קידוחים (6.63%) ובאבנר (8.88%). הנכסים העיקריים של דלק קידוחים ואבנר הם זכויות במאגרי תמר ודלית (15.6% כל אחת) וזכויות בלווייתן (23% כל אחת).

אסי ברטפלד
אסי ברטפלדצילום: עופר וקנין

בנוסף, הקבוצה מחזיקה בדלק ישראל (חברה פרטית הפועלת בתחום תחנות התדלוק), בדלק רכב (22.5%) ובחברת הביטוח הפניקס (52.3%). הקבוצה מחזיקה גם ב-50% מהון מ-IDE, הפועלת בתחום הקמה והפעלה של מתקני התפלה וב-100% מ-אי.פי.פי אשקלון, המפעילה תחנת כוח פרטית לייצור חשמל.

בימים אלה צפויה קבוצת דלק להשלים את מכירת השליטה (52%) בהפניקס לידי קבוצת פוסון הסינית (Fosun Group), שבראשות גואו גואנגצ'אנג. פוסון תשלום עבור השליטה כ-1.82 מיליארד שקל, לפי שווי של כ-3.5 מיליארד שקל - הגבוה בכ-40% ממחירה בבורסה. לפני כשלושה שבועות העביר אגף שוק ההון והביטוח במשרד האוצר בראשות דורית סלינגר לפוסון את טיוטת היתר שליטה בהפניקס – והעסקה צפויה להיסגר בקרוב.

דלק מוכרת את הפניקס כחלק מהאסטרטגיה של התמקדות בפעילות האנרגיה וחיפושי גז ונפט. לאחר השלמת העסקה, דלק צפויה להיות קבוצת אנרגיה "טהורה", כלומר ללא פעילות פיננסית משמעותית. בקבוצת דלק מקווים כי התמקדות בעסקי האנרגיה, ביחד עם הרישום בלונדון, תביא להשקעות מאסיביות במניות הקבוצה מצד קרנות השקעה המוגבלות להשקעה רק בתחום האנרגיה – ומשכך תציף ערך רב לבעלי המניות.

במקביל לבחינת רישום כפול בלונדון, בקבוצת דלק נערכים לביצוע גיוס של 300 מיליון שקל באג"ח בבורסת תל אביב באמצעות הרחבת סדרה ל"א. גיוס נועדו למחזור חוב קיים. כיום, סך החוב הפיננסי ברוטו של הקבוצה מסתכם בכ-7 מיליארד שקל, והיא ממונפת בשיעור של 48% (חוב נטו לעומת שווי נכסים). בסבב הגיוס הקודם שלפני שנתיים, חלק מהגופים המוסדיים, בהם בית ההשקעות פסגות, בחרו להחרים את ההנפקה, בשל ה"תספורת" שבוצעה בדלק נדל"ן, החברה הבת לשעבר של הקבוצה. אתמול פירסמה הקבוצה מצגת למשקיעים, כשלב מקדים לקראת ההנפקה.

במעלות אישרו מחדש דירוג A לקראת הגיוס (רמה בינונית גבוהה) עד סכום של 600 מיליון שקל. במידרוג אישרו דירוג A1 באופק "יציב". האנליסטים ניר ישראל וסיגל יששכר ממידרוג ציינו ביון היתר כי הדירוג נתמך בדומיננטיות של הקבוצה בשוק הגז הטבעי בישראל באמצעות האחזקה במאגרי תמר ולוויתן וכן בהפחתת מהותית של רמת החוב בשלוש השנים האחרונות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker