"אלטיס של פטריק דרהי צריכה להיסחר במחצית משווייה"

סטיבן לוי מקרן הגידור ion: "מאז שהונפקה, זינק שווי השוק שלה ב-21 מיליארד יורו" ■ אנדרו הורנשטיין, מנהל קרן מונרך: כדאי להשקיע באג"ח של פורטו ריקו - "היא לא בהמה עצלנית שכמו שחושבים"

אסא ששון

אלטיס, חברת האחזקות של פטריק דרהי, צריכה להיסחר במחצית משווייה - כך אמר היום סטיבן לוי, מקרן הגידור ion, בוועידת סוהן למנהלי קרנות גידור, שנערכה באולם הכנסים של הבורסה בתל אביב.

כ-300 מנהלי קרנות גידור מהארץ והעולם הגיעו לוועידה שמתקיימת לראשונה בישראל. הוועידה שמהווה מקום מפגש והחלפת דעות של בכירי מנהלי קרנות הגידור בעולם, קנתה את שמה כוועידה משמעותית בשוק ההון כאשר בשנת 2008 אמר דיויד איינהורן מגרינלייט כארבעה חודשיים לפני קריסת ליהמן ברדרס כי החברה שווה אפס וכדאי לעשות עליה שורט.

פטריק דרהיצילום: רויטרס

לאחר דברי הברכה, עלו לבמה מנהלי קרנות הגידור והציגו את תפיסת עולם בתחום ההשקעות. בניגוד לכנסים דומים בהם מנהלי ההשקעות מתמקדים בהסברים מקרו-כלכליים, כאן תיארו מנהלי הקרנות אחזקות ספציפיות ומדוע לדעתם מדובר בהשקעה שתניב רווח.

אחת הדוגמאות הבולטות לאופן בו נהגו הדוברים היא זו של סטיבן לוי מקרן הגידור ion. לוי עלה לבמה ובלי יותר מדי הקדמות אמר: "הפוזיציה שלנו היא שורט על אלטיס". אלטיס היא חברת האחזקות של פטריק דרהי, בעל השליטה ב-HOT הישראלית. אלטיס מתמחה במיזוגים ורכישות בתחום התקשורת בעיקר בתחום הטלוויזיה בכבלים.

לוי הסביר כי "מאז שהונפקה, זינק שווי השוק שלה ב-21 מיליארד יורו. המשקיעים חשבו שיש לה מגע קסם. אבל את הרכישות שלה היא מבצעת באמצעות חוב. בפועל, החברה פחות מוצלחת ממה שחושבים. HOT -  האחזקה העיקרית שלהם - מציגה דו"חות חלשים. הם הציגו EBITDA (רווח לפני הוצאות מימון, מסים, פחת והפחתות) הנמוכה ב-500 bp (נקודות בסיס - basis point) ממה שמדווח באלטיס.

"בנוסף, אלטיס צופה כי תצליח להגדיל את חלקה בשוק הכבלים בארה"ב לרמה של 48% אבל מדובר בתפיסה אופטימית מדי שאינה תואמת את שוק הטלוויזיות בכבלים של ארה"ב. כך שהרכישה האחרונה לא ממש מוצדקת. לדעתנו, היא צריכה להיסחר בדיסקאונט מבזק ולא בפרמיה כפי שהיא נסחרת עכשיו. להערכתנו, היא צריכה להיסחר במחצית משווייה".

גם מנהל ההשקעות הראשי של קרנות גם (Gam), ג'ף מקנמרה, נקט בגישה דומה. מקנמרה אמר כי "זו תקופה קשה להיות מושקע בשווקים מתעוררים, בעיקר בתחום המטבעות. בשנה שעברה הטרייד המועדף היה שורט על קולומביה ורוסיה. הבעיה שמעסיקה כיום את שוקי העולם היא הריבית וזה מה שהוביל את השווקים מתעוררים לרדת מגדולתם". המשמעות: מקנמרה סבור שהם כבר לא אטרקטיביים יותר להשקעה.

סטיבן לוי וג'ונתן האף בוועידת סוהן למנהלי קרנות גידור צילום: קובי קנטור

לדבריו, "סין גדלה בצורה מדהימה אבל הגיע לשל מצב בועה. יצואניות הסחורות הן אלו אשר נפגעו קשה והן מנוע הצמיחה של המדינות המתפתחות. הגישה שלנו דומה לגישת כלבי הדאו. מה שנפל הכי חזק בשנה מסוימת הוא זה שינתר בצורה חזקה בשנה שלאחר מכן".

"אז מה הם ההשקעות המועדפות עלינו? ובכן אנחנו משקיעים בריאל הברזילאי בגלל התשואה הגבוה ומפני שיש כלפיו סנטימנט שלילי; בפזו המקסיקאי - כי שחטו את המחיר שלו והוא מטבע שלא קשור למדינות שהן יצואניות של סחורות ולכן לא מועמד להיות מותקף; הרופי האינדונזי -  בעיקר בגלל הבנק המרכזי שהוא אגרסיבי מאד; והפזו הקולומביאני - בגלל בנק מרכזי אגרסיבי ומכיוון שמכרו אותו יותר מיד".

מנגד, מציין מקנמרה מה הם המטבעות שמהם הוא מתרחק: "הלירה הטורקית היא השקעה שצריך להתרחק ממנה שכן היא משופעות בבעיות מבית; רינגט המלזי - עוד מטבע שמומלץ להתרחק ממנו כי הבנק המרכזי לא מספיק חזק והכלכלה ממונפת; והסול הפרואני - חוב עתק והבנק המרכזי ביזבז מלא כסף".

למה להשקיע באג"ח פורטו ריקו? "היא לא בהמה עצלנית שכמו שחושבים"

פורטו ריקוצילום: אי–פי

שוק מעניין נוסף שחשף אנדרו הורנשטיין, מנהל קרן מונרך להשקעות אלטרנטיביות, הוא פורטו ריקו. "רבים חושבים על פורטו ריקו כעל בהמה עצלנית ענקית אבל מדובר במדינה עם הרבה מאד רכיבים אשר צריך לנתח כל רכיב באופן פרטני ויחודי. האג"ח של פורטו ריקו מוגנת על ידי מגילת העצמאות שלה. יש הרבה מאד אג"ח כאלה שזמינים לרכישה. הם נקראים go bands ויש כל מיני מסים שנועדו להבטיח את התשלום לאג"ח. יש עוד אג"ח מעניין -  קופינה (cofina) -  הם יבטיחו אג"ח אלו באמצעות הקצאה של הכנסות מאוצרות הטבע"

אולם אחת הבעיות שעמם מתמודדת פורטו ריקו היא פוליטית, בעיקר מצד "האם הגדולה", ארה"ב. הורנשטיין לא מוטרד ומסביר: "הממשלה אומרת שאנחנו עניים וצריכים לעשות רייפיינס. אבל השאלה היא האם הם יעשו זאת לאג"ח של ה-go . לדעתי, הם לא יעשו את זה כי זה מוגן בחוקה של פורטו ריקו. אז אין גם רצון פוליטי לכך למרות מה שהם אומרים. בתקופה שבה כולם רעבים לתשואה - האג"ח שלהם נותן תשואה כפולה מזה של מדינת שיקגו, ניו יורק או אילינוי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker