סכיני האינתיפאדה עלולים לחתוך בביצועי חברות התיירות והאופנה

באל על חוששים מירידה חדה בתיירות הנכנסת, בקניונים מודאגים מירידה בתנועת הקונים, ובחברות האופנה עדיין זוכרים את הפגיעה הקשה בתוצאות עקב מבצע "צוק איתן". האווירה הקשה ברחובות ישראל מתחילה לחלחל גם לבורסה של תל אביב

יורם גביזון

"חברות הביטוח מסרבות לבטח יושבי ראש של חברות זרות שמגיעים לישראל" - כך אמר אתמול דורון כהן, יו"ר ומנכ"ל חברת המידע העסקי דן אנד ברדסטריט, בכנס שנערך שלשום בתל אביב. בתשובה לשאלה בנוגע להשפעת המצב הביטחוני על הכלכלה ושוק ההון, העריך כהן כי עמדה זו של חברות הביטוח תשפיע לרעה על עסקים וחברות בישראל.

אל על היא מהחברות הבולטות בבורסה שחשופה לשינויים לרעה עקב המצב הביטחוני. מניית אל על מושפעת בשבועות האחרונים משני גורמים — המצב הביטחוני ומחיר הנפט. המסחר אתמול ממחיש את ההשפעות המנוגדות. אל על פתחה אתמול את יום המסחר בעלייה של 3.8% בתגובה לירידה במחיר הנפט הגולמי ב-5% במסחר שלשום (כל שינוי של סנט אחד במחיר גלון דלק סילוני למשך שנה מעלה או מוריד את הוצאות התפעול של החברה ב-2.4 מיליון דולר).

ואולם לאחר הפיגועים הקשים בירושלים ועלייה של 1.2% במחיר הנפט הגולמי, שינתה המניה כיוון — מניית אל על עברה לירידה של 4.5% והשלימה ירידה של 19.3% בחמשת ימי המסחר האחרונים. נראה כי ההידרדרות במצב הביטחוני — שבאה לידי ביטוי בטרור של בודדים ובמספר מקרי דקירה בערי תיירות מובהקות, כמו ירושלים ותל אביב — היתה הגורם לנפילת המניה, שכן מחיר הדלק ירד ב–3% בימים אלה.

הזיכרון של השפעת האירועים הביטחוניים על תוצאותיה הכספיות של אל על טרי יחסית. אל על סבלה מירידה מצטברת של 70 מיליון דולר בהכנסותיה ברבעון השלישי והרביעי של 2014 בעקבות מבצע "צוק איתן" שנמשך 50 יום בחודשים יולי־אוגוסט 2014. המבצע גרם לירידה של 25% בתנועת התיירות הנכנסת לישראל ברבעון השלישי ו-16% ברבעון הרביעי ולירידה בתפוסה במטוסי החברה.

צילום: ניר קידר

אל על ניסתה לשפר את התפוסה במטוסיה באמצעות הפחתת מחירים, וכתוצאה מכך ירדה התשואה לנוסע — כלומר, המחיר הממוצע לכל ק"מ של הטסת נוסע.

הפגיעה של "צוק איתן" באל על היתה קשה בשל עיתוי המבצע — יולי אוגוסט הם חודשי השיא בפעילות החברה. בעת המבצע נורו טילים באופן רציף למרכז הארץ, כולל פעם אחת לאזור נמל התעופה בן גוריון — אירוע שהביא לאיסור חסר תקדים של הטיסות לישראל על ידי רשות התעופה האמריקאית ולביטול של עשרות טיסות לישראל על ידי חברות אירופיות.

המצב הביטחוני הנוכחי אינו דומה וגם העיתוי פחות גרוע מבחינת אל על — גם אם האינתיפאדה תימשך חודשים רבים — מכיוון שהרבעון הרביעי והרבעון הראשון של השנה נחשבים חלשים יחסית בפעילות אל על ומניבים 23%–24% ו-20%–21% מהכנסותיה, בהתאמה. יתרה מזו, אל על מסוגלת לספוג ירידה בתפוסה ובהכנסות ביתר קלות, מכיוון שרמת מחיר הדלק הסילוני הנוכחית נמוכה באופן משמעותי מהרמה ששררה בתחילת הרבעון השלישי של 2014, כאשר החל מבצע "צוק איתן".

תיקון תחזית 
במלונות דן

חברות נוספות שעלולות לחוות ירידה בתוצאותיהן הכספיות כתוצאה מהמכה הצפויה לתיירות הנכנסת הן ישרוטל ומלונות דן; עם זאת, עקב הסחירות העלובה של מניותיהן, לא ניכרת השפעה מהותית. מחזור המסחר היומי הממוצע במניית ישרוטל ב-90 ימי המסחר האחרונים היה 1,172 שקל, ומחזור המסחר היומי הממוצע במניית מלונות דן — חברה ששווי השוק שלה מגיע ל–2.2 מיליארד שקל — היה 7,364 שקל.

מלונות דן הפיקה 39% מהכנסותיה ב-2014 מארבעה מלונות שהפעילה בירושלים בתפוסה ממוצעת של 62%; מלונות אלה הניבו 38% מהרווח התפעולי התזרימי של החברה. ניתן להעריך כי רמת התפוסה הממוצעת במלונותיה של החברה בירושלים תרד, וכך גם הכנסותיה וה–EBITDA.

קניון עזריאלי בתל אביב. החלל המאובטח מספק תחושת ביטחוןצילום: ניר קידר

סמנכ"ל השיווק של מלונות דן, רפי בארי, אמר כי רמת התפוסה הנוכחית של המלונות בירושלים (75%–78%) גבוהה מרמתם בתקופה המקבילה ב-2014. ואולם, לדבריו, אלמלא האירועים הביטחוניים שגורמים לכך שמספר ההזמנות החדשות קטן ממספר הביטולים, התפוסה היתה יכולה להיות גבוהה מ-80%.

"אני מניח שהמצב יבוא לידי ביטוי בנובמבר ובדצמבר, לקראת חופשת חג המולד והשנה האזרחית החדשה, מכיוון שלמזמינים יש עדיין שהות לקבל החלטה אם התנאים מתאימים לנסוע לישראל", אמר בארי. לדבריו, השפעת המצב הביטחוני נמוכה יותר ברבעוני החורף, כמו הרבעון הראשון, מכיוון שהתפוסה הממוצעת בו במלונות הרשת נמצאת ברמה נמוכה יחסית של 52%–55%.

בארי ציין כי פגיעה בתפוסה ובהכנסות ברבעון החורף ניתנת לפיצוי בחודשי הקיץ, בניגוד למצב ב"צוק איתן" שבו המבצע חל בחודשי השיא של הפעילות. לדבריו, החברה תחל בקרוב בדיונים על תקציב 2016. "הערכנו קודם לכן שב-2016 נחזור לרמות השיא של 2013, אבל עתה נצטרך לעשות תיקון של התחזית, מכיוון שהאירועים יגרמו לירידה בהזמנות של קבוצות ולהאטה בקצב הגידול", הוסיף בארי.

תנועת הקונים במרכזי הקניות מצטמצמת

הפגיעה הקשה בתחושת הביטחון האישי עלולה לפגוע גם בתנועה בקניונים ובמרכזי הקניות הפתוחים ובפדיונותיהם. שלוש החברות הבורסאיות הבולטות בתחום זה הן עזריאלי שמפעילה 14 מרכזי קניות בשטח של 267 אלף מ"ר, מליסרון שמפעילה 21 קניונים ומרכזי קניות בשטח כולל של 487 אלף מ"ר, וחברת ביג.

מנכ"ל ביג ובעל 5.5% ממניותיה, איתן בר זאב, סבור כי קשה להעריך בשלב זה את ההשפעה הכוללת של המצב הביטחוני על הפעילות בקניונים ובמרכזי הקניות, מכיוון שמוקדי החיכוך אינם מפוזרים באופן שווה. עם זאת, לדבריו, במרכזי הקניות של החברה באזורים מעורבים, כמו נצרת, חלה ירידה של 25% בשבת האחרונה בהשוואה לשבת הקודמת — חלקה נובע מהירידה העונתית בביקוש לאחר החג, ו-10%-15% ממנה נובעים מהשפעת האירועים הביטחוניים.

בר זאב מזכיר כי 40% מנכסי החברה הממוקמים בארה"ב ושיעור מעט נמוך יותר מהכנסותיה מהם נובעים מהפעילות בארה"ב. חברות הנדל"ן המניב כמו ביג אינן נפגעות ישירות מהמצב, מכיוון שרק 2%–3% מהכנסותיהן נובעים משכר דירה שקשור לרמת הפדיון של השוכרים; במליסרון פחות מ-5% מההכנסות קשורות לפדיון, ובעזריאלי הכנסות אלה זניחות.

הבעיה המיידית, שנוצרת כתוצאה מהירידה בתנועה ובפדיונות, היא של השוכרים, כמו חברות אופנה ומזון מהיר. הדו"ח התקופתי של חברת עזריאלי מגלה שהיחס בין הפדיון הממוצע למ"ר לבין דמי השכירות הממוצעים ששילמו השוכרים בקניון מלחה היה 12% ב-2014 ו-11% ב-2013; יחס זה — שמגדיר את העומס שמטילה הוצאה קבועה חשובה זו על השוכרים — עלול להשתנות לרעה בעיר כמו ירושלים, אם הפדיונות ירדו בעשרות רבות של אחוזים. "ברור שאם המצב יימשך, ונראה את השוכרים כורעים תחת הנטל, נתחלק איתם בעומס כפי שהיה בצוק איתן", אמר בר זאב.

בר זאב דוחה את ההערכות שלפיהן, מרכזי קניות פתוחים, כמו אלה שמפעילה ביג, ייפגעו יותר עקב רמת אבטחה נמוכה יותר, לכאורה. לדבריו, גם ביג מעסיקה אנשי אבטחי וצוותי סיור. בר זאב סבור כי דווקא הקניונים ייפגעו יותר, מכיוון שבקניונים נמכרים יותר מוצרי מותרות, בעוד בפאואר סנטר נמכרים מוצרים בסיסיים יותר שהצרכן חייב לרכוש.

קשה לאמוד את השפעת מבצע "צוק איתן" על מכירותיהן של חברות האופנה קסטרו ופוקס כאינדיקציה לצפוי להן באינתיפאדה הנוכחית, מכיוון ששתי החברות עסקו ברבעון השלישי של 2014 בפתיחה מואצת של חנויות חדשות. עם זאת, פוקס, למשל, ספגה ירידה של 87% ברווח התפעולי ברבעון השלישי של 2014 — ל–2.5 מיליון שקל, שהם 1% מהמחזור; הירידה הוסברה בהשפעת הגידול בהוצאות הקבועות כתוצאה מפתיחת חנויות חדשות והשפעת "צוק איתן" על המכירות. נראה, אם כן, כי התמשכות האירועים הביטחוניים עלולה להשפיע בצורה דומה על הרבעון הרביעי של 2015.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker