הגיע הזמן להחליף את 
רואי החשבון של לאומי

בישראל אין רשות לפיקוח על רוה"ח ■ לו היתה כזו, ייתכן שיכלה לבחון בצורה מעמיקה יותר את המחדל של לאומי וחלקם של רואי החשבון

אסא ששון

שלשום פירסמה הוועדה הבלתי־תלויה לבחינת העלמות המס של בנק לאומי עבור לקוחות אמריקאים את המלצותיה. בדו"ח ממליצה הוועדה כי בכירי לאומי לשעבר — גליה מאור, איתן רף וצבי איצקוביץ' — ישיבו לבנק בונוסים בסכום כולל של 5.1 מיליון שקל. נוסף על כך, קיבל הבנק החזר של כ–300 מיליון שקל מחברת הביטוח שלו, כך שבסופו של דבר הבנק מסכם את הפרשייה עם נזק של מיליארד שקל ששילם לשלטונות המס של ארה"ב.

אחד משומרי הסף שאמור למנוע מחדלים כאלה הוא רואה החשבון של הבנק. ללאומי יש שני משרדים של רואי חשבון. הראשון והדומיננטי בהם הוא סומך חייקין (KPMG). המשרד שהוקם בידי אביו של גד סומך, משמש משרד רואה חשבון המבקר של לאומי כבר 52 שנה. המשרד השני הוא קוסט פורר גבאי את קסירר (Ernst & Young). ב–2014 שילם לאומי לצמד המשרדים 42 מיליון שקל.

הוועדה נדרשה לסוגיה וכתבה: "בפני הוועדה לא הובאו ראיות מספקות לכך שרואי החשבון נקטו בדיקות עצמאיות בעקבות הפרסומים אודות פרשת UBS. אילו נעשו בדיקות כאלו, הן היו עשויות לאפשר לרואי החשבון להזהיר את הבנק בזמן אמת מפני המעשים שבגינם נתבע". היות שתפקידו של רואה החשבון, הוא לא רק לערוך את הדו"חות הכספיים של הבנק, אלא, בין השאר, גם להרים דגל אדום בפני ההנהלה כשפעולות מסוימות עלולות לפגוע בכלל בעלי העניין בחברה. בעלי המניות מצפים ממנו שישמש כשומר סף עבורם.

הגוף שממנה את רואי החשבון הוא האסיפה הכללית של בעלי המניות. כלומר, בעלי המניות הם המעסיק של רואי החשבון. לפיכך, הנאמנות של רואי החשבון אמורה להיות נתונה לבעלי המניות. הם אמורים לפקח על הנהלת החברה, ולוודא כי היא פועלת למען האינטרס של כלל בעלי המניות.

ואולם, בפועל זה אינו המצב. נאמנות רואי החשבון מקבלת הטיה. הם כבר אינם נאמנים לכלל בעלי המניות, אלא לבעל הכוח, למי שהמלצתו תביא לבחירתם באסיפה הכללית. כשיש בעל שליטה אז הם נאמנים לבעל השליטה, או במקרה של בנק לאומי — להנהלת החברה.

חלק מכך נובע מהשינויים שחלו במשרדים של ראיית החשבון. בעבר הם היו רק משרד רואי חשבון מבקר. כזה שמבצע ביקורת. ואולם, עם השנים הם גילו כי יש ענף פעילות נוסף, רווחי בהרבה: ענף הייעוץ העסקי. עד מהרה פרחו העסקים, וחלקה של הביקורת בהכנסות המשרדים הלך וירד. המשרדים של ראיית החשבון טוענים כי אין בעיה שהם יהיו גם היועצים וגם המבקרים. האומנם?

במשך שנים היה גד סומך אחד האנשים המקורבים ביותר למאור, לשעבר מנכ"לית לאומי. בתור כזה הוא לחש לא פעם על אוזנה בעניינים עסקיים שונים. המנכ"לית הנוכחית של לאומי, רקפת רוסק עמינח, גדלה במשרד סומך חייקין, ונחשבת מקורבת מאוד לגד סומך. לתפקיד של ראש החטיבה העסקית בבנק היא הגיעה היישר מתפקיד מנכ"לית משרד רואי החשבון, סומך חייקין.

למרבה הצער, בישראל אין כיום רשות לפיקוח על רואי החשבון. לו היתה כזו, ייתכן שהיתה יכולה לבחון בצורה מעמיקה יותר את המחדל של לאומי ואת חלקם של רואי החשבון בו. הוועדה ציינה כי לא ירדה לעומקם של הדברים בגלל קוצר זמן.

אילו להנהלת לאומי היה אומץ, הם היו דורשים להחליף לאלתר את צמד משרדי רואי החשבון. ואולם, ניתן להניח כי הקרבה הגדולה וההיסטוריה הארוכה תגלגל את הכדור לאסיפה הכללית של בעלי המניות, שתתקיים באוגוסט 2016. אז אמורה האסיפה של לאומי לשוב ולהצביע על העסקת של צמד המשרדים. מי שאמורים להביא את המועמדים להצבעה הם חברי הנהלת לאומי ודירקטוריון הבנק.

מעניין יהיה לראות כמה משקל תייחס הנהלת הבנק לחלקם של רואי החשבון במחדל העלמות המס, או שמא יחסי הקרבה בין רוסק עמינח לסומך יכריעו את הכף ויגרמו לכך שמשרד סומך יכהן כרואה החשבון של לאומי גם בשנה ה–53.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker