המדדים יורדים, אבל בבורסה רגועים: "כמשקיעים, לא היינו נכנסים לפאניקה"

רק אתמול נתן גל הטרור הנוכחי את אותותיו בבורסה, אבל בעשור האחרון מבצעים צבאיים ואירועים ביטחוניים לא השפיעו על הבורסה באופן משמעותי ■ מנהלי השקעות: "ההשפעה תהיה רק במקרה של אירוע שיימשך יותר מכמה שבועות"

גל הפיגועים הנוכחי התחיל לפני כשבוע, אך המצב הביטחוני הרגיש הגיע לבורסה רק אתמול. המסחר בבורסה בתל אביב התחיל בירידות קלות, אך לאחר הפיגועים ברעננה ובירושלים החריפו הירידות - והמדדים המובילים ננעלו בירידות של עד 1.6%.

עם זאת, גם באירופה נרשמו ירידות, וגם לכך היתה השפעה משמעותית על הבורסה. מה שכן הושפע באופן ניכר היה המסחר במטבע החוץ. לאחר כמה ימים שבהם השקל התחזק, אתמול נחלש השקל מול שני המטבעות המובילים, הדולר והיורו, ב–0.8% כל אחד.

במבצע הצבאי האחרון, צוק איתן, שנערך בקיץ 2014, טיפסה הבורסה ב–1.6% בששת השבועות של המבצע. הבורסה לא רשמה באותם ימים ירידה משמעותית או חוותה מומנטום שלילי, ונראה כי המשקיעים לא התרגשו מהמצב הביטחוני. על פניו, נראה כי יש בכך סתירה, מכיוון שהבורסה אמורה לשקף את מצבה של הכלכלה המקומית, וכן את מצבן של החברות הנסחרות בה. כשתחושת הביטחון של האזרחים נפגעת, הם מסתובבים פחות ברחובות, והעסקים שנשארים ריקים נפגעים. ירידה חדה בצריכה אף עלולה להביא למיתון בכלכלה. כמו כן, נפגעות חברות ציבוריות, למשל קמעונאיות או חברות תעופה ובתי מלון. הדבר בא לידי ביטוי בדו"חות הכספיים של החברות, אבל לא תמיד בא לידי ביטוי במדדים המובילים.

"השאלה היא עוצמת הפגיעה במרקם החיים, כמות האוכלוסייה שנפגעת ומשך הזמן של המצב הביטחוני הרגיש", אומרת איילת ניר, כלכלנית ראשית של בית ההשקעות יצירות. "במבצע צוק איתן רוב הציבור הרגיש שיש לו תחושת ביטחון, בין השאר הודות לכיפת ברזל. אינתיפאדה זה סיפור אחר - גלישה לאינתיפאדה שלישית תפגע בפעילות הכלכלית לטווח זמן ארוך, מכיוון שאנשים ממעטים לצאת מהבית".

ניר ציינה גם כי אנחנו נמצאים בנקודת זמן של אי־ודאות כלכלית בעולם. לדבריה, "יש סימני שאלה על ההשפעה של ההאטה בפעילות העולמית על הכלכלה בארה"ב, דבר שגם ישפיע עלינו. בתוך כל סימני השאלה נכנס גם האלמנט הביטחוני".

זירת הפיגוע בארמון הנציב בירושלים, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

"הבורסה כבר לא מגיבה לפיגועים"

אתמול, לאחר הפיגועים ברעננה ובזמן שהבורסה עוד נסחרה בירידות מתונות, אמר עידן אזולאי, מנהל השקעות ראשי של בית ההשקעות אפסילון, כי "הבורסה הישראלית כבר לא מגיבה לפיגועים. אנחנו רואים יום־יומיים של ירידות והשוק מתקן את עצמו".

לגבי מצב הבורסה בתקופת האינתיפאדה השנייה אמר אזולאי כי "אמנם היו ירידות לאורך זמן, אבל צריך להתחשב במצב המשק באותה העת. אין ספק שכיום ישראל מגיעה הרבה יותר חזקה לתקופה מאשר בתחילת שנות ה–2000".

דברים דומים אמר גם ג'רי קוטישטנו, מנהל השקעות בכיר בבית ההשקעות אי.בי.אי. לדבריו, "כיום הגירעון נמוך יותר בהשוואה לתקופת האינתיפאדה השנייה, וגם יתרות המט"ח גבוהות יותר. ישראל יכולה לספוג זעזועים מהסוג הזה". לגבי הירידות אתמול אמר קוטישטנו כי "השוק הושפע גם מהירידות בעולם, וההשפעה המיידית היתה בעיקר היחלשות השקל. רמת הבהלה בשוק נמוכה מאוד, והמצב הביטחוני עדיין לא ממש מחלחל. רק משהו שיימשך כמה שבועות ישפיע על הצריכה של האזרח הישראלי, וגם אז זה ישפיע באופן זמני. למשל, אנשים יחזרו לקנות דירות ומכוניות, ולכן הצריכה לא נפגעת מהר כל כך".

"השווקים מגלמים הערכות שזה לא אירוע ארוך טווח. אם יחשבו שהולך להיות אירוע ארוך, אז ניתן יהיה לראות השפעה בגלל הפגיעה האפשרית בצמיחה", אמר רונן מטמון, מנהל השקעות ראשי של אקסלנס גמל ופנסיה, שסבור כי הירידות אתמול הן תוצאה של הירידות באירופה. מטמון ציין כי הוא מופתע מהתחזקות השקל בימים האחרונים, עד אתמול, ומעריך כי זה קשור לפעילות של ספקולנטים.

"להגדיל את 
החשיפה לחו"ל"

אתמול בצהריים, לאחר כמה פיגועים במהלך היום, האווירה באחד מחדרי המסחר של בנק ירושלים היתה שקטה, והעובדים נראו משועממים מול מסכי המחשב. "השקט הוא לא סימן טוב. בימים טובים של הבורסה גועש מאוד כאן. אבל אם יש שקט, סימן שהבורסה לא במצב טוב ויש ירידות", אמר מאיר סלייטר, מנהל מחלקת המחקר של הבנק.

כששאלנו את הסוחרים מה מצב המסחר, השיב אחד מהם: "יש ירידות חדות, אנשים כנראה התחילו להגיב לפיגועים. אמנם המחזורים דלים מאוד, אך בניגוד לאתמול (שלשום), היום כבר רואים פאניקה. אנחנו לא מקבלים הרבה טלפונים". לדברי אלון גלזר, מנהל מחלקת המחקר וסמנכ"ל בלידר שוקי הון, הבנקים ירדו בחדות בגלל הפיגועים, כי "הבנקים הם המראה של הכלכלה הישראלית. כשיש חשש לפגיעה בכלכלה, כמו חשש לפחות קניות, הבנקים הם הראשונים להיפגע".

"בתור משקיע לא הייתי נכנס לפאניקה", אמר אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות מיטב דש. "משקיעים צריכים להיות ערוכים לכך מראש, ושהתיק שלהם יהיה עם חשיפה גדולה לחו"ל שתספק להם הגנה, כי אי־אפשר לדעת מתי יהיו אירועים ביטחוניים נוספים", הוסיף. "עם זאת, מאז מלחמת לבנון השנייה אירועים ביטחוניים לא השפיעו על הבורסה. כדי שתהיה פגיעה משמעותית בכלכלה לא מספיקה פגיעה רק בצריכה הפרטית, אלא צריכים הצטברות של נתונים שליליים".

"בסופו של דבר צריך לזכור כי ראינו גידול בהשקעות של הגופים המוסדיים בחו"ל, ולכן הגופים האלה פחות חשופים לאירועים מקומיים", אומרת ניר. לדברי קוטישטנו, "צריך לשים לב להרכב המדדים - 40% ממדד ת"א 25 לא קשורים לשוק הישראלי, למשל, טבע, פריגו ונייס, והן פחות מושפעות מירידה בצריכה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker