מניית קבוצת דלק בשפל - ותשובה מחדש את הקשר עם שוק ההון; "מתווה הגז יאושר בשבועות הקרובים"

מנהלי קבוצת דלק נפגשו היום עם שורה של מנהלי השקעות מוסדיים ואנליסטים ■ קבוצת דלק במצגת למשקיעים: "משא ומתן מתקדם לחתימת החוזה עם יוניון פנוסה"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

מניית קבוצת דלק איבדה בשנה האחרונה כ-35%, ושווי החברה צלל לשפל של יותר משנתיים – 10.2 מיליון שקל. הצלילה במניה נבעה, בין היתר, מהקושי לאשר את , נוסח הפשרה בין המדינה לחברות האנרגיה בנוגע לפיתוח המאגרים בשנים הבאות, ומהירידה המתמשכת במחירי האנרגיה בעולם. ברקע לשפל במניה, בעל השליטה, יצחק תשובה, נפגש היום (ג') עם שורה של מנהלי השקעות בגופים מוסדיים ואנליסטים, או כפי שהגדיר זאת גורם בענף – "חזר לחדש את הקשר עם שוק ההון".

הפגישה נערכה במשרדי לידר שוקי הון, ובה נכחו גדעון תדמור, יו"ר שותפות דלק קידוחים ומנכ"ל שותפות אבנר ויוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים. מקורות שנכחו בפגישה סיפרו שהקבוצה "שידרה המון אופטימיות" והעריכה שמתווה הגז יאושר כבר בשבועות הראשונים של מושב החורף בכנסת. "מנהלי דלק הדגישו שהאסטרטגיה לפיתוח לווייתן לא השתנתה, כך שהם עדיין רואים במצרים כשוק היצוא המרכזי. הם גם אמרו שישנם מגעים לא רשמיים עם גורמים בטורקיה", סיפר אחד המקורות.

יצחק תשובהצילום: דודו בכר

במקביל, קבוצת דלק ושותפתה למאגר לווייתן, רציו, פירסמו מצגת למשקיעים, פעולה שבדרך כלל מהווה צעד מקדים לגיוס הון קרוב. בדלק הדגישו כי לפי שעה לא מתוכנן גיוס נוסף - לפחות עד למועד החתימה על הסכמים מחייבים בלווייתן. במצגת נכתב כי יצוא הגז מתמר לשני המפעלים הירדניים הסמוכים לים המלח, אראב פוטאש וג'ורדניאן ברומיין, צפוי להתחיל במחצית השנייה של 2016, כשהרוכשים "הביעו רצון להגדלת הכמות החוזית".

בנוסף, שתי השותפויות העריכו שהן צפויות לחתום על הסכם יצוא מחייב של גז מתמר לחברת החשמל הירדנית כבר ב"חודשים הקרובים". חברת החשמל אמורה לרכוש גז ממאגר לווייתן במועד השלמת פיתוחו. ואולם, החברה מעוניינת לרכוש כמות גז קטנה מתמר עד לפני פיתוח לווייתן, עם השלמת חיבור תשתית ההולכה הארצית של נתג"ז לירדן (לפי הערכות, תחילת 2016).

לצד היצוא לירדן, דלק קידוחים ואבנר ציינו כי הן ב"מו"מ מתקדם" עם יוניון פנוסה הספרדית לרכישת גז מתמר. יוניון מעוניינת להנזיל (LNG) את הגז מתמר על אדמת מצרים ולייצאו באניות ליעדים רחוקים. גורם שנכח בפגישה במצגת של דלק קידוחים ואבנר ציין שלפי הערכת השותפויות, "הסכם היצוא ליוניון פנוסה ייחתם במהרה לאחר אישור מתווה הגז". לפי המצגת, גם אספקת הגז לחברת דולפינוס המצרית "צפויה להתחיל בחודשים הקרובים".

בנוסף לפיתוח תמר ולחוזי היצוא ממנו, דלק קידוחים ואבנר סקרו את השפעת גילוי מרבץ הגז הענקי Zohr במצרים, על סיכויי היצוא מלווייתן. גילוי המרבץ העלה חשש כי הסכמם העקרונות עליו חתמו השותפות בלווייתן עם בריטיש גז, המחזיקה במתקן הנזלה במצרים, לא יצא אל הפועל. במצגת טענו השותפויות כי "Zohr צפוי לספק חלק מהביקוש המקומי של מצרים - אך לא את כולו", ולכן לא צפוי השפעה על החוזה העתידי של לווייתן. ביחס לשלב השני של פיתוח המאגר, שתי השותפויות חזרו על האופציות הקיימות: ייצוא לטורקיה או הנזלה באמצעות מתקן צף (FLNG). מימושן של שתי האופציות עדיין לא ברור, לאור הצניחה במחירי הגז בעולם והיחסים הגיאופוליטיים במזרח התיכון.

בסוף המצגת ישנה התייחסות גם לקידוח הנפט במאגר לווייתן, שאמור היה להתבצע במהלך 2015. הירידה במחיר הנפט בשנה האחרונה הביאה לביטול של פרויקטים גדולים בעולם ובמקביל הפחיתה את עלויות ציוד הקידוחים. השותפויות ציינו כי מצב השוק החדש "פותח חלון הזדמנויות מבחינת עלויות הקידוח והפיתוח". עלות קידוח הנפט בלווייתן הוערכה בעבר ביותר מ-200 מיליון דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker