הכל מסתדר 
לשאול אלוביץ'

מאז נכנס נתניהו למשרד התקשורת, הוסיפה בזק לשווייה כ-3.5 מיליארד שקל, בשעה שסלקום ופרטנר הוסיפו כמיליארד שקל כל אחת

אמיר טייג

שאול אלוביץ' מסודר. בזק תחלק בסוף החודש דיווידנד בסך 933 מיליון שקל - 286 מיליון שקל יוזרמו לבי־קום, החברה שבאמצעותה אלוביץ' שולט בבזק. בי־קום עצמה חזרה לחלק דיווידנדים לאחר שנתיים של יובש ושילמה בתוך שלושה חודשים שתי מנות של מזומנים לאינטרנט זהב וליתר בעלי מניותיה.

במקביל, בזק משלימה בימים אלה גיוס חוב של 800 מיליון שקל, שמטרתו - לממן את הדיווידנד העצום שתחלק בסוף החודש. הכסף אמנם חזר לזרום במעלה פירמידת המימון, אבל נראה כי הדבר החשוב ביותר לבעל השליטה הוא שווי הנכס. בשבוע שעבר הגיעה מניית בזק לשווי שיא מתואם דיווידנד, וחברת התקשורת הגדולה בישראל נסחרת כיום לפי שווי של 21.6 מיליארד שקל - פי־ארבעה מהשווי של שתי מתחרותיה העיקריות, סלקום ופרטנר גם יחד.

שאול אלוביץ'
שאול אלוביץ צילום: אייל טואג

דברים טובים קרו לבזק מאז החליף ראש הממשלה, בנימין נתניהו, את גלעד ארדן בתפקיד שר התקשורת והדיח באגרסיביות את המנכ"ל הקודם, אבי ברגר. בימים אלה אין במשרד התקשורת שר ומנכ"ל שחייבים להתהדר בעשייה צרכנית, ולפיכך הלחץ על בזק ירד באופן משמעותי.

לפני שלושה ימים הגיע לסיומו הקרב הגדול ביותר שנוהל בין בזק למשרד התקשורת - הקרב שבגינו, ככל הנראה, הפסיד ברגר את משרתו. בזק משכה את הבג"ץ נגד משרד התקשורת, וזה הסכים לבצע שימוע נוסף בנוגע לשילוב שירותי הטלפוניה המסורתיים ברפורמת השוק הסיטוני. אמנם אין מדובר בניצחון מהדהד, אבל בזק קיבלה את מבוקשה - היישום המלא של הרפורמה נדחה עד לשינוי השליטה במשרד התקשורת וסילוק ברגר, ועתה תנאי הרפורמה החדשים עשויים להיות טובים יותר עבורה.

המשקיעים של בזק מבינים כי הסיכון שמגלם משרד התקשורת מבחינתם, ירד באופן משמעותי. המנכ"ל הנוכחי שלמה פילבר אמנם ינסה לקדם את התחרות בתחומי הליבה של בזק - כלומר, בתחום הקווי - אבל יעשה זאת באופן הדרגתי, אם בכלל.

בעוד ארדן וברגר עמדו על כך שהתחרות תתחיל מיד ותהיה תנאי למתן הקלות לבזק, פילבר נוח הרבה יותר ומוכן לתת הקלות עוד לפני שתתפתח תחרות קשה מול סלקום ופרטנר. כלומר, בזק עשויה לקבל כלים להתמודד מול התחרות, עוד לפני שזו התפתחה באופן משמעותי. ביטול ההפרדה המבנית והיכולת למזג את בזק בינלאומי יאפשרו לבזק לחתוך בהוצאות, אם וכאשר תתקיים תחרות קשה יותר, והמשקיעים מאמינים כי בזק תוכל ליהנות מפירות המיזוג עוד ב-2017.

גם השוק מסתדר לטובתה של בזק. גולן טלקום עדיין נמצאת תחת עננה כבדה של חוסר ודאות. עד סוף השנה על גולן טלקום להגיע להסדר עם משרד התקשורת שיאפשר לה להמשיך לפעול ללא רשת עצמאית - ללא הסדר זה, החברה תיאלץ להימכר.

ככל שמשרד התקשורת הפך לסובלני כלפי בזק וטענותיה, כך איבד את סבלנותו בנוגע לגולן טלקום; ככל שהחברה תוחלש, כך יפחת התמריץ של מתחרותיה הישירות - סלקום ופרטנר - לגוון את הכנסותיהן ולהפוך לגורם מהותי בשוק הקווי ובתחום הטלוויזיה.

גם HOT אינה נמצאת במיטבה במשך תקופה ארוכה. הטלטלה הניהולית שאירעה בחברה לפני חודשיים, והדו"חות החלשים ברבעונים האחרונים מצביעים על כך שהחברה הולכת ושומטת את תפקידה כאלטרנטיבה תחרותית לבזק.

מאז נכנס נתניהו למשרד התקשורת, הוסיפה בזק לשווייה כ-3.5 מיליארד שקל, בשעה שסלקום ופרטנר הוסיפו כמיליארד שקל כל אחת. החלוקה השווה של תוספת הערך בין החברות מצביעה על כך שהמהלכים שנוקטים נתניהו ופילבר לא חיזקו חברה אחת על פני מתחרותיה, אלא תרמו באופן יחסי לכל החברות. המסקנה היא שרמת התחרות בענף ירדה, לפחות בעיני המשקיעים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker