שער העמקים וקרן טנא ימכרו את השליטה בכרומגן לפי שווי של 145 מיליון שקל

כרומגן מייצרת דודי שמש לחימום מים וקולטים ב-2 אתרי ייצור בקיבוץ שער העמקים ובאזור התעשייה ציפורית ■ הרוכשת היא חברת האחזקות הצרפתית Groupe Atlantic

יורם גביזון
יורם גביזון

אסיפת חברי קיבוץ שער העמקים אישרה ברוב קטן של 112 נגד 89 מזכר הבנות להעברת השליטה ביצרנים הדוודים וקולטי השמש כרומגן. על פי מזכר ההבנות ימכרו קיבוץ שער העמקים וקרן טנא את השליטה (51%) בחברת כרומגן לחברת האחזקות הצרפתית Groupe Atlantic תמורת סכום של 73 מיליון שקל כלומר לפי שווי חברה של 143 מיליון שקל.

שער העמקים ימכור 19% ממניותיה של כרומגן לפי שווי חברה של 130 מיליון שקל ויקטין את החזקותיו בחברה ל-49%. שער העמקים יקבל עם זאת אופציות, אותן יוכל לממש במועדים שונים בשנים הקרובות, למכירת כל החזקותיו בכרומגן לגרופ אטלנטיק לפי שווי חברה גבוה יותר.

דוד שמש של כרומגן
דוד שמש של כרומגן

קרן טנא שמנוהלת על ידי אריאל הלפרין תמכור את כל החזקותיה בכרומגן (32%) תמורת 48 מיליון שקל (12.5 מיליון דולר) לפי שווי חברה גבוה יותר של 150 מיליון שקל.

כרומגן מייצרת דודי שמש לחימום מים וקולטים ב-2 אתרי ייצור בקיבוץ שער העמקים ובאזור התעשייה ציפורית. שער העמקים וטנא ניסו לבצע הנפקה משולבת בהצעת מכר של מניות קרן טנא בחברה בבורסה בת"א במחצית הראשונה של 2014 לפי שווי חברה של 200-150 מיליון שקל אולם ניסיון ההנפקה לא עלה יפה בשל רווחיותה הנמוכה של כרומגן, וקצב הצמיחה הנמוך של החברה.

קרן טנא 2 רכשה 26% ממניותיה של כרומגן ביולי 2007 והגדילה מאוחר יותר את החזקתה בחברה ל־32% בהשקעה כוללת של 6 מיליון דולר. כרומגן שמעסיקה 200 עובדים סיימה את 2014 במחזור של 200 מיליון שקל וברווח של 7 מיליון שקל.

החברה שהיא החברה המובילה בישראל בייצור ובהתקנה של דודי שמש מייצאת את מוצריה ל־40 מדינות והייצוא מהווה 50% ממחזור המכירות שלה. למרות הנצילות האנרגטית הגבוהה של קולטי השמש לא הצליחה כרומגן לפרוץ לשווקים מרכזיים בחו"ל כמו רצועת השמש בארה"ב או מדינות אגן הים התיכון.

הצלחה בולטת של החברה נרשמה בשוק האוסטרלי לאחר שהחברה רכשה לאחרונה את השליטה (51%) במפיץ האוסטרלי של מוצריה. גרופ אטלנטיק היא חברת אחזקות צרפתית שהוקמה ב־1968 פעילה בתחומים שונים של אנרגיה כמו חימום, מיזוג אוויר, ואוורור באמצעות 11 מותגים כמו סאוטר (רדיאטורים חשמליים) אידיאל (דוודים ביתיים לייצור מים חמים) מחזור המכירות של הקבוצה צמח מ־280 מיליון יורו ב־1999 ל־1.3 מיליארד יורו ב־2015 כשהייצוא מהווה 40% ממחזור המכירות שלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ