"אם היה מונדיאל באבסורד - המפקחת היתה עולה לגמר בלי בית מוקדם; פנסיה איננה מוצר באיקאה"

נשיא לשכת סוכני הביטוח בעקבות כוונת האוצר לפטור את חברות הביטוח מהליך ייעוץ פנסיוני: "תפיסת עולם שהופכת את הפנסיה רק לחיסכון בדמי ניהול היא תפיסת עולם חסרה ופופוליסטית"

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אסא ששון

נשיא לשכת סוכני הביטוח, אריה אברמוביץ', תקף היום בחריפות את המפקחת על הביטוח ושוק ההון במשרד האוצר, דורית סלינגר, בעקבות כוונתה לפטור את חברות הביטוח מהליך ייעוץ פנסיוני.

"יושבים עמנו חברי כנסת שבמשך שנים מדברים על כמה חשוב לחנך לפנסיה, להביא לציבור את הידע והמידע, ומה עושה משרד האוצר? מה עושה המפקחת? פותרת את הגופיים המוסדיים מייעוץ פנסיוני. כשקראתי את חוק ההסדרים הפעם ראשונה, נדהמתי וחשבתי שמדובר בטעות. איך יכול רגולטור לפתור גוף מחובת ייעוץ בנושא כל כך רגיש?

"אם היה מונדיאל באבסורד, אז המפקחת עולה לגמר בלי בית מוקדם. פנסיה איננה מוצר שקונים באיקאה, פנסיה איננה הלוואה חד פעמית שמשק בית לוקח מהבנק. כשאדם מחליט על המסלול הפנסיוני שלו הוא בוחר באפיק החיסכון הכי חשוב שלו, של משפחתו, ושל הזכות שלו להזדקן בכבוד", אמר אברמוביץ' בכנס מיוחד של לשכת סוכני הביטוח בנושא חוק ההסדרים שנערך בגני התערוכה בתל אביב בהשתתפות יותר מ-700 סוכני ביטוח.

לדברי אברמוביץ', "תפיסת עולם שהופכת את הפנסיה רק לחיסכון בדמי ניהול היא תפיסת עולם חסרה ופופוליסטית. פנסיה עושים במקצוענות, באחריות עם ייעוץ פנסיוני מקיף ומלא על ידי מי שיש לו רישיון לעשות זאת. רפורמה בפנסיה זו רפורמה שעושים עם אפס טעויות. ברפורמה הזאת באמת אין טעויות - ומדוע? כי אין בה פרק אחד מלא מא' ועד ת'. הפיקוח רוצה להפוך את ועדת הכספים ואת מליאת הכנסת לחותמת גומי ולאשר רפורמה דרמטית על בלנקו. זה לא עובר אותי, זה לא עובר אתכם וזה גם לא יעבור את חברי הכנסת".

נשיא לשכת סוכני הביטוח הדגיש כי "אנחנו לא נמסמס את הרפורמה הזו, אנחנו גם לא נדחה אותה על סף. אנחנו נשב, ייקח שעות רבות, ובסוף נגיע לפתרון הראוי. בסופו של יום כל מי שירצה לעשות פנסיה בישראל יהיה חייב בייעוץ פנסיוני. נוריד לצרכן את דמי הניהול בכך שיופרד תגמול הסוכן מדמי הניהול. דורית סלינגר, יש לך חוזר ביד. תאכפי אותו. בפחדנות לא בונים מנהיגות".

אברמוביץ' הדגיש כי הסוכנים מוכנים לרפורמה ולהפחתת העלויות הפנסיונית למבוטחים. "לא התכנסנו כאן היום בכדי להגיד לא. לא התכנסו כאן היום בכדי לומר למפקחת על הביטוח: 'תשכחי משינויים'. אני גם לא רץ ימים ארוכים במסדרונות הכנסת ומשרד האוצר בכדי לשכנע את מקבלי ההחלטות שאין עם מי לדבר. אני מבקש להעביר כאן היום מסר חד ביותר - ככל שזה תלוי בנו, סוכני הביטוח, יש עם מי לדבר ויש על מה לדבר".

גם נשיא לשכת המסחר, אוריאל לין, תקף את משרד האוצר: "הצעת האוצר תרסק את כל המערך הפנסיוני. מדינת ישראל נתנה כוח מופרז לרגולטורים. השרים שאישרו את הרפורמה הזו אינם יודעים מה הם אישרו, ואני אומר זאת באחריות. הם הולכים אחרי סיסמאות: 'תחרות', 'לטובת העובד'. זו לא תחרות וזה לא לטובת העובד – זו הולכת שולל, ופגיעה קשה בחופש העיסוק. אנחנו לא כופים על אף עובד סוכן ביטוח או תוכנית פנסיונית.

"כל אחד יכול לבחור במה שהוא רוצה. אבל לא ייתכן שאנחנו נפגע ביעילות השיטה שעובדת היום. המעסיק משיג לעובד את החבילה הטובה ביותר לעובד, באמצעות משא ומתן קולקטיבי. אסור לפגוע בחופש הייצוג הקולקטיבי של המעסיק. סוכן הביטוח משיג את חבילת הביטוח הטובה ביותר שהוא יכול להשיג. הוא לא יכול להפסיק לאחר מכן לטפל באינטרסים של המבוטח. השיווק והתפעול הולכים ביחד, זהו שירות אינטגרלי ולא ניתן להפריד אותו. המעסיק לא יכול להיות אסקופה נדרסת של הרגולטור".

גם נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש הצטרף לביקורת ואמר: "כולנו פה אחר הצהריים כי זה פשוט נמאס. נטל הרגולציה על העולם העסקי היא בלתי נסבלת. הרגולטורים הופכים את החיים שלנו לבלתי אפשריים. אי אפשר יותר. באחת הפגישות שלנו עם המפקחת על הביטוח קיבלנו תשובה על אחד הסעיפים: תעברו לסעיף הבא. מה זו התשובה הזו? מה זו ההתחמקות הזו? אנחנו נתנגד במלוא עוצמתנו וזה לא יעבור. מי שמניע את גלגלי המשק זה אנחנו, לא דורית סלינגר. מחר אנחנו נפגשים עם ההסתדרות ואנחנו נגייס אותם למאבק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker