בית המשפט מנע מאייל בקשי 
לגייס לברק קפיטל 215 מיליון שקל

בשל טענת קיפוח של בעל מניות מיעוט, יובל שלום, ניתן צו זמני האוסר על החברה להמשיך בגיוס ■ החברה הסבירה למשקיעים כי היא זקוקה לגיוס בשל השינויים בשווקים הפיננסיים ■ ברק קפיטל: "מאז ששלום עזב את החברה הוא פועל כדי להזיק לה ולבעלי מניותיה כמה שיותר"

שלי אפלברג
שלי אפלברג

האם חברת ברק קפיטל של איש העסקים אייל בקשי נמצאת בקשיים כלכליים? באופן פתאומי בערב חג הסוכות פנתה החברה לבעלי מניותיה בטענה כי נוצר לה אילוץ שמחייב אותה לבצע גיוס הון מהותי של 215 מיליון שקל. לבעלי המניות הוסבר כי "השינויים בשווקים הפיננסיים, ובעיקרם התנודות הגדולות במטבעות המובילים ובשוקי הריביות בעולם, ובכלל זה החלטת הבנק המרכזי בשווייץ לבטל את שער התקרה לפרנק השווייצי, גרמו לבנק המממן את פעילותה לדרוש לחזק את מבנה ההון שלה".

על דרישת הגיוס המיוחדת של החברה הפרטית, שביקשה כחלק מהמהלך מבעלי המניות להעניק לה הלוואה צמיתה (הלוואה שאין לה מועד פירעון מוגדר קבוע), ניתן היה ללמוד מסכסוך בעלי מניות שהתגלגל לאולמה של שופטת בית המשפט הכלכלי בתל אביב, דניה קרת מאיר.

אייל בקשיצילום: אושרי בן אבו

לנוכח טענות קיפוח של יובל שלום, בעל מניות המיעוט (3%), שנדרש במסגרת ההצעה להזרים לברק קפיטל 7 מיליון שקל בתוך ימים ספורים כדי למנוע את דילול אחזקותיו לחמישית מאחזקתו הנוכחית, העניקה השופטת במעמד צד אחד צו זמני האוסר על בקשי וברק קפיטל להמשיך בגיוס עד לדיון העיקרי.

לא מדובר בבעל מניות מיעוט רגיל, כי אם בעובד לשעבר של ברק קפיטל, שאף היה אחד ממייסדי החברה. לעובד יש סכסוך משפטי קודם עם בקשי. שלום, המיוצג בידי עוה"ד גיא גיסין, יואל פרייליך וצחי דרור, דורש כעת מבית המשפט, כי כפי שנקבע בתקנון החברה ימונה רו"ח בלתי תלוי שיעריך את שווייה האמיתי לצורך הגיוס.

שלום אף רומז לבית המשפט כי החברה בכלל לא צריכה כסף, וכי יש בקופתה מספיק רווחים צבורים. הוא גורס כי החברה יצאה להנפקה דחופה דווקא בערב חג הסוכות תוך שבקשי מותיר רק שני ימי עסקים לענות לה כדי לדלל את אחזקותיו. הוא מזכיר כי הבנק השווייצי ביטל 10 חודשים לפני את התקרה לפרנק השווייצי. עוד הסביר לבית המשפט, כי תנאי ההלוואות הצמיתות, שהוצגו בהצעת הזכויות, מאפשרות לבקשי, באמצעות שליטתו בחברה, להחליט על פירעון או רכישת איגרות חוב מחלק מבעלי המניות בלבד. כך שלמעשה בדרך עקיפה זו יוכל בקשי לחלק לעצמו בלבד דיווידנדים, בניגוד לדין ותוך קיפוח בעלי המניות שאינם לרוחו, ובראשם שלום.

זירות הפעילות העיקריות של ברק קפיטל הן מסחר בנוסטרו (ההון העצמי של בית ההשקעות) וחיתום. בנוסף, ברק קפיטל הקימה אקדמיה ללימודי מסחר בשוק ההון. פעילות החיתום של ברק הוקמה ב–2007, וצמחה בשנות הגאות של שוק ההון. פעילות הנוסטרו כוללת מסחר במט"ח, באג"ח, במניות ובנגזרים.

בזמנים שבהם נשלטה החברה בידי קבוצת דלק של יצחק תשובה, ניתן עוד היה לדעת על מצבה הכספי. ברק קפיטל סיימה את 2013 עם הכנסות של 416 מיליון שקל, עלייה של 12% לעומת 2012. הרווח התפעולי של החברה הגיע ל–209 מיליון שקל, 7% יותר מהרווח שרשמה ב–2012. בשורה התחתונה, הרווח הנקי של ברק קפיטל הגיע ל–92 מיליון שקל — עלייה של 16.5% לעומת 2012. לפני כשנה מכר תשובה את אחזקותיה של דלק בחברה (46%) ב–237 מיליון שקל.

מהלך המכירה הוביל לתביעה לא סטנדרטית בטענת קיפוח של שלום, שטען כי בקשי קיפח את בעלי מניות המיעוט והרווחי על חשבונם. זאת כשניכס לעצמו, בניגוד לתקנון, את הזכות לרכוש מדלק בתנאים הזדמנותיים את מניותיה, מבלי להציע לשאר בעלי המניות את אותה זכות רכישה. התביעה הובילה למתן פסק דין בהסכמה, שהעניק לשלום זכות לממש את זכות הסירוב, ולקבל את חלקו במניות שנרכשו.

מחברת ברק, המיוצגת בידי עוה"ד עופר צור וכפיר ידגר ממשרד גורניצקי, נמסר בתגובה: "שלום הוא עובד לשעבר של ברק קפיטל שמחזיק בה מניות מיעוט, ומאז שעזב הוא פועל מתוך כוונה להזיק לה ולבעלי מניותיה כמה שיותר, מתוך מטרה לכפות את רכישת מניות המיעוט שלו במחיר מופרז. במסגרת זו גם עשה לעצמו שלום מנהג להגיש הליכי סרק משפטיים, ומיד לרוץ לתקשורת לפרסם אותם, במטרה להפעיל לחץ פסול. לצערו של שלום, לא צלח הדבר בידו, והמשפטים שפתח בעבר נסגרו. ניסיונות שלום להציג את הדברים אחרת, הם לכל היותר בגדר מניפולציה.

"שלום פנה בהיחבא לבית המשפט, מאחורי גבה של החברה וללא ידיעתה, והציג לבית משפט תמונת דברים מטעה ומסולפת, כשהוא יודע שהיועצת המשפטית של החברה ובעל השליטה והמנכ"ל שלה יושבים שבעה על מותו הפתאומי של אביהם ואינם יכולים להגיב באותו רגע. התנהגות כזו ראויה לכל גינוי אפשרי.

"אין בטענות שלום כלום. מדובר במהלך עיבוי הון מקובל ושוויוני לכל בעלי המניות, שנעשה בליווי חברת ייעוץ חיצונית ידועה, ולפי המלצותיה. למעשה, מדובר בשינוי סיווג חשבונאי של הלוואות קיימות שהעמידו בעלי מניות לחברה בעבר. אין כאן כל דרמה. במסגרת זו ניתנה לבעלי מניות בחברה, כולל שלום, אפשרות להשתמש בחלק מהלוואות ישנות שהעמידו בעבר לחברה ולהפוך אותן לנחותות ביחס להלוואת אחרות, ובכך להימנע מהצורך להעמיד לחברה כספים נוספים. המהלך נעשה לצורך חיזוק ושמירת פעילותה של החברה והתפתחותה.

"בעלי המניות שבחרו להשתתף במהלך אף קיבלו מהחברה רכיב מזומן שאינו מבוטל, ולמעשה פרט לשלום אף לא בעל מניות מיעוט אחד העלה טענה כלשהי נגד עיבוי ההון של החברה. שלום הוא היחיד מכל בעלי מניות החברה שפועל נגדה, ואינו בוחל בכל מעשה כדי לפגוע בה, לרבות בזמן השבעה. החברה משוכנעת כי לאחר שתציג את טענותיה בבית המשפט תתברר האמת".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker